בראשון לציון מוקם "מטרופולין התעסוקה" הגדול בישראל

3 מיליון מ"ר שטחי תעסוקה מוקמים במערב העיר. במתחם ה-1000, שמציע 1.7 מיליון מ"ר, שווקו כבר מחצית מהשטחים והוא יתחיל להתאכלס כבר בתחילת 2023, מה שמעיד על אמון הסקטור העסקי בו. העירייה תיהנה מהכנסות אדירות שיופנו לרווחת תושבי העיר

רונית מורגנשטרן, בשיתוף מתחם ה-1000
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
001060
מתחם ה-1000 ב-2020צילום: טוטם הדמיות
רונית מורגנשטרן, בשיתוף מתחם ה-1000
תוכן שיווקי

ב-1 בינואר 2023 תעבור כל קבוצת "דיסקונט", הכוללת את בנק דיסקונט, בנק מרכנתיל וחברת Cal, אל הקומפלקס הענק החדש שלה במתחם ה-1000 במערב ראשון לציון. הקמפוס של קבוצת דיסקונט, שהקמתו החלה לפני שלוש שנים, כולל כ-80 אלף מ"ר (על מגרש שהזכויות בו הן כ-130 אלף מ"ר) של שטחי משרדים שישמשו את 5,500 עובדי הקבוצה.

זוהי הסנונית הראשונה של "מטרופולין התעסוקה" הענק המוקם במערב ראשון לציון, מערבית לנתיבי איילון. אחרי דיסקונט תגיע במהלך 2024 קבוצת הביטוח "הפניקס", שעוברת אל קמפוס בשטח כ-50 אלף מ"ר משרדים שבונה על קרקע שרכשה במתחם ה-1000. הפניקס ביטוח רכשה בנוסף עם אקרו נדל"ן גם חטיבת קרקע של כ-47 דונם במתחם האלף, עם זכויות לבניית כ-305,000 מ"ר. בנוסף, רכשו רוגובין, פרשקובסקי, אמות, Jtlv2 וחברות נוספות קרקעות לבניית מאות אלפי מ"ר של שטחי תעסוקה במתחם. בסך הכל, כבר שווקו במתחם קרקעות להקמת כ-830 אלף מ"ר של שטחי משרדים, שמחציתם נמצאים בתהליכי בנייה, מה שמעיד על אמון הסקטור העסקי במקום.

מנהלת עירונית שהיא כחברה עסקית

"בתוך שלוש-ארבע שנים יהיו במתחם ה-1000 כ-400 אלף מ"ר שטחי תעסוקה מאוכלסים", מציין עדי ברוק, מנכ״ל מנהלת ה-1000, ראשון איילון, אגמים וצריפין. לדברי ברוק, שהקים את המנהלת בשנת 2016, לאחר שניהל חברות גדולות במגזר העסקי בארץ ובחו"ל: "סוד ההצלחה של המנהלת הוא שהיא פועלת ומנוהלת באוריינטציה עסקית". מדובר במודל לא שכיח ברשויות מקומיות, של מנהלת ייעודית, שברוק מיישם בה את השילוב של חברה עסקית יעילה ומקצועית, שהשיווק הוא בלעדי בידיה, תחת רגולציה עירונית. המנהלת פועלת בדיווח ישיר לראש העיר, רז קינסטליך ובתמיכתו המלאה.

ב-2019 הוקם מרכז מבקרים חדשני של מתחם ה-1000 שבו ממוקמים משרדי המנהלת, אבל הוא נועד לשמש בעיקר את החברות המתעניינות בו. מדובר בכלי מכירה קדמי וחווייתי שהוקם לטובת הלקוחות הפוטנציאליים. במרכז המבקרים האייקוני מיצג טכנולוגי מרשים של המתחם; בנוסף לדגם המשוכלל של כל בנייני המתחם, המבקרים צופים גם בסרט שמסביר את עקרונות "העיר החדשה" וסרטון המחשה של איך העקרונות האלה מיושמים במתחם ה-1000.

מתחם ה-1000 לא לבד – הוא אחד משלושה מתחמי תעסוקה שיוקמו ממערב לכביש 20 (איילון) בראשון לציון. יחד עם מתחם "אגמים" שיכלול כ-250 אלף מ"ר שטחי תעסוקה בתוך טבע עירוני ואגם מרהיב ביופיו, ומתחם "ראשון איילון" - אזור תעשייה ותיק ממערב לכביש 20, שיהפוך לאזור תעשייה, עסקים ומסחר, בשטח כולל של כ-1 מיליון מ"ר, יכלול "מטרופולין התעסוקה" החדש כשלושה מיליוני מ"ר. מדובר באזור התעסוקה הגדול ביותר בישראל.

כאמור, המנהלת היא משותפת לשלושת הפרויקטים (וגם לפרויקט צריפין במזרח העיר, שבו יוקמו כ-12 אלף יח"ד, בין היתר על קרקעות בסיס צריפין). שאלנו את ברוק למה רוכזו שלושת הפרויקטים, הנבדלים זה מזה גם באופיים ובהצעת הערך שלהם, תחת מנהלת אחת? "זה היה צעד מתבקש, כי נדרשת הסתכלות וראייה הוליסטית למתחם תעסוקה שמייצר מאות אלפי מקומות עבודה, מסחר ועסקים", הוא מסביר. "זו גישה שרואה את האזור באופן רחב ולא בצורה פרטנית, שאף מאפשרת יכולת לאזן ולווסת בין המתחמים".

מתחם ה-1000 עצמו, הוא הגדול שבהם ומדגים עירוב שימושים משוכלל ביותר: הוא יכלול כ-1.75 מיליון מ"ר, מתוכם 160 אלף למסחר ומלונאות, אליהם יגיעו מדי יום כ-100 אלף עובדים; כ-5,600 יחידות דיור (מתוכן נמכרו בחודשים האחרונים כ-1,000), שיאכלסו כ-22 אלף תושבים חדשים; ולא פחות מ-110 דונם של פארקים וגינות ועשרות קילומטרים של שבילי אופניים. "נעודד כמה שפחות שימוש בכלי רכב בתוך המתחם – הולך הרגל ורוכב האופניים הם במרכז", הוא מציין.

"אין אח ורע למתחם כזה בישראל, וגם בקנה מידה עולמי, מדובר בפרויקט בסדרי גודל יוצאי דופן", מדגיש ברוק. התשתית שנבנתה במתחם ה-1000 היא זו של עיר חכמה עם פריסת סיבים אופטיים שיאפשרו כל יישום אפליקטיבי עתידי, שזה ייתרון מובהק לעומת מתחמי תעסוקה וותיקים שנדרשים לשידרוגי תשתיות קשים לביצוע.

נגישות תחבורתית אולטימטיבית

יתרון נוסף למתחם הוא נגישות תחבורתית אולטימטיבית: מתחם ה-1000 ממוקם על צירי תחבורה מרכזיים - כבישי האורך והרוחב איילון ו-431 - והוא קרוב מאוד לתחנת רכבת ישראל, תחנות הקו האדום, הקו הירוק והקו החום של הרכבת הקלה, אוטובוסים, שאטלים שיפעלו בתוך המתחם עצמו ויביאו את העובד עד לבניין בו הוא עובד, וגשר הולכי רגל מעל נתיבי איילון.

אי אפשר שלא להתייחס לתרומת מטרופולין התעסוקה החדש של ראשון לציון, שיהווה את מנוע הצמיחה העיקרי של העיר בשנים הבאות. "מעבר לעובדה שנייצר עוד כ-150 אלף מקומות עבודה חדשים, העירייה תיהנה מהכנסות ענק שיביאו לה 3 מיליון מ"ר של אזורי תעסוקה, שמשלמים ארנונה גבוהה מזו למגורים. את ההכנסות האלה תוכל הרשות המקומית להפנות לפיתוח ושירותים לרווחת תושבי העיר. מטרופולין התעסוקה החדש והחדשני של ראשון לציון יגדיר את העיר מחדש; מ'עיר שינה וקניונים', שתושביה נוסעים לעבוד בתל אביב, לעיר שמאות אלפים יבואו לעבוד בה – העיר שמציעה הכי הרבה שטחי תעסוקה בישראל".

מסכם ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך: "ראשון לציון ממשיכה את תנופת ההתחדשות, הפיתוח והצמיחה שלה. בשנים הקרובות יגיעו לעיר עוד כ-120 אלף תושבים ובכך תהפוך לעיר השלישית בגודלה בישראל. בתכנון מוקפד ובחשיבה שמקדימה את זמנה אנחנו בונים נכון את העתיד. מתחם ה-1000, יחד עם מתחמי המגורים והעסקים הנוספים במערב ובמזרח העיר, יהיו המטרופולין החדש של ישראל, מרכז עסקים פועם במיקום נגיש ואטרטיבי עם מגוון אפשרויות של עסקים, מסחר, מגורים ופנאי. מתחמי התעסוקה הינם חלק מהשינוי שעוברת העיר ראשון לציון, במסגרתו יתווספו לעיר עוד מאות אלפי מקומות תעסוקה, שייתנו מענה לתושבים הנוכחיים ולאלה העתידים להתגורר בה".

בשיתוף מתחם ה-1000