ממשלת ישראל חייבת לחשב מסלול מחדש

הוראות הרגולציה שמטילה הממשלה מקשות על ענף הבנייה, קובע אמנון מרחב, מנכ"ל התאחדות הקבלנים בוני הארץ. הפתרון שמציע מרחב: שינוי משמעותי בניהול קרקעות המדינה ופיצוי הקבלנים בשל ההתייקרויות הלא-מידתיות במחירי מרכיבי הייצור וחומרי הגלם

בשיתוף התאחדות הקבלנים בוני הארץ
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמנון מרחב, מנכ"ל התאחדות הקבלנים בוני הארץ
אמנון מרחב, מנכ"ל התאחדות הקבלנים בוני הארץצילום: צילום: כפיר סיון
בשיתוף התאחדות הקבלנים בוני הארץ
תוכן שיווקי

למדינת ישראל אין מדיניות בנוגע לענף הבנייה למגורים ולתשתיות; בייחוד אין כל תוכנית לטיפול במשבר הדיור המתמשך, שמוביל להשתוללות במחירי הדירות ולהתייקרויות בתחום התשתיות. למרבה הצער נראה שהממשלה הנוכחית איבדה שליטה במתרחש בשוק הדיור עד כדי כך שהגורמים הנוגעים בדבר בממשלה הרימו ידיים, ובמקום להציג תוכנית סדורה הם ממשיכים במסורת המקולקלת של "שליפת שפנים מהכובע". הבעיה היא שהצעדים הללו לא רק שאינם מצננים את השוק, אלא להפך – הם מובילים לליבוי עליות המחירים והגדלת אי הוודאות.

ענף הבנייה והתשתיות הוא מנוע הצמיחה והקטר ומעסיק כ-285,000 עובדים, רובם ישראלים. בשנת 2021 הענף הכניס לקופת האוצר כ-80 מיליארד שקל ממכר קרקעות המדינה וממיסוי ישיר ועקיף. במקום להשקיע בחזרה בענף ובצמיחתו, עסוקים בממשלה בהטלת עוד ועוד הוראות רגולציה שמאטות את הענף, מקשות על ייצור דירות ומשבשות את הקמת התשתיות שבלעדיהן נידרדר לרמה של מדינת עולם שלישי.

הקבלנים הם הפתרון

גם בבניית התשתיות אין לממשלה כל מדיניות סדורה ואין כל התייחסות לבעיות האקוטיות המאפיינות את תחום התשתיות. בראשן: היעדר המענה הממשלתי בדמות פיצוי לקבלנים בגין ההתייקרויות הבלתי מידתיות במחירי כל מרכיבי הייצור וחומרי הגלם, בעטיה של המלחמה באוקראינה והמשבר המתמשך בשרשראות האספקה בעולם.

הממשלה נדרשת לשנות את דפוס חשיבתה. עובדי המדינה צריכים להבין שהקבלנים אינם הבעיה, הם הפתרון. הממשלה והכנסת לא יכולות להרשות לעצמן לטאטא תחת השטיח את הכשלים שהן יצרו בענף שלנו. ואנחנו, בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ ובקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה, כאן כדי להילחם על זה.

ביזור סמכויות שיווק הקרקע

בניגוד למקובל לחשוב, אם לא מתכננים מראש, הבעיות יבואו בהמשך. בשנת 2048 יחיו פה 18 מיליון אזרחים, אך לצערנו לא יהיה להם איפה לגור ללא תוכנית חירום לכ-2.5 מיליון דירות נוספות ומגה–תשתיות בשלושה מטרופולינים חדשים, תעסוקה ושירותים.

מונופול הקרקעות הממשלתי, רשות מקרקעי ישראל, מנהל את הקרקע כמו בעת הקמת המדינה. לדעתי, רמ"י במתכונתה הנוכחית סיימה את תפקידה ההיסטורי ועל המדינה לחשב מסלול מחדש בכל הנוגע לניהול קרקעות המדינה. יש להביא לביזור סמכויות רמ"י לשיווק קרקעות גם לרשויות המקומיות (להתחיל בגדולות וביציבות), לצד רשויות אזוריות/מטרופוליניות שיעסקו בכך. כך נפרק את המונופול הממשלתי הכושל; נייצר גופים קטנים יותר שיידרשו לשווק קרקעות על בסיס יעדים מוגדרים עם תמריצים כלכליים ובכך גם נפתור את התנגדותם של ראשי הרשויות לבנייה למגורים עקב היעדר תקציבים מתאימים לטיפול בתושבים החדשים. זוהי, על קצה המזלג, רפורמה שמייצרת שיבוש חיובי (disruption).

בינתיים — הפתרון האולטימטיבי להתייצבות ולצינון המחירים בשוק הדיור הוא שיווק קרקע מסיבי, כפי שלא נעשה פה מעולם, לצד השקעות ענק בתשתיות חכמות — כאן ועכשיו, עם קידום מהיר של התחדשות עירונית במרכז, שחייבת להיות יותר מרבע מהבנייה למגורים. כן צריך להציע תמריצים לרשויות המקומיות בגין כל היתר בנייה וכל טופס 4 ולא מכיס הקבלנים או הציבור, אלא מקופת המדינה. בתמורה המדינה תקבל יותר הכנסות מיסוי, כך שעל כל שקל הוצאה תקבל המדינה הכנסות פי עשרות מונים.

התעלמות מסוכנת מהמצב

אם לא די בכך שאין למדינה תוכנית, עכשיו אנחנו מתמודדים גם עם תוצאות משבר עולמי שהחל בקורונה וממשיך במלחמה באוקראינה. מחירי תשומות הבנייה מאמירים, והממשלה, שהיא המזמין הגדול והמרכזי במשק, אינה עושה דבר כדי לפצות את הקבלנים בגין ההתייקרויות האקספוננציאליות בעלויות. במשך שנים ניצלה המדינה את כוחה כמזמין ופרסמה מכרזים ללא סעיפי הצמדה. כעת, כשהקבלנים נאנקים (וחלקם קורסים) תחת נטל ההתייקרויות הקיצוניות, בירושלים טומנים את הראש בחול ואומרים לקבלנים "תסתדרו". בעוד שברוב מדיניות המערב הבינו הממשלות שעליהן לתמוך בקבלנים ולהעניק פיצוי ממשלתי בגין מגפת ההתייקרויות העולמית, אצלנו ממשיכים הפקידים להתעלם מהמצב.

יש להבין כי קריסת קבלנים אינה תרחיש הזוי. כבר עתה יש קבלנים שלא מצליחים לשרוד בשל ההתייקרויות. זו מכה אישית וגם מכה אסטרטגית. אני קורא לממשלה ולמשרד האוצר להבין את המציאות ולתמוך בקבלנים באמצעות הצמדת המחירים החוזיים לעליות הריאליות במחירי גורמי הייצור.

בכל בוקר אנחנו, קבלני התשתיות והבנייה בישראל, יוצאים לקרב למען בניין הארץ ופיתוחה. הם באמת נכנסים כל יום מתחת לאלונקה ורצים קדימה. אנחנו בהתאחדות ובקרן שם בשבילכם וגאים על ההצלחות שמבטיחות יציבות, שמירה על החברות ועל מקומות העבודה בהן, הרחבת הידע ושיפור הרמה המקצועית, שמירה על הבטיחות והבטחה לקפיצה טכנולוגית שכבר החלה ותתרחב מאוד בשנים הקרובות. אנחנו כאן בשבילכם ומודים לכם, אלה שבונים את הארץ הזו על העשייה האדירה שלכם.

כדי שכל אלה יימשכו, אנחנו נמשיך לעבוד קשה ולדרוש מהממשלה לנהוג באומץ ובאחריות.

בשיתוף התאחדות הקבלנים בוני הארץ