ההבטחה לפיתוח המדע וההייטק בחיפה קורמת עור וגידים

פארק המדע והייטק בחיפה נכנס לשלב השני - הקמת שני בניינים ייחודיים נוספים בהתאמה לתעשיות עתירות ידע. עיניהם של רבים נשואות אל סיום הפרויקט ולפתיחת האפשרות להיענות לביקוש מצד חברות נוספות לנטוע יתד במחוז הסילקון הצפוני

גלית בן חמו בשיתוף קבוצת "מבנה"
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פארק המדע והייטק חיפה
פארק המדע והייטק חיפה הדמיה: משה צור אדריכלים בוני ערים
גלית בן חמו בשיתוף קבוצת "מבנה"
תוכן שיווקי

מגמת המיצוב ההולכת ומתחזקת בפארק התעשייה בחיפה, בקרב שדרת החברות המובילות בעולם בתחומי המחקר, המדע וההייטק; עתידה לנסוק מדרגה נוספת בזכות החלת שלב ב' של פרויקט פארק המדע והייטק המצליח. יוזמת הקמת הפארק הייחודי היא תוצר של שיתוף פעולה בין קבוצת "מבנה", עיריית חיפה והחברה הכלכלית לחיפה. התוכנית המלאה של הפארק כוללת 5 בניינים ייעודיים לתעשיות עתירות ידע, כאשר לפני כשנתיים אוכלס בהצלחה הבניין הראשון בידי חברות ביומד וטכנולוגיה מובילות, וביניהן –GE, לונזה, מכבי־טק, סונובה עוד. כהמשך ישיר להצלחת שלב א' מתבצעות בימים אלה עבודות הבנייה לשלב ב', אשר כוללת הקמת שני בניינים נוספים.

בקבוצת "מבנה" סבורים, כי המהלך מחזק חלק מאבני החזון החיפאיות, וזאת בזכות הרחבת האפשרויות הראליות לקלוט בחיפה חברות נוספות מובילות בתחומן, לייצר מקומות עבודה משמעותיים, וכן למנוע את זליגתו של הדור הצעיר אל מתחמי הייטק במרכז הארץ.

פארק המדע והייטק בחיפה משתרע על שטח של 31 דונמים, שעליו יוקמו עוד ארבעה בניינים חדשניים, ויצטרפו לבניין הקיים. שטחם הכולל של חמשת הבניינים הוא כ־85 אלף מ"ר. אדריכלות המבנים הופקדה בידי משרד האדריכלים החיפאי משה צור. הצפי לסיום בניית שלב זה מסומן ברבעון השלישי בשנת 2024.

שלב ב פארק המדע והייטק חיפה הדמיה: משה צור אדריכלים בוני ערים

יעל פרי, סמנכ"לית השיווק בקבוצת "מבנה", מדגישה את חשיבות הפרויקט עבורה גם בשל היבטים אישיים. פרי, ילידת חיפה, בוגרת ביה"ס הראלי, מדגישה: "חיפה היא בית עבורי. לקבוצת 'מבנה' יש מנעד רחב של שוכרים שגדלים איתנו באופן קבוע באזורים שונים בארץ ואין לי ספק שנוכל לייצר שת"פ מסוג זה גם בעיר חיפה ולתרום את חלקנו בפיתוח מקומות עבודה והכנסת תחומים איכותיים נוספים לאזור."

התאמות אדריכליות לדרישות המדע

לצורך הוצאת שלב ב' אל הפועל הושקעו בתכנון ובהקמת שני הבניינים הנוספים 270 מיליון שקלים. כל בניין עתיד להתנשא לגובה של 8 קומות, ולהשתרע על שטח של כ־14,000 מ"ר; ובסה"כ מדובר על תוספת של 28,000 מ"ר שמיועדים כמשכן לחברות נוספות. שטחי קומה ממוצעת ינועו בין 1,500 מ"ר ועד 2,000 מ"ר.

קבוצת מבנה פארק המדע וההייטק חיפהקרדיט: Mivne Group

כשמפרקים את מונח גמישות ההתאמה לטובת צורכי חברות המחקר והפיתוח, נחשפת יריעה עצומה של פרטים, שקיבלו תרגום אדריכלי וייושמו בפועל. בהתייחס לכך, בין קומות המשרדים, הונחו יסודות לאכלוסן של מעבדות נדרשות, ולצידם פירים, מנדפים, וחדרים טכניים ברמת גמר מלאה וגבוהה.

הגמישות האדריכלית באה לידי ביטוי גם בשינוי התצורה הפנימית של הקומות. החל מהקומה השלישית מתחברים המבנים באמצעות חללים משותפים ביניהם, ויקושרו באמצעות גשר. כך שניתן לחבר בין שני הבניינים, וליצור מפלס אחד על שטח של כ־4,000 מ"ר. אפשרות החיבור הפיזי בין החללים מאפשרת לחברות בעלות אופק צמיחה, לקיים את התרחבותן בפועל; ומצד שני, לאפשר שיתופי פעולה פוריים בין חברות שונות, שפועלות למטרה משותפת.

יעל פרי, סמנכ"לית השיווק בקבוצת "מבנה"צילום: קבוצת מבנה

יעל פרי: "זוהי הזדמנות ייחודית שניתנת לשוכרי הפארק הקיימים כיום ולאלה שיגיעו בעתיד – אפשרות לגדול ולהתרחב ע"פ דרישה ותכנון עתידי נכון וכלכלי לטווח ארוך"

עוד אלמנט שנלקח בחשבון בשלבי החשיבה התכנונית, הוא אפשרות להציע בית במתחם הייחודי גם לחברות קטנות שנמצאות עדיין בתחילת דרכן. תפיסת עולם מתקדמת זו היא דרכה של קבוצת מבנה להביע אמון בחברות אלה, ולאפשר להם סביבה פורה ומותאמת שתשרת את צורכיהם, ובכלל זה – סביבה של חברות עולמיות ומצליחות. במסגרת תפיסה זו, שתי הקומות הראשונות מיועדת לחברות המתמחות במתחמי עבודה משותפים, שישכירו את החללים לשוכרים עצמאיים. גם בשאר הקומות תתאפשר גמישות בחלוקה. כאשר שתי הקומות העליונות ממוקדות עבור חברות הייטק מובילות או משרדים גדולים.

בקבוצת מבנה מבינים את הצורך הבוער בתעשייה הצומחת, ומודעים לכך שלרוב בבנייני המשרדים היוקרתיים נדיר למצוא פתרונות השכרה לחברות קטנות. מכאן נבראה הגישה שהביא את הנהלת הקבוצה לפעול למען התעשייה, ובכלל זה למען החברות בראשית דרכן, לצד אפשרות של גדילה לחברות החולשות על מ"ר/בניינים בשלמותם.

סביבת עבודה נעימה

אחד ממפגעי איכות החיים הקיימים כיום, בעיקר בערים המרכזיות, הוא פועל יוצא של התנועה הכבדה בכבישים, ומיעוט דרכי הגישה. האתגר הבוער נלקח גם הוא כשיקול מכריע בתכנון הפארק.

אחד היתרונות של הפארק נשען על מיקומו האסטרטגי במובאות העיר, בסמוך לאצטדיון "סמי עופר", ובשל קרבתו לפארק התעשיות מת"ם. הפארק ממוקם במרחק נסיעה קצר ממוסדות אקדמאיים, מכוני מחקר מדעיים, חממות טכנולוגיות ועוד. ממוצע הנסיעה מוערך בכ־10־15 דקות בלבד.

שלב ב פארק המדע והייטק חיפה הדמיה: משה צור אדריכלים בוני ערים

הנגישות התחבורתית נוצרת גם בזכות קרבת הפארק לעורקי תנועה מרכזיים – כביש החוף, כביש 4, מנהרות הכותל; וכן קִרבה לתחבורה ציבורית – רכבות, קווי אוטובוס, מטרוניות ועוד. מתחת לקומות המשרדים יוקמו 3 קומות חנייה תת־קרקעית על שטח כולל של כ־24 אלף מ"ר. במתחמי החניה יותקנו עמדות טעינה לרכבים חשמליים וחדרי אופניים.

קומת הקרקע תיוחד לצורכי מסחר ותציע לבאי ויושבי הפארק, בתי קפה, מסעדות, חנויות נוחות ועוד; והכניסה אליה תעשה דרך מבואה מרשימה עם מרפסת קדמית. באזור הציבורי מתוכננות פינות ישיבה ,גינות צמחיה ועמודי תאורה. הדגש בעיצוב הכניסה לבניינים הוא על יוקרה ועל רמת גימור גבוהה. בכל מבואה תוצב עמדת קבלה מאוישת לאורך כל שעות העבודה.

תחושת הנוחות ומרחב הנשימה יבואו לידי ביטוי גם בזכות הנוף של רצועות החוף ורחשי הגלים שאליו ניתן יהיה להשקיף מהקומות העליונות, ומהמרפסות הפנורמיות ורחבות הידיים. קומת הגג תיבנה על עקרונות הבניה הירוקה, ותזמן תשתית לפעילות משותפות בזכות מתקנים של מטבחים, פינות ישיבה ופרגולות הצללה. החשיבה התכנונית מהווה תשתית להקמת גינות קהילתיות, קיום אירועי חברה או כנסים ועוד.

"כל הארץ מבנה"

קבוצת הנדל"ן מבנה היא הגדולה בישראל במונחי היקף שטחים. כיום משתרעים שטחי הבנייה של הקבוצה על סך כולל של כ־1.6 מיליון מ"ר בפריסה ארצית, ומחולקים בין פארקים תעשייתיים, מחסנים, מרכזים לוגיסטיים, חנויות, משרדים, מגורים להשכרה ועוד. פארק המדע וההייטק בחיפה הוא חלק מ־500 אלך מ"ר שקבוצת מבנה בונה בימים אלה בפרויקטים שונים ברחבי הארץ; ומכאן נברא גם הסלוגן - "כל הארץ מבנה".

החברה מתמחה בייזום, רכישה, הקמה וניהול של מבנים המיועדים לצורכי משרדים, הייטק, תעשייה, לוגיסטיקה ,מסחר ומגורים להשכרה. קבוצת "מבנה" משמשת כחברת ניהול במרבית נכסיה, ובכך מבטיחה שירותי השכרה ותחזוקה בטוחים ושקטים.

מקבוצת "מבנה" נמסר, כי עם סיום הבנייה ואכלוס הבניינים בפארק התעשייה והייטק, מתכננת החברה לנקוט בצעדים להחלת השלב השלישי של הפרויקט, הכולל הקמה של שני הבניינים הנוספים.