תור הזהב של נתיבות

עלייה של 87% בשיווק דירות ברבעון, תוצאות חסרות תקדים במכרזי קרקע ומהפכה שלמה בחינוך. איך הפכה נתיבות לאחד השמות החמים בנדל"ן בישראל? ראש העיר, יחיאל זוהר: "אנחנו בעיצומה של פריצת דרך בכל התחומים ומכוונים הכי גבוה שאפשר"

גיא רונן, בשיתוף עיריית נתיבות
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתיבות
תור הזהב של נתיבותצילום: איל תגר
גיא רונן, בשיתוף עיריית נתיבות
תוכן שיווקי

אפילו במונחי ההתנפלות הנוכחית על דירות בישראל, נתיבות היא דוגמה קיצונית. לפי הלמ"ס, ביוני-אוגוסט השנה נרשמה עלייה של 87% בשיווק דירות בעיר ביחס לרבעון הקודם, מ-192 יחידות ל-359. לאחרונה נסגרו בה עוד מספר מכרזים גדולים: בשכונת רמות מאיר, למשל, מדובר ב-566 יחידות במחיר המשקף עלות קרקע של 176,619 שקל ליחידה. כ-15 הצעות הוגשו לכל מתחם, והזכיות עלו על מחירי השומה בפער של עד פי 12. לאחרונה שווקו גם מגרשים מסחריים בעיר במחירים המעידים על אמון רב מצד היזמים בפיתוחה העתידי של נתיבות.

את פשר הפיתוח המואץ מסביר, במידה רבה, הסכם הגג שנחתם לפני ארבע שנים, ובמסגרתו אמורה נתיבות להכפיל את גודלה ולצמוח ל–100 אלף תושבים. אלונה שפר, מנכ"לית מינהלת הסכם הגג, מודה שלמרות הקצב המהיר מלכתחילה, הרבעון האחרון הצליח להפתיע. את ההצלחה היא מייחסת, בין היתר, להשקעות המוקדמות של העירייה בתשתיות, שקיצרו באופן ניכר את ההמתנה לאכלוס: "כעת מתאכלסות דירות שהקרקע לבנייתן שווקה ב-2018. זהו זמן שיא החוסך כסף רב, הן לזוגות הצעירים והן ליזמים".

הסבר נוסף לנהירה לנתיבות הוא מהפכת החינוך שעוברת העיר, שבאה לידי ביטוי בשלל מדדים: שיעור הזכאים לבגרות, הופעה ברשימת התיכונים המצטיינים, תעודות בגרות איכותיות עם ציונים גבוהים כולל 5-4 יחידות לימוד במתמטיקה ופיזיקה ועוד. בעיר פועלות תוכניות סייבר ותקשוב יוקרתיות של יחידות טכנולוגיות מובחרות בצה"ל. הדובדבן שבקצפת הוא מרכז שוורץ רייסמן, המהווה מגדלור מדעי ובסיס לאקוסיסטם של לימודי מדעים במרחב כולו. לצד השפעתו בחינוך ובמעבר לאקדמיה ולשוק התעסוקה, הוא מאפשר מפגש ייחודי בין תלמידים מרקעים שונים, כשהמדע משמש להם מכנה משותף.

"אנחנו מעמידים את נתיבות בחזית החינוך המדעי בישראל", אומר ראש העיר, יחיאל זוהר. "חינוך הוא הבסיס לשוויון הזדמנויות ולצמצום פערים. יחד עם צעדים חשובים שנקטנו בפיתוח התשתיות, בתעשייה ובמסחר, בספורט ובפנאי, בחברה ובקהילה, אין ספק שאנחנו בעיצומו של שינוי גדול ומכוונים הכי גבוה שאפשר".

"הכל עולה, אבל כאן זו דרמה"

מאחורי הנתונים עומדים סיפורי חיים של מי שהחליטו להשתקע. חיה דמרי (34), מהנדסת תעשייה וניהול, היא דוגמה טובה. במשך שנים שמעה מבן זוגה, בן העיר, על ילדות מאושרת בעיירה קטנה ומרוחקת, כשהחלום היה לעבור לעיר הגדולה. הם התגוררו בעומר וחשבו להישאר, אבל אחרי הלידה הגיעו לנתיבות כדי לקבל עזרה מהמשפחה. "גיליתי אוכלוסייה חמה, תומכת ומפרגנת, ועיר שצומחת ומתפתחת מיום ליום. אפשר לומר שהתאהבתי". הם השתקעו בדירת גן בנווה שרון, אחת השכונות החדשות, המאופיינת בבנייה רוויה לצד שטחים ירוקים וחיבורים נוחים לשכונות הוותיקות וליציאות מהעיר. את עבודתה בחברת כיל בבאר שבע החליפה חיה במשרה בעיריית נתיבות כמנהלת בקרת תקציבים.

לא מזמן, עם בת ובן בגיל הגן, ילדה את בתם השלישית. על המסגרות החינוכיות יש לה רק מילים חמות: "שמים דגש על ידע וערכים ויש פיקוח הדוק, כולל במעון פרטי. זה לא מובן מאליו". אחר הצהריים מוצע לילדים מגוון עשיר של חוגים ופעילויות העשרה. את שלה שולחת חיה לריקוד, אנגלית ושפים צעירים. סוגיה שהטרידה אותה לפני המעבר היתה חיי היומיום, הבילוי והמסחר. גם כאן ציפתה לה הפתעה: "העיר שוקקת חיים. אורחים מופתעים מבתי הקפה, המסעדות, המרכזים המסחריים". באשר לאופי האוכלוסייה, חיה מעידה כי אחד היתרונות הוא ההתחדשות והדינמיות, כשעוד צעירים ומשפחות מצטרפים. "אפשר למצוא בשכונה בעלי מקצועות איכותיים, בכירים בצבא, סמנכ"לים שבאו לשכור דירה בזמן שהם בונים כאן את ביתם. אנשים מהמעלה הראשונה שכיף להתחבר אליהם".

רגב, בעלה של חיה, הופתע אף הוא מהעיר שבה נולד וגדל. "לא תכננתי לחזור, אבל ידענו שבעומר נמשיך לחיות בשכירות כי המחירים לרכישה בלתי אפשריים".

מגרשי המשחקים המושקעים, השטחים הפתוחים וטיילת ירוקה ומרהיבה הנפרשת לאורך השכונה עם מתקני כושר ושעשועים הופכים את העסק למתגמל במיוחד. רגב הוא לא היחיד בין חברי הילדות שלו שעשה אחורה פנה לנתיבות: "יש כאלה שנשארו, יש כאלה שחזרו, וכולם מרוצים. בכל הארץ הכל עולה, אבל כאן זו דרמה. זה גרם לי להתחיל לחפש שטח לבניית בית בנתיבות, להתמודד בהגרלות כדי להתפתח. מה שחשבתי שיקרה רק בעוד חמש-שש שנים יכול לקרות כבר עכשיו".

נויה אמסלם (30), אף היא מנווה שרון, גדלה בנתיבות וראתה את העיר משתנה לנגד עיניה. היא עובדת כרואת חשבון באחד המשרדים הגדולים בארץ ונוסעת מספר פעמים בשבוע לתל אביב, בזכות תחנת הרכבת הצמודה לשכונות החדשות - מהתחנות הפעילות בארץ, עם כ–2 מיליון נסיעות בשנה. "אין היום בעיה לשלב בין הקריירה וההגשמה העצמית לסביבה הביתית. יש לי נגישות מלאה ואני לא מרגישה שאני חוסכת מעצמי איזשהו אתגר מקצועי". בעלה עובד כמהנדס במפעל לתקשורת ואלקטרוניקה בפארק נ.ע.ם הסמוך, המספק שפע של הזדמנויות תעסוקה במקצועות עתירי טכנולוגיה. היזמות והעבודה במקום מקנות הטבת מס משמעותית של 16% עד תקרה של 204 אלף שקל (ניצול שנתי מרבי של יותר מ-65 אלף שקל לזוג - פתרון נאה למשכנתה, למשל). "יש אצלנו מכל השכבות והרבדים", אומרת נויה, "יש תשתיות כבישים משופרות, מתחמים חדשים ומתחדשים - באמת שלא חסר דבר. אני ממליצה".