מה הופך עיר ל"טובה"?

הגדלת הצפיפות בערים עשויה להיות דווקא הפתרון להשגת מרחב עירוני מרווח יותר. אדריכל בני פרי, ממשרד V5 אדריכלים, מסביר

בשיתוף V5 אדריכלים
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרחב ציבורי מוצלל הומה אדם. הדמיה: V5 אדריכלים
מרחב ציבורי מוצלל הומה אדם. הדמיה: V5 אדריכלים
בשיתוף V5 אדריכלים
תוכן שיווקי

מה הופך עיר ל"טובה"? מדוע אנחנו טסים אל מעבר לים כדי ליהנות מהחוויה העירונית? התשובה לשאלה הזאת מצויה על שולחנם של מתכננים רבים בארץ וניצניה כבר נראים במספר מתחמים בערים בארץ, אולם רוב הערים שלנו עדיין רחוקות מאוד מלספק את מלוא חוויית העיר כמו אחיותיהן מעבר לים.

הסוד הגדול של עיר טובה הוא בהרגשה שהיא מקנה למשתמשים בה - לעוברים ולשבים. ג'יין ג'ייקובס - העיתונאית האמריקאית שהקדישה את מרצה למאבק למען ערים טובות יותר, יצרה את המושג "חיי רחוב". היא סיווגה שלושה מוטיבים החוברים לייצר את חוויית העיר: הרגשת ביטחון, מגע עם העוברים והשבים ונוכחות של ילדים. אין כמו רחובות הומי אדם ומלאי התרחשויות כדי להחיות עיר. בתי קפה, חנויות, גנים ציבוריים, אירועי רחוב - כל אלה מושכים את המבקר אל העיר.

לכל החוששים מצפיפות יש לנו בשורה: העיר העתידית תהיה צפופה אך מרווחת להפליא. ככל שנגדיל את הצפיפות כך נוכל לספק שירותים ברמה גבוהה יותר. בעיר צפופה אין צורך להתרחק מהבית כדי להשיג את כל הדרוש לקיום, החל במוצרי צריכה, עבור בשירותים קהילתיים וכלה באירועי תרבות. אלא שביחד עם הציפוף הפיזי צריכים לבוא גם הפתרונות הנלווים ההכרחיים: סידורי תנועה שיפחיתו את מספר כלי הרכב בעיר, אספקת שירותים נאותים על ידי הרשויות ושמירה על הסדר, הניקיון והבריאות של אנשי העיר.

"חיי רחוב": חזיתות מסחריות ורחבות עירוניות. הדמיה: V5 אדריכלים

אין סיבה לחשוש ממגדלים, אם נדאג לאחזקתם בחקיקה ואכיפה. הבנייה לגובה מאפשרת לפנות את הקרקע למרחב הציבורי.

הדופן העירונית מעצימה את החוויה של הטיול ברחוב: חלונות ראווה מוארים, מבואות כניסה מעוצבות, מבטים אקראיים אל חצרות פנימיות מסתוריות, רחבות מוצלות למנוחה. כל אלה יוצרים הרגשה של הרפתקה להולך הרגל. על הדופן הזאת להיות ידידותית לסביבתה, ללא קירות אטומים וללא גדרות ומחסומים.

בעיר הצפופה אין דירות גן ואין חצרות פרטיות. הקרקע בעיר המודרנית צריכה להיות פתוחה וחופשית לכל המשתמשים. ככל שהתנועה בעיר תהיה חופשית יותר, ללא מחסומים, גדרות או דרכים ללא מוצא, כך תהיה העיר מושכת יותר למבקרים.

גם חזית של בנייני מגורים יכולה להוות דופן עירונית מרתקת. הדמיה: V5 אדריכלים

העיר העתידית צריכה לספק נוחות מרבית לעוברים ולשבים. בעידן של העצמת חשיבותו של מיזוג האוויר באקלים הולך ומתחמם, לא נוכל לצפות לתנועה ברחובות העיר בשעות היום אם לא נספק הצללה הולמת בנתיבי התנועה. מעברים מקורים יוכלו לספק הצללה ברוב שעות היום. אין כמו עצים רחבי צמרת להצללה יעילה בשטחים פתוחים וברחובות. רחוב זרוע עצים קריר במספר מעלות מהרחוב השכן החשוף לשמש.

לקראת ציפוף הערים בארץ יש לקדם רפורמה בתחום התכנון והרישוי. על הרשויות, המתכננים והיזמים לייצר סביבה טכנולוגית מוסדרת בחוק ובתקנות ונקייה מביורוקרטיה יתרה. רק כך ניתן יהיה לעמוד באתגרי הפיתוח הניצבים בפנינו.

בשיתוף V5 אדריכלים