ביקוש גובר, היצע מגוון: מבט אל שוק דירות היוקרה בתל אביב

ההאטה במשק לא רק שלא השפיעה על שוק דירות היוקרה, אלא מאיצה אותו. רון חן, מנכ"ל חברת הנדל"ן "אנשי העיר", מסביר למה זה קורה ומציג את ההזדמנויות הקיימות כיום

אסף לבנון, תוכן שיווקי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדמיה בית
ביקוש גובר, היצע מגוון: מבט אל שוק דירות היוקרה בתל אביבצילום: אנדו סטודיו
אסף לבנון, תוכן שיווקי
תוכן שיווקי

משבר הקורונה הביא להאטה משמעותית כמעט בכל התחומים במשק הישראלי. אך בצורה מפתיעה תחום אחד לא רק שלא קפא, אלא אף הגביר משמעותית את עבודתו: שוק דירות היוקרה. לפי נתוני חברת הנדל"ן אנשי העיר, המתמחה בהתחדשות עירונית בתל אביב ומובילה פרויקטים מסוג הריסה ובנייה, החל מהחודשים מרץ-אפריל מורגשת התעוררות חסרת תקדים לדירות יוקרה בעיר, על סוגיהן השונים: פנטהאוזים, מיני פנטהאוזים, דירות גן גדולות ודירות מיוחדות אחרות. זאת בעוד ששוק הדירות הסטנדרטיות נמצא בקיפאון יחסי. רון חן, מנכ"ל חברת אנשי העיר, מציג מספר סיבות למצב הזה:

"שוק דירות היוקרה נסמך מטבע הדברים על אנשים אמידים, שרובם פחות מושפעים מהמצב הכלכלי שהביאה התפרצות מגפת הקורונה. בנוסף, ישנם אלו שבוחרים להוציא את כספם משוק ההון מחשש לירידות חדות עקב המצב, אבל עדיין רוצים שהוא יעבוד בשבילם - אז הם משתמשים בו כדי לקנות נדל"ן. מסורתית, שוק הנדל"ן יציב יותר משוק ההון: ערכם של נכסים אינו יורד בחדות כפי שיכול לקרות עם מניות, ובתל אביב הוא לרוב עולה.

"לכך מתווספת העובדה שבשל המצב רמת המחירים בשוק יורדת מעט. לא מדובר בירידה קיצונית, אבל כשמדובר בדירות יוקרה, גם ירידה של חמישה עד עשרה אחוזים יכולה לגלם חיסכון משמעותי. מי שיש לו כסף נזיל וממילא תכנן לרכוש דירת יוקרה - מבין שעכשיו זה העיתוי הנכון לכך. הרוכשים חיכו שמחירי הדיור בתל אביב יירדו, אבל כשהם רואים שאפילו בתקופת משבר כמו הקורונה המחירים יורדים ברמות צנועות למדי, הם מבינים שכנראה כבר לא תהיה ירידה משמעותית יותר מהמצב הנוכחי. לראייתנו, בהסתכלות ארוכת טווח, מחירי הנכסים הללו יעלו משמעותית בעוד שנה-שנתיים, כך שגם מדובר בהשקעה טובה. אל כל אלה מצטרפים תושבי החוץ שמגיעים לארץ בעקבות המשבר העולמי ומעלים את הביקוש ואת ההיצע הנמוך יחסית לדירות יוקרה בתל אביב".

מי קהל הרוכשים האופייני לדירות כאלו?

"רוב האוכלוסייה שמתעניינת בדירות יוקרה הם זוגות אמידים בגילאי ה-60 פלוס. הם עוזבים את הווילות הגדולות במושבים ובערים כמו הרצליה, סביון ורמת השרון ורוצים להחליף אותן בחוויית המגורים של מרכז תל אביב, על כל מקומות הבילוי, התרבות והאווירה שבאזור. הם לא מעוניינים בדירות במגדלים, גם אם אלו מגדלי יוקרה. מה שמעניין אותם זה בניינים קטנים, אינטימיים, עם מעט דיירים, הנמצאים במרחק הליכה מהים וממרכזי התרבות של העיר.

"חלה עלייה בביקוש לדירות גדולות. מכיוון שיותר אנשים עובדים מהבית - הם צריכים ספייס"צילום: אנדו סטודיו

"לאוכלוסייה הזאת ניתן להוסיף את קהל אנשי ההייטק, שגם הוא לא קטן. זה קהל צעיר יחסית - אנשים בגילאי 40 פלוס - שמחפשים להישאר בתל אביב גם כשיש להם ילדים והמשכורת שלהם מאפשרת להם לרכוש דירה גדולה ויוקרתית".

כשעובדים מהבית צריך יותר מרחב

חברת אנשי העיר היא חברה-בת של קבוצת רוטשטיין, שם המלווה את ענף הבנייה בישראל יותר משישים שנה. כבר יותר מעשור שאנשי העיר מתרכזת במכירת דירות חדשות באזור מרכז תל אביב ובו בלבד. גבולות הגזרה שלה נעים, פחות או יותר, מגשר הירקון על גבול הצפון ועד שכונת נווה צדק על גבול הדרום. החברה מבצעת פרויקטים של פינוי-בינוי, בהם בניין ישן מפונה, נהרס ותחתיו נבנה בניין חדש, מודרני ויוקרתי. גודלן של הדירות הממוצעות שבונה אנשי העיר נע בין 100 ל-250 מ"ר, ומחירן הממוצע יהיה בסביבות 5.4 מיליון שקל, כשהרף העליון יכול להגיע אפילו עד ל-20 מיליון שקל.

"קיימת עדיפות לדירות פנטהאוז, אנשים אוהבים להיות בגובה"צילום: אנדו סטודיו

כיום החברה מבצעת יותר משלושים פרויקטים שונים במרכז תל אביב והיא צפויה להיכנס לעוד שמונה פרויקטים עד סוף השנה. בסך הכל החברה מציעה כרגע 140 דירות למכירה בתל אביב, בין השאר באזורים כיכר המדינה, לב העיר והצפון הישן.

אילו השפעות נוספות היו לתקופת הקורונה על שוק דירות היוקרה בתל אביב?

"חלה עלייה בביקוש לדירות גדולות. מכיוון שיותר אנשים עובדים מהבית - הם צריכים ספייס, מרחב נוסף שיתאים לזה. אנחנו רואים דרישה לחדר עבודה וגם למרפסות גדולות או גן, כי אם עובדים מהבית ונמצאים בו הרבה - צריך מקום שבו אפשר להתאוורר בהפסקות. אנחנו גם רואים דרישה להתייחסות ספציפית למצב הנוכחי בחוזה הנחתם. אנשים רוצים שיוגדר במפורש מה קורה במקרה שיש סגר, שאי אפשר להמשיך לבנות".

איזה סוג דירות מבוקש במיוחד בשוק דירות היוקרה?

"קיימת עדיפות לדירות פנטהאוז, אנשים אוהבים להיות בגובה. אבל מה שתמיד היה פחות מוכר ובולט בתל אביב הן דווקא דירות הגן. מדובר במוצר שכמעט ולא קיים במרכז העיר. לאנשים יש את התפיסה שדירות גן הן דירות קרקע בבניינים ישנים עם חצר מוזנחת - וזה ממש לא נכון. ישנן דירות גן בבניינים חדשים ויוקרתיים. בעינינו זה מוצר אטרקטיבי ביותר גם מבחינת תמחור, כי הוא מתומחר בחוסר לעומת מה שהוא נותן. לדירת גן יש יתרונות רבים והיא יכולה להיות זולה ב-20% לעומת דירת פנטהאוז - וזה המון. אנחנו ממליצים ללקוחות שלנו לשקול את האפשרות הזאת".

למידע נוסף על בתים חלומיים לחצו כאן