השקעות נדל"ן בחו"ל בעידן הקורונה: החדשות הרעות והטובות

ההשפעות של נגיף הקורונה מתרחבות לשוק הנדל"ן בארצות הברית ולחברות המשווקות אפיקי השקעה לישראלים שם. ריכזנו עבורכם ארבעה תחומים ששווה לשים אליהם לב

מירית משיח, בשיתוף Vision & Beyond
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רחוב ריק
"שוק הנדל"ן נכנס לקיפאון עם התפשטות הנגיף בארצות הברית"צילום: צילום: Dan Burton
מירית משיח, בשיתוף Vision & Beyond
תוכן שיווקי

בשנתיים האחרונות הפכה השקעה בנדל"ן בחו"ל לאפיק מקובל ואהוד בקרב ישראלים רבים בשל מגוון סיבות, בהן רף הכניסה הנמוך, התשואות הגבוהות והאפשרות לקפוץ על מטוס ולהגיע לראות את הנכס.

כל זה היה רלוונטי עד לפברואר 2020 ונראה כי גם כאן הקורונה משנה את המצב מקצה לקצה. סטס גרינברג – בעלים ומנכ"ל משותף בקבוצת הנדל"ן Vision & Beyond מצביע על ארבעה תחומים בהם הקורונה תשנה את חוקי המשחק בתחום השקעות נדל"ן בחו"ל:

השוק מורדם ומונשם

אמנם נכון להיום טרם נראו ירידות מחירים בתחום הנדל"ן בארצות הברית אבל לדברי גרינברג השפעת הקורונה תיתן את אותותיה בקרוב: "שוק הנדל"ן נכנס לקיפאון עם התפשטות הנגיף בארצות הברית. כבר היום אנו עדים להאטה משמעותית בקצב העסקאות ולירידה של עשרות אחוזים בהיקפי הגבייה בנכסים. סביר להניח כי הקפאון בשוק יביא בהמשך ליצירת הזדמנויות רכישה משתלמות לחברות שיוכלו לצלוח את המשבר, בזכות מינוף סביר שלא מסכן את הפעילות שלהן בימים אלה. ההערכה שלנו כי לאחר המשבר נוכל למצוא הזדמנויות לרכישה המגלמות דיסקאונט של עשרות אחוזים, שישנו את רמת המחירים בשוק בהמשך".

גרינברג אף התבטא לאחרונה כי הוא קורא לעצור השקעות בנדל"ן בארצות הברית לתקופה הקרובה עד אשר תהיה התבהרות במצב.

לאיתור הזדמנויות השקעה >> הכנסו

חברות בסיכון גבוה מתקשות לצלוח את המשבר

בשנים שקדמו למשבר היינו עדים למספר עצום של חברות שנכנסו לתחום ההשקעות בנדל"ן בחו"ל, חלקן חברות שהיו פעילות בארץ וחלקן חברות חדשות שלא הייתה להן נגיעה לענף או לאזורי הפעילות בעבר. חלק מהחברות החדשות החלו לשווק נדל"ן בחו"ל מבלי שהיה להם ניסיון בתחום.

"החברה שלנו מבצעת את כל פעילויות הליבה בבית: משלב איתור הנכסים, דרך תכנון וביצוע הפרויקט וכלה בניהול הנכסים ותחזוקתם"צילום: צילום: יח"צ

חברות אלה ביססו את הפעילות שלהן על הכנסות במזומן והרוויחו בעיקר באמצעות הצטרפותם של משקיעים חדשים, אולם כעת הן מתמודדות עם אתגרים חדשים ובלתי מתוכננים בפרויקטים אותם שיווקו כמו ירידה בביצועי הגבייה, עליות בהוצאות הניהול בנכסים קיימים ועצירה בקידום נכסים הנמצאים בפיתוח.

חברות אלה, שרכשו נכסים במינוף גבוה, עלולות להתגלגל במהירות למצב בו הן יאלצו להתמודד עם קשיים תזרימיים משמעותיים ואף למחוק את ההון העצמי של המשקיעים שהושקע בפרויקט.

סטס מציע כמה כיווני התנהלות כדי לשמור על השקעה שכבר התבצעה: "כדאי, היום יותר מתמיד, להבין מה הבטוחות שיש לנו על ההשקעה, מה קורה במקרה בו החברה אינה מסוגלת להמשיך ולפעול וכיצד ניתן לצמצם את החשיפה למינימום במקרים אלה". במקביל הוא חוזר על המלצתו להימנע מקידום עסקאות שעד לפני מספר שבועות נתפסו כאטרקטיביות עד "להתבהרות משמעותית ולחזרה לפעילות משקית".

איתנות וגמישות מגינות בפני המגיפה

אז מי ישרוד את המשבר? "החברה שלנו מבצעת את כל פעילויות הליבה בבית: משלב איתור הנכסים, דרך תכנון וביצוע הפרויקט וכלה בניהול הנכסים ותחזוקתם, באמצעות חברות בנות באחזקה מלאה של הקבוצה. כל אלה מעניקים לנו מספר יתרונות מהותיים: ראשית, כבר היום אנו פורסים את החכות שלנו וממתינים להזדמנויות משמעותיות כתוצאה מהמשבר. כבר היום אנו פועלים בעזרת רשת קשרים ענפה שבנינו באזורי הפעילות, יוזמים פניות לבעלי נכסים, מאתרים מוכרים פוטנציאלים המתלבטים בנוגע למכירה ומנתחים נתונים ממאגרי מידע אמריקאיים, דרך בנקים, עורכי דין ורשויות מקומיות. הכל כדי לתפוס בזמן את ההזדמנויות הבאות ולפעול במהירות.

הקורונה תשפיע על הרגלי המגורים של תושבי ארצות הבריתצילום: צילום: Jonathan River

"אמנם פערי הגביה מהווים אתגר משמעותי לכל הענף, אולם אנו מסוגלים להתנהל מולם באמצעות חברת הניהול שלנו: אנו מתייעלים בניהול הנכסים, מנצלים את הזמן לבצע עבודות שדרוג ושיפוץ שקשה לקדם בשגרה ומנתבים את פעילותן של החברות, הבניה והניהול לתחומים אחרים, כמו מכרזים עירוניים ועבודות תכנון וביצוע של השבחת נכסים למקומיים. כל אלה מאפשרים לנו לשמור ולהרחיב את מקורות ההכנסה שלנו, לייצר שרידות בתקופה ואף לשפר עמדות לקראת היציאה מהמשבר".

אסטרטגיית היציאה כוללת מעבר דירה

Marcus & Millichap – אחת מחברות הנדל"ן המובילות בארצות הברית, הנסחרת בנסדא"ק, פרסמה בשבוע האחרון דו"ח לפיו הסיבות שפורטו לעיל, יובילו להמשך הצמיחה בתחום, עם ההתגברות על המשבר. מעיון בדו"ח עולה כי הקורונה תשפיע על הרגלי המגורים של תושבי ארצות הברית: בתקופה שלפני הקורונה, היינו עדים לטרנד מסיבי של חזרה למגורים בלב הערים, בדירות קטנות, והסתמכות על מסעדות, מתחמי עבודה משותפים וחללים ציבוריים אחרים. כבר היום אנו מבינים כי הבית בו אנו חיים צריך להיות מסוגל להכיל את כל בני המשפחה, לכלול מספיק מקום לכל הפעילויות: שינה, בילוי, משחק, לימוד ועבודה ולספק לנו מרחב קהילתי מתחת לבית שבו נוכל להתרענן. במקביל לכל אלה, מי שחשב לרכוש דירה בזמן הקרוב, יחשב מסלול מחדש וייבחר באופציות שמגלמות הרבה פחות סיכון והרבה יותר גמישות. כל אלה יביאו לשמירה על מומנטום בשוק המולטי-פמילי בארצות הברית, בזכות דירות מחודשות ומרווחות מחוץ למרכזי הערים, הממוקמות במתחמי מגורים ומאפשרות גישה לפעילויות פנאי בחוץ, גם במרחק 100 מטר מהבית.

לפרטים נוספים לחצו כאן

לעמוד הפייסבוק