האם הסתיים תור הזהב של הנדל"ן בהונג קונג?

אחרי עליות חדות שנמשכו חמש שנים רצופות והניבו תשואות מדהימות למשקיעים בנדל"ן, צפויים מחירי הבתים של הונג קונג לרדת ולאפשר לתושבים לרכוש דירות במחירים שפויים יותר

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן שיווקי

אי השקט שמאפיין בתקופה האחרונה את הונג קונג והביא עשרות אלפי מפגינים לרחובות בימים האחרונים בדרישה לקיים ב-2017 בחירות דמוקרטיות ללא פיקוח ובקרה סינית הוא ככל הנראה אקורד הסיום לחופש היחסי ממנו נהנו שבעת מליוני תושבי המושבה הבריטית לשעבר, אבל גם לתור הזהב של המשקיעים בנדל"ן. המפגינים נגד המשטר במושבה המכונה 'האזור המנהלי המיוחד של הרפובליקה העממית של סין', כפי שהיא מכונה כיום, ברובם סטודנטים, מוחים על פגיעה בדמוקרטיה היחסית ממנה נהנו עד כה. ואולם, לא מן הנמנע כי גורם מניע נוסף הוא התסכול ממחירי הנדל"ן הגואים, שהותירו מאות אלפים ללא קורת גג ומעודד את המחאה.

בדומה למצב בישראל, מחיריו השערורייתיים של נדל"ן השוק המקומי בהונג קונג דוחפים את תושבי המושבה להתעניין בהשקעות מעבר לים

כאשר מדובר בזינוק מחירי הנדל"ן הונג קונג הותירה את מרבית מדינות העולם הרחק מאחור. לשם המחשה, בשנת 2009 עלו מחירי הבתים במושבה ב- 28.5% , בשנת 2010 עלו ב- 21%, ב- 11.1% בשנת 2011, וב- 25.7% בשנת 2012. סך הכול מחיר הנדל"ן זינק ב- 117.2% מדצמבר 2008 ועד דצמבר 2012. עליות מחירים אלו הקנו לשוק הנדל"ן בהונג קונג את התואר הבלתי מחמיא "שוק בלתי אפשרי" כאשר מחיר בית ממוצע גבוה מההכנסה החציונית השנתית שלהם ב 1490% (כמעט פי 15). על פי אתר נומבאו, המציג נתונים אודות יוקר המחיה ברחבי העולם, עלות שכירת דירה בת שלושה חדרים בעיר המרכזית עומדת על 4,819 דולר לחודש, בעוד שהמשכורת הממוצעת היא 2,506 דולר.

ריבית אפסית ומדיניות פיתוח מגבילה

משבר הנדל"ן החל כאשר השלטון השולט בכל הקרקעות במושבה הטיל מגבלות על פיתוח ובניה חדשה, צמצם הקצאות קרקע, ויחד עם ריבית אפסית ומטבע מקומי שהוצמד לדולר האמריקאי (ושלל מהרשות המוניטרית המקומית את יכולת ניוד השער) נוצרו תנאים מושלמים לשבירת שיאים במחירי הנדל"ן שנה אחר שנה.

לאורך השנים השלטון ניסה לקרר את שוק הנדל"ן על ידי מספר צעדים, כגון הטלת מס מיוחד על דירות שנמכרו זמן קצר לאחר הרכישה, קביעת מס בולים בגובה 15 אחוז משווי עסקת הנדל"ן ולאחר מכן הכפלתו. בסופו של דבר צעדים אלו נשאו פרי, ויחד עם האצת קצב הבנייה, עלייה בשערי הריבית והדשדוש בצמיחה הכלכלית הצליחו לצמצם את קצב עליית המחירים. כעת מחירי הנדל"ן ממשיכים לעלות אולם בקצב מואט יותר: 4.28% מתחילת השנה, לעומת 18.92% בתקופה המקבילה אשתקד, בשנת 2013. על פי אתר גלובל פרופרטי גייד, הדירות שספגו את עיקר הזינוק במחיר השנה היו דירות קטנות יחסית שמחירן טיפס ב 5.4 אחוז ומחירה הממוצע של דירה קטנה בשטח של כ-60 מ"ר עומד על כמעט מליון דולר. דווקא שוק דירות היוקרה החל להצטנן מהר יותר, לאחר שמשקיעים זרים הורתעו על ידי צעדי הממשלה, לצד צמצום בביקושים מקומיים.

"בדומה למצב בישראל, מחיריו השערורייתיים של נדל"ן השוק המקומי בהונג קונג דוחפים את תושבי המושבה להתעניין בהשקעות מעבר לים", מוסרת פרופימקס, שהרחיבה לאחרונה את גיוס ההון להשקעותיה בנדל"ן בעולם גם להונג קונג, שם פתחה סניף מקומי. "אנו מזהים ביקוש של משקיעים הונג קונגים בעיקר להשקעות בארה"ב ובאירופה, הן מטעמים של "בית בטוח מעבר לים" והן כהשקעה בשווקים שעדיין מייצגים הזדמנות מבחינת המחיר ביחס להשקעות הבלתי אפשריות כאן בהונג קונג".

פרופימקס היא בית השקעות פרטי המתמחה בהשקעות נדל"ן ברחבי העולם, לצד שותפים מקומיים ובעלי ניסיון רחב, המתמחים בסקטורים וגיאוגרפיות מסויימים. שווי הנכסים בהם השקיעו פרופימקס ומשקיעיה עד כה נאמד ב-40 מיליארד דולר ויש לה כ-1,400 משקיעים פרטיים ומוסדיים בישראל. עד כה השקיעה החברה בלמעלה מ-3000 נכסים מסחריים בעולם והניבה למשקיעים תשואה שנתית ממוצעת של 13.54%.

האם כעת צפוי תיקון כואב? על כך יש תמימות דעים. השאלה היא עד כמה המחירים יירדו עד 2015. פול לואי, אנליסט בברקליס מעריך כי תיתכן צלילה של 30 אחוז במחיר, ואילו ג'ייסון צ'ינג, אנליסט בדויטשה בנק מעריך כי צפויה ירידה של 15 אחוז במחירי הדיור. הערכות צנועות יותר מעריכות את הירידה במחיר ב-5 אחוזים.

לחזרה לערוץ להשקעות נדל"ן בחו"ל