התאחדות יועצי המשכנתאות: עושים סדר חדש ומובילים שינוי

קבוצת פייסבוק קטנה שהתחילה את פעילותה לפני יותר מארבע שנים הפכה לאורך השנים לגוף חזק, יציב ופורה המשפיע, מייעל ומקדם את תחום המשכנתאות בישראל ומעניק מעטפת ליווי הן עבור לוקחי המשכנתאות והן עבור היועצים הנהנים משיתופי פעולה, ממידע זמין ונגיש וצמיחה משותפת יחד עם קהילה המובילה לשינוי מהותי בתחום

לירון גולן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
התאחדות יועצי המשכנתאות: עושים סדר חדש ומובילים שינויצילום: איתן ברנט
לירון גולן
תוכן שיווקי

"אחת מהשאיפות שלנו היא להגיע למצב בו יהיה רישוי מוסמך לכל יועצי המשכנתאות בארץ, המחויבים לפעול לפי כללי אתיקה, במקצועיות והגינות כלפי הלקוחות" משתפת ימית אפריאט ממייסדי ההתאחדות המכהנת כסגנית יו"ר. "מדובר בעסקה הגדולה ביותר בחייהם של אזרחים רבים, לכן ישנה חשיבות יתרה שכל אדם שלוקח משכנתה בישראל ידע ויבין למה חשוב לעשות את התהליך עם יועץ מוסמך, שמעבר לפאן המקצועי והרצון לכוון בבחירת המסלול עם ריביות נמוכות, מלווה היועץ את הלקוח אל עבר עתיד כלכלי טוב יותר, תכנון נכון של החיים ושקט נפשי" מסבירה אפריאט.   

אוטוריטה בתחום המשכנתאות

התאחדות יועצי המשכנתאות (ע"ר יועצי דיור למימון) הוקמה בשנת 2016 במטרה להוות מרכז ידע אמין עבור ציבור לוקחי המשכנתאות ולייצג אותם בצורה נאמנה, הוגנת ומקצועית מול הבנקים השונים. מטרתה הנוספת הינה לאגד תחתיה את כל יועצי המשכנתאות בישראל ולהפוך את המקצוע למחויב ברישיון רשמי. ההתאחדות פועלת מול הגופים הרלוונטיים בינהם: הכנסת, בנק ישראל, הבנקים ועוד. וזאת על מנת להבטיח ייצוג ראוי המלווה את אזרחי ישראל לוקחי המשכנתאות אל עבר חיים כלכליים יציבים ובטוחים.

חברי ההנהלה 2018-2020צילום: איתן ברנט

איך הכל התחיל?

"בשנת 2015 פתחנו קבוצת פייסבוק שמטרתה הייתה לערוך סיעור מוחות ולשתף תכנים בתחום. וכך באמת היה. התחיל שיתוף נרחב בין חברי הקבוצה וערכנו מפגשים עם עשרות יועצים שרצו להתמקצע בתחומם. ביוני 2016 חלה תפנית שאילצה אותנו, או יותר נכון דחפה אותנו לערוך שינוי משמעותי. באותו זמן אחד הבנקים יצא בהחלטה שהוא אינו מעוניין שיועץ משכנתאות ילווה את הלקוחות, ושהוא לא יעניק שירות ללקוח שיגיע עם יועץ. להחלטה כזאת יש השפעה גדולה מאוד, הן עבור הלקוחות שהם הנפגעים העיקריים והן עבור יועצי המשכנתאות שזאת הקריירה והפרנסה שלהם. בזכות החיבור שנעשה עד אז ובזכות חברי הקבוצה הנחושים גיבשנו אסטרטגיית פעולה שמטרתה ביטול ההחלטה ולנקיטת פעולות למען הציבור שזכאי לייעוץ אובייקטיבי. כינסנו ישיבה, גייסנו כספים, לקחנו יועץ משפטי, לוביסט, יח"צ והתחלנו לפעול ולהשתתף בוועדות כספים, ובעזרת משה גפני וחברי כנסת נוספים שנרתמו לנושא פעלנו יחד לשינוי ההוראה. והתוצאה-  הוראה של בנק ישראל לבנקים לאפשר ללקוחות שרוצים ייעוץ מקצועי להיעזר ביועץ משכנתאות והפיכת קבוצת הפייסבוק לעמותה רשומה בחוק".

כנס יועצים שהתקיים בצפוןצילום: איתן ברנט

אילו מהלכים נוספים ההתאחדות קידמה במהלך השנים?

אבי אבגיל יו"ר העמותה מספר על השגי ההתאחדות "בתחילת דרכנו פנינו לבנק ישראל בדרישה לשנות נהלים מיושנים לטובת הציבור, אם בעבר אישור ללקיחת משכנתה פג תוקפו אחרי 12 יום, זמן קצר לכל הדעות לערוך משא ומתן מול הבנקים ולקבל החלטות בטוחות, לאחר פנייה שלנו הצלחנו להגדיל את תוקף האישור ל-24 יום. זמן המאפשר ללקוח לערוך בירורים, לקבל החלטות שקולות ונכונות עבור משפחתו ועתידם. מהלך נוסף קשור לתחום השמאות, בלקיחת משכנתה יש צורך בשמאי שיעריך את שווי הדירה. בעבר, הבנק היה שולח רשימה של שלושה שמאים לבחירה, ואם במהלך התהליך הלקוח עבר לבנק אחר, ואותו שמאי לא היה בין הרשימות, הלקוח היה צריך להתחיל הכל שוב מהתחלה. אחרי פנייה לבנק ישראל גם כאן הצלחנו להפוך את ההנחיה ולגרום לכך שהשמאות תוכר- גם אם אותו שמאי לא מופיע ברשימת הבנק החלופי. כמו כן, כבר בתחילת משבר הקורונה זיהינו שהבנקים לא מאשרים משכנתאות ללקוחות שהוצאו לחל"ת ואף מבטלים אישורים שניתנו בעבר ולמעשה מעמידים לקוחות רבים בסכנה של הפרת חוזה ותשלום קנסות בנוסף לכל הבעיות. לאחר שפנינו לבנק ישראל בנושא, יצאו הוראות והקלות לבנקים כדי שיוכלו לאשר משכנתאות ולאפשר ללקוחות בתוך תהליך הרכישה, להשלים את התהליך. הוראות אלו מלוות אותנו לכל אורך המשבר ומאפשרות המשך פעילות בתחום המשכנתאות לצד כל קשיי הקורונה. כל המהלכים הללו ועוד רבים שפעלנו ואנחנו ממשיכים לפעול בגינם, מטרתם לייעל ולתקן תקנות הפוגעות בזכויות האזרחים, להנגיש את הנושא, להפחית את הביורוקרטיה ולייצר מערך הוגן, שקוף ויעיל עבור ציבור לוקחי המשכנתאות. כמו כן, בזכות העשייה הרבה הצלחנו למצב את עצמנו כאוטוריטה בתחום המשכנתאות בישראל".

מייסדי ההעמותה וחברי הנהלה לשנים 2016-2018צילום: איתן ברנט

מהם היתרונות של יועצי משכנתאות כחברי ההתאחדות?

"ראשית, לפי תפיסת עולמנו כל יועץ משכנתאות שזהו העיסוק הבלעדי שלו והקריירה העיקרית, צריך לקחת חלק ולהצטרף להתאחדות. כיום, יש בשוק סדר גודל של כ-1200 יועצי משכנתאות ומתוכם כ- 700 יועצים ששייכים להתאחדות, מאחר ואין רגולציה ואין גוף שמנהל את התחום אז אין באמת מידע מהימן לגבי מספר היועצים שאינם רשומים בהתאחדות. היתרונות הם רבים ונוגעים גם בתחום המקצועי כמו: הרחבת הידע, קבלת מידע ראשוני על הגבלות או שינויים ועוד. וגם בתחום של מינוף הקריירה, שיתופי פעולה וכדומה. כמו כן, חברי ההתאחדות יוצאים להשתלמויות וכנסים רבים. למשל, כל שנה יש השתלמות גדולה באילת של שלושה ימים אינטנסיביים עם הרצאות של מומחים בתחום, חיבורים מעניינים והרחבת הידע המקצועי. בנוסף, חברי ההתאחדות מעבירים מידע מאחד לשני ושיתופי פעולה ברמה היומיומית באמצעות אפליקציות הצ'ט השונות. למעשה ההתאחדות היא ארגון גג –מעין "אבא ואמא" הן עבור היועצים והן עבור הלקוחות. בנוסף, בעלי התפקידים בהתאחדות עושים מעל ומעבר והכל בהתנדבות מלאה הן עבור היועצים והן עבור הציבור. ברשימת המתנדבים עם הלב הענק יש לנו את היועץ המשפטי ישראל אליוביץ, רו"ח ארז שמש וכל חברי ההנהלה שבראשם עומד יו"ר אבי אבגיל ממקימי ההתאחדות, שימי אדזיאשוילי שאחראי על האתר והדיגיטל, יפה וקסמן שאחראית על המבחנים, הבדיקה והתיאום, שי פרלמן שדואג להביא לחברים הטבות כלכליות ולתאם ביחד עם אבי יוסופוב כנסים אזוריים לחיזוק הקשרים ועוד חברי הנהלה יוסי סולניק, שלום שטיינברג ובארי גורטלר הר-טוב שמזיזים הרים וגבעות לשיפור מתמיד של התחום".  

מהו היתרון בבחירת יועץ משכנתאות שהוא חבר ההתאחדות?

"ברגע שלקוח בוחר יועץ משכנתאות הרשום בהתאחדות הוא מבטיח לעצמו לא רק יועץ מקצועי שסופג ידע באופן שוטף ובקיא בתחום, אלא גם מערכת שלמה שניצבת מאחוריו. למשל, במידה ולקוח נכווה מיועץ, או מרגיש כי הוא לא קיבל טיפול ראוי אנחנו נפעל בהתאם, ובמידה והיועץ פעל בחוסר הגינות נבטל את חברותו בהתאחדות ונפנה לגורמים הרלוונטים. באופן כללי, יועצי משכנתאות הם חפים מאינטרס ויכולים לחסוך עשרות אלפי אם לא מאות אלפי שקלים עבור לקוחותיהם. כיועצת משכנתאות אני יכולה להעיד כי אין תמהיל שדומה אחד לשני, יועץ טוב יודע למקסם ולתכנן את המשכנתה באופן המיטיב ביותר עם הלקוח וזאת בעזרת מקצועיות, יצירתיות וגמישות מחשבתית לעזור לזוג להגיע לחלום שלהם".

כיצד פועלת ההתאחדות בתקופה המאתגרת ולנוכח המצב הכלכלי בו שרויים אזרחים רבים?

"במהלך הקורונה אנחנו פועלים עוד יותר למען הציבור. למשל, כל הנושא של הקפאת משכנתה, אנשים חשבו שזאת סוג של הטבה. על מנת לענות על שאלות הציבור פתחנו קו חם והסברנו ללקוחות רבים שלהחלטה האם להקפיא או לא, יש משמעויות כמו עלייה בגובה ההחזר החודשי. חשוב לנו שמאחורי כל החלטה שהלקוח עושה הוא יבין את ההשלכות באופן השקוף ביותר. בקו החם אנחנו מקבלים מידי יום פניות רבות של אנשים שיצאו לחל"ת וצריכים משכנתה ורוצים להבין את הזכויות שלהם בנושא. כמו כן, כל חברי ההתאחדות לוקחים חלק פעיל וזמינים בכל עת עבור הציבור. אנחנו כל הזמן עם יד על הדופק על השינויים, ההגבלות, או כל נקודה שעלולה לפגוע במסלול הנכון והבטוח ללקיחת משכנתה. ההתאחדות חרטה על דגלה להמשיך ולפעול בתחום המשכנתאות בישראל עבור הציבור ועבור היועצים וזאת על מנת שהתהליך בדרך לרכישת דירה והקמת משפחה יהיה כמה שיותר פשוט".

התאחדות יועצי המשכנתאות
לאתר ההתאחדות : https://hfca.org.il/
מייל ליצירת קשר : info@hfca.org.il
הקו החם של ההתאחדות : 077-9725540