לא רק נגישות ותמריצים: מה חשוב לבדוק לפני ששוכרים משרדים?

חברות היי-טק רבות החליטו לעזוב את אזור המרכז ולשכור משרדים באזורים אחרים בארץ, מסיבות טובות מעבר למחירי השכירות הזולים יותר. לפני שמחליטים איפה ימוקמו משרדי החברה שלכם, אלה הדברים שחשוב לדעת

רננה מור
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גן טכנולוגי הר חוצבים ירושליםצילום: דני שמש – 3DDESIGN
רננה מור
תוכן מקודם

להחלטה איפה לשכור משרדים יש השפעה עצומה על חברות ועל סיכויי ההצלחה שלהן. אבל אם בעבר רוב החברות, ובעיקר חברות ההיי-טק, היו משוכנעות שהן חייבות להתמקם בעיר תל אביב או לפחות בקרבתה, בשנים האחרונות חברות שהעזו לצאת מהאזור הזה הוכיחו שבישראל יש אפשרויות גם מחוץ למרכז. שנת הקורונה האיצה את תהליך יציאת חברות רבות מתחומי ה"רינג" של אזור המרכז ומעבר לאזורים אחרים בארץ. מתחמי תעסוקה שנבנו או הורחבו באזורים שונים בארץ כמו הר חוצבים בירושלים, אזור התעשייה בקיסריה ואזור התעשייה ברעננה זוכים להצלחה וגם בשנת הקורונה שמרו על יציבות בביקושים.

לכל חברה יש את הסיבות שלה לחיפוש אחרי מיקום חדש מחוץ מאזור המרכז, לכן לפני שבוחרים וחותמים על חוזה, חשוב לבחון אם המשרדים הספציפיים שאתם בוחנים עונים על הצרכים של החברה.

אילו תמריצים כלכליים מוצעים: הניסיון למשוך חברות לאזורים שונים בארץ יכול לפעול לטובתכם וההטבות הכלכליות עשויות להיות משמעותיות. דוגמה להטבות הם מענקים לעידוד הקמה של חברות הזנק (סטרטאפים)  עתירות ידע בירושלים שנותנת הרשות לפיתוח ירושלים, "מסלול תעסוקה שכר גבוה", לפיו חברות המעסיקות 15 עובדים ומעלה המקבלים שכר של למעלה מפעמיים וחצי מהשכר הממוצע במשק,  זכאיות לקבל ממשרד הכלכלה והתעשייה השתתפות בעלות שכר עובדים אלה בשיעור ממוצע של 20%, במשך ארבע שנים; "מענק לחברות אסטרטגיות" שמיועד לעידוד הקמה והרחבה של חברות בתחומי ההיי-טק בירושלים ויכול להתאים מאוד לחברות טכנולוגיה, בכללן חברות המספקות שירותי מחקר ופיתוח בתחום המקימות פעילות חדשה או עוברות לירושלים או מרחיבות את פעילותן בעיר.

מגדל ברוש הר חוצבים ירושליםצילום: דני שמש – 3DDESIGN

אם אתם חברת ביו- מד שמייצרת מקומות עבודה איכותיים בירושלים, תוכלו לקבל מענק תלוי מספר עובדים, עד לגובה של 3,990,000 שקל; וחברות בוגרות תכניות האצה וחממות יכולות ליהנות מתקציב ממשלתי שמעניקה הרשות לפיתוח ירושלים
לעידוד הקמה ופיתוח של חברות בוגרות תכניות האצה וחממות הפועלות בירושלים.
חברות היי-טק שיש להן גם פעילות ייצור יכולות ליהנות מההטבות הרלוונטיות לאזורי עדיפות א' (העיר היחידה שנמצאת באזור המרכז ומוגדרת כאזור עדיפות א' היא ירושלים). באזור עדיפות א' משלמים מס חברות מופחת, בהתאם לחוק לעידוד השקעות הון. מפעלים בירושלים נהנו בשנת 2015 משיעור מס חברות בגובה של 9% בלבד או זכאות ליהנות ממסלול המענקים של החוק לעידוד השקעות הון שמעניקים משרדי הממשלה השונים.   

מה קורה בשטח: הטבות ומענקים הם סיבות חשובות בהחלטה איפה לשכור משרדים, אבל מה שקורה בשטח הוא לא פחות חשוב. המתחמים בהם ממוקמים המשרדים חייבים לענות על הצרכים של העובדים, כי ליומיום יש השפעה גדולה על איכות העבודה.

ברשות לחדשנות הפועלת בירושלים טוענים כי בעזרת התוכנית לעידוד יזמות טכנולוגית, מספר העובדים בחברות טכנולוגיות בירושלים עומד על קרוב ל-20,000 לעומת כ- 11,000 בשנת 2012. מספר החברות עלה ל-550 לעומת כ-200 בשנת 2012 והשקעות ההון לכ־350 מיליון דולר בשנה לעומת 70 מיליון ב-2012.
לכן די ברור כי ירושלים הפכה אטרקטיבית יותר לחברות היי-טק, אך חשוב לבדוק האם בניין או המתחם הספציפי בו אתם מתעניינים מתאים לכם. הקריטריון הראשון שחשוב הוא לבדוק הוא מי עוד נמצא בבניין. אפשר ללמוד הרבה מאוד מהחברות האחרות שנמצאות בבניין בו אתם מתעניינים. בקמפוס העסקים ג.ט.י שבהר חוצבים לדוגמה התמקמו חברות כמו מובילאי, אורקם, מאפי פארמה  ובנקים מובילים, לכן כלל האצבע יהיה שאם רוב הבניין מאוכלס בחברות היי-טק, גם אם הן קטנות או גדולות מכם, רוב הסיכויים שהגעתם למקום הנכון. אפשר גם להתייעץ ולברר עם החברות שכבר נמצאות במקום אם הן מרוצות ואם המקום עונה על הצרכים שלהן.

פיאצה טבולה בירוק של הגן הטכנולוגי הר חוצבים צילום: דני שמש – 3DDESIGN

אחד הצרכים החשובים ביותר לחברות בעולמות ההיי-טק והסטרטאפ הוא האפשרות להרחיב או לצמצם את היקף הפעילות בלי לעבור למשרדים אחרים. מגדל ברוש במתחם קמפוס ג.ט.י בהר חוצבים, יהיה המגדל הראשון מבין שלושה שיצא לאכלוס באפריל 2022, והיחיד בירושלים שיכול לענות על הצורך הזה. המגדל כולל כ 40,000 מ"ר במבנה פנימי שאפשר להגדיל ולשנות במידת הצורך ומתאים במיוחד לסטרטאפים. בתוך מתחם אחד בכולל כ90,000 מ"ר ,

עוד משתנה שחשוב לבדוק הוא האקו סיסטם במרחב. האם המתחם מציע לכם גם את כל שירותי המסחר הנלווים כמו מסעדות, בתי קפה, מכון כושר ואולי אפילו משרדי רואה חשבון ועורכי דין. במתחם של קמפוס גטי בהר חוצבים ישנם קומותמסחר שנבנו כדי לתת מענה כל מה שחברות היי-טק צריכות במרחק נגיעה כמו גם חניון אופניים, אודיטוריום ופיאצה.

נגישות: משרדים מדהימים שמתאימים לכם במדויק לא יעזרו אם ההגעה אליהם בלתי אפשרית. גישה מסובכת ופקקים קשים יקשו עליכם בגיוס כוח אדם ובתפקוד הרציף של החברה, לכן חשוב מאוד לבדוק האם המשרדים נגישים לתחבורה ציבורית, אם יש בהם חניה והאם הכניסות והיציאות מהאזור לא פקוקות. במתחם קמפוס ג.ט.י בהר חוצבים יש מעל 1500 מקומות חניה עם הכנה לעמדות טעינה, חניון ציבורי שפתוח לאורחים, ומשני צדיו אמורות להבנות שתי תחנות של הקו הכחול של הרכבת הקלה. בנוסף יש שאטלים שהר חוצבים מסבסד לחברות.

כוח אדם: גיוס כוח אדם מקצועי ואיכותי הוא התנאי הראשון להצלחה של חברה, ובתחום ההיי-טק המחסור בכוח אדם הוא בעיה ידועה.  על פי נתוני הרשות לחדשנות בירושלים, 66% מהעובדים בחברות ההייטק בבירה גרים בירושלים ומדיניות ההכשרה להיי-טק בקרב האוכלוסייה החרדית והערבית מגדילה כל הזמן את כוח האדם הזמין לעבודה בתחום. בנוסף, משרד הכלכלה והתעשייה מציע לחברות המעסיקות מיעוטים, חרדים, משפחות חד-הוריות ואנשים עם מוגבלות החל מ-35% השתתפות בשכר ועד ל-15% בסוף התקופה למשך 30 חודשים ב"מסלול תעסוקה לאוכלוסיות מיוחדות".

למידע נוסף>>