שנת הסערות הבלתי צפויות

התיקון החזק במדדי המניות ברחבי העולם, האנומליה של שוק הון גואה אל מול שיתוק וקיפאון של הכלכלה הריאלית והתחזית להמשך עליות במדדי המניות. סיכום שנת 2020 וציפיות לשנת 2021 בשוק ההון

עו"ד אילן גרזי ועו"ד אודי עופר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צילום: shutterstock
עו"ד אילן גרזי ועו"ד אודי עופר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

החורף, המפתיע בתזמונו ובעוצמתו, מאפיין את המאה ה- 21. העשור החדש, שנפתח בתקווה להמשך שגשוג כלכלי וגלובליזציה, הפך במהרה לסערה, שיצאה מכלל שליטה. וירוס הקורונה, שפקד את העולם ברבעון הראשון של השנה, הכניס את מדינות העולם לסחרור מדיני, תרבותי וכלכלי.

בשנת 2020 נקבע שיא כפול, הן של הירידה המהירה ביותר והן של העלייה (התיקון) המהירה ביותר, במדדי המניות. מדד הוויקס (VIX), הממחיש את רמת הפאניקה של השחקנים בשווקים, הרקיע שחקים ונסק לגבהים מפתיעים (בשיאו עלה המדד לרמה של 85). גם כיום, חרף תיקון חזק במדדי המניות ברחבי העולם, מדד הוויקס התמקם לו בנוחות ברמות גבוהות מאוד, המעידות על רמת הפחד ואי הוודאות של השחקנים בשווקים. בתקופה האחרונה המדד נע בטווח של 20-40, כאשר לפני מגפת הקורונה, מדד הפחד נע בטווח שבין 8-16, עם סטיות לפרקים מטווח זה במקרים נקודתיים.

עו"ד אילן גרזיצילום: תומר יעקובסון

הקיפאון בשוקי ההון והאשראי, שהתאפיין בחוסר נזילות קיצוני, העלה את מפלס הפאניקה גם של הבנקים המרכזיים. בכדי לבלום את הסחרור בשווקים והפגיעה הקשה בכלכלה הריאלית, הכריזו הבנקים המרכזיים (הפד ובנק ישראל) בסוף חודש מרץ על תוכניות הרחבה כמותית מאסיביות. בנק ישראל הכריז, כי ירכוש 50 מיליארד שקל של אג"ח ממשלתי, יפתח למוסדיים קווי אשראי דולריים של עד 15 מיליארד דולר ובהמשך אף על תוכנית רכישת אג"ח קונצרני. הפד החל לרכוש טרזוריז (אג"ח של ממשלת ארה"ב לתקופה של עשר שנים) בקצב של כ- 80 מיליארד דולר ליום. רק לצורך המחשה, בשיא המשבר בשנת 2008 הפד רכש 60-80 מיליארד דולר בחודש.

פעולות אלו, בשילוב עם הורדת הריבית לרמה אפסית, כמעט בכל העולם, תרמו לבלימת הסחרור ולהיפוך מגמה. הבורסות ברחבי העולם זינקו וחזרו לרמות לא רחוקות משהיו טרום המשבר. עם זאת, ראוי להדגיש, כי עליית מדדי המניות לא לוותה בחזרת הכלכלה הריאלית לפעילות רגילה. הכלכלות ברחבי העולם המשיכו להיות בשיתוק, מלא או חלקי. מדינות רבות הכריזו על סגר, כללי או חלקי. התמונות של נתיבי איילון ריקים, או של טיימס סקוור והשדרה החמישית ללא נפש חיה, הזכירו סצנה מתוך סרט אפוקליפטי. אחוז הלא מועסקים זינק בכל העולם לרמות שיא שלא נראו מאז המשבר הכלכלי הגדול בארה"ב ב-1929.

עו"ד אודי עופרצילום: יח"צ

ההיי-טק חזר לקדמת הבמה

האנומליה של מדדי מניות קרובים לרמתם טרם המשבר, אל מול שיתוק וקיפאון של הכלכלה הריאלית, מדגישה את התמורות, שחלו בכלכלות ברחבי העולם. המשקל עבר, או ליתר דיוק חזר, לתחומי ההיי-טק, פודטק, אגרוטק, הביומד, אנרגיה ירוקה ורכישות און-ליין. בעוד שתעשיות שלמות - כדוגמת תעופה, שייט, דלק, נדל"ן מסחרי, מלונאות, בידור ופנאי חוץ - נעלמו כליל וטרם שבו לפעילות עקב גזירת הריחוק החברתי, התעשיות, שעוסקות במתן פתרונות למצב החדש, שגשגו ופרחו.

ענף ההיי-טק, המאפשר קיום שיגרה מסוימת באמצעים טכנולוגיים, חזר לקדמת הבמה ושב לעמוד במרכז תשומת הלב של המשקיעים, שהבינו, כי פוטנציאל הצמיחה של תחומים אלו הוא רב. לשם המחשה: חברת זום תקשורת וידיאו (ZM), שהפכה, כרעם ביום בהיר, לאמצעי תקשורת לכל תחומי החיים (המניה פתחה את השנה בסביבות 60 דולר למניה, נסקה לרמות של 560 דולר, וכיום נסחרת באזור 415 דולר – תיקון של כ- 25% מהשיא); אמזון (AMZN), המספקת פתרונות צריכה און-ליין (המניה פתחה את השנה בסביבות 1730 דולר למניה, נסקה לרמות של 3,500 דולר, וכיום נסחרת באזור 3,120 דולר - תיקון של כ-10% מהשיא); נטפליקס (NFLX), המספקת תכנים לטלוויזיה (המניה פתחה את השנה סביב 300 דולר למניה, נסקה עד לרמות של 550 דולר ולאחרונה תקנה לאזור 485 דולר - תיקון של כ- 15% מהשיא); חברות הגיימינג אף הן שגשגו עקב ביקוש אדיר לבידור פנאי בעת ריחוק חברתי.

המשבר הבריאותי, שהפך במהרה למשבר כלכלי עמוק, החזיר לכותרות את קסמו של תחום הביומד. כשעתיד כלכלות העולם טמון במציאת חיסון לנגיף הקורונה, תחום הביומד זכה לעניין רב בקרב ממשלות ומשקיעים כאחד. מניית מודרנה (MRNA), הנסחרת בבורסת הנאסד"ק, נהנתה בשנת 2020 מרוח גבית חזקה ונסקה בכ- 400% (משער של כ- 20 דולר למניה למחיר של כ- 100 דולר) עקב פיתוח חיסון לנגיף הקורונה. זו בדיוק הבוננזה לה מצפים המשקיעים בתחומי ההיי-טק והפארמה.

קונצנזוס התחזיות של בנקי ההשקעות לשנת 2021 הינו המשך עליות במדדי המניות בשיעור של 10%-20%. תחזיות אלו נסמכות על ציפייה למציאת חיסון אפקטיבי, תחזיות רווחיות החברות, הקרובה לרמתם טרם המשבר, ושילוב כל אותם גורמים, שמנינו לעיל - סביבת ריבית אפסית; תמיכה מאסיבית של בנקים מרכזיים בשוקי המניות והאשראי; כספי חסכונות נזילים (על-פי הערכות בנק ישראל, כטריליון שקל, שנפדו על-ידי הציבור, נמצאים בחשבונות העו"ש והפיקדונות וטרם שבו לאפיקי ההשקעה השונים. הם ממחישים את החוסר באלטרנטיבות להשקעה).

2021 - שנה עוצמתית מבחינת גיוסים

לאחרונה אנו עדים לעלייה מחודשת בכמות ההנפקות הראשוניות לציבור בארץ ובארה"ב. רובן המכריע הינן חברות מתחומי הטכנולוגיה, ביומד, אנרגיה ירוקה, אגרוטק ופודטק. ברבעון האחרון הוגשו בארץ כ- 28 טיוטות תשקיפי IPO לרשות ניירות ערך. מאז גל ההנפקות של 2005-2008 לא הייתה כמות כה גדולה של הנפקות ראשוניות. לשם המחשה, בשנת 2019 היו שבע הנפקות ראשוניות לציבור.

לגישת בנקי ההשקעות, מגמה זו תמשיך גם בשנת 2021, אשר צפויה להיות שנה עוצמתית מבחינת גיוסים. המשקיעים, שנותרו בעמדת התצפיתנים, משוועים להשקעות בעלות פוטנציאל רווחיות גבוה. ניסיון העבר מוכיח, כי השקעה בחברות טכנולוגיה, אשר מוצריהן מהווים את הבסיס למגמות העתידיות, טומן בחובו סיכוי לאפסייד מתגמל.

גם הבורסה לניירות ערך בתל-אביב הפגינה חדשנות והשיקה ברבעון האחרון את פלטפורמת TASE UP. פלטפורמה חדשנית זו מאפשרת, בפעם הראשונה בישראל, לחברות היי-טק וביומד פרטיות לגייס הון ממשקיעים מוסדיים ומשקיעים כשירים ועל אף זאת להישאר פרטיות. תהליך גיוס ההון אינו מחייב פרסום תשקיף ואינו כולל חובות דיווח שוטפות. פלטפורמה זו מהווה עוד צעד חשוב ונחוץ לקידום הכלכלה הישראלית.

שנת 2020 התאפיינה בגיוסי חוב באמצעות הנפקות אגרות חוב קונצרניות. סביבת הריבית הנמוכה ופעילות מאסיבית מצד בנק ישראל, אשר מתחילת המשבר פעל בנחרצות, במטרה לפתור את בעיית הנזילות החמורה, תרמו לפעילות ערה בתחום גיוסי החוב.

לסיכום, הסנטימנט החיובי, בו מצוי שוק ההון כיום, בצירוף סביבת ריביות אפסית ברחבי העולם והיעדר אלטרנטיבות להשקעה, מביאים למסקנה, כי בשנת 2021 תמשך המגמה של הנפקות ראשוניות (IPO’S) וגיוסי חוב באמצעות הנפקת אג"ח. עם זאת, כל דחייה או עיכוב בפיתוח תרופה לנגיף הקורונה, או התדרדרות במצב הבריאות העולמי, עלולים לשנות את הסנטימנט החיובי ולגרום לתנודות חריפות בשווקים. 

עו"ד אילן גרזי הוא שותף בכיר וראש מחלקת שוק ההון במשרד פרל כהן ועו"ד אודי עופר הוא עורך דין במחלקת שוק ההון במשרד