שוכרים או קונים דירה? המהפכה כבר כאן!

הכירו את אפליקציית Chatlist, ה"טינדר של שוק הדירות", שמבקשת לעשות לעולם ההשכרה והרכישה של הדירות, את מה שטינדר עשתה לעולם הדייטינג. הכלים: ויזואליות, חוויית משתמש ואלמנטים היי-טקיסטים מעולמות הביג דאטה וה-AI

יובל גמליאל
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
יובל גמליאל
תוכן מקודם

עם רבע מיליון משתמשים בתוך חמישה חודשים בלבד, 120 אלף מפרסמים, 2,000 מתווכים פעילים ובין 1,500-2,000 משתמשים יומיים, נחשבת אפליקציית חיפושי הדירות Chatlist להצלחה מסחררת ולמי שמחוללת מהפכה בצורה בה אנו מחפשים דירות להשכרה ורכישה. האפליקציה שהתפרסמה לראשונה כ"טינדר של שוק הדירות" מבקשת בעצם לעשות לעולם ההשכרה והרכישה של הדירות, את מה שטינדר עשתה לעולם הדייטינג. במערכת של Chatlist ניתן לדפדף בין נכסים שונים, לסמן את אלו שאהבתם, ולהתחיל צ'אט מיידי עם בעל הנכס. וכן, גם כאן אתם תעשו Swipe ימינה או שמאלה כדי לסמן אם אהבתם או לא אהבתם את הדירה. בנוסף, המערכת מכילה לוח זמנים של פגישות, מנוע סינון והשוואת נתונים ומחירים, עדכונים על דירות חדשות שתואמות את ההעדפות, וגם שיתופי פעולה עם נותני שירות בתחומים כמו הובלה, אריזה, ניקיון, הלוואות גישור ועוד. כל נכס מלווה גם בתגובות ודירוג של המשתמשים השונים. 

קרן גולץצילום: שלומי יוסף

מי שעומדת מאחורי הרעיון המהפכני היא קרן גולץ, מנכ"לית ומייסדת Chatlist, עורכת דין המתמחה במקרקעין הפעילה מזה שנים בשוק הנדל"ן בתחום מכירת לידים למיזמי נדל"ן. "האפליקציה נוצרה כדי לספק פתרון לשני קהלים במקביל", היא מסבירה, "הקהל הראשון הוא מחפשי הדירות והקהל השני הוא ציבור המתווכים. זיהינו פער בין הפלטפורמות המוצעות בשוק לחיפוש נכסים, כגון לוחות המודעות, שיש להם את הכלים המסחריים לחיפוש (בסיסיים ביותר, סינון למשל) אך חוויית המשתמש שלהם אינה מתאימה ואינה אינטואיטיבית לדור החדש של רשתות החברתיות, שתפסו נתח שוק גדול בנדל"ן מכיוון שיש להם חוויית משתמש מגניבה, אך אין להם את התכונות או הכלים המקצועיים כפי שיש בלוחות המודעות. 

המתווכים לא ייעלמו

גולץ מתייחסת קודם כל לקהל מחפשי הדירות שלדבריה האפליקציה מעניקה להם חוויית משתמש, שטרם נראתה בשוק, עם קלות תפעולית בה בתוך שלוש לחיצות אפשר להגיע למפרסם הנכס, כאשר התצוגה היא הרבה יותר ויזואלית, נגישה וברורה. "זה שונה מלוחות נדל"ן כשכל הטקסט מאוד קטן, הוויזואליה מאוד מצומצמת ויש גם המון סרבול בגלל הקפצת המודעות, דבר שמוביל לכך שמחפש הדירה ייאלץ לראות בפעם המי יודע כמה את אותה מודעה רק בגלל שהיא הוקפצה, כשאין לו יכולת לבצע סינון מוקדם", היא מבהירה.

Home screen | צילום מסך: באדיבות Chatlist

אצלכם זה לא קורה?

"ממש לא. אם מחפש הדירות לא אהב מודעה מסוימת הוא פשוט עושה לה דיסלייק וזהו - הוא לא יראה אותה יותר. במקביל, כל הדירות שהוא כן אהב ייכנסו לעמוד הצ'ט שלו תחת רשימה שנקראת לייקליסט. באמצעות הרשימה הזו הוא יוכל לפנות בצ'ט למפרסמי הנכס או למתווכים, ויהיה לו סטטוס מסודר מול העיניים - עם אילו דירות הוא יצר קשר ואם אילו לא. הוא יוכל לרשום לעצמו הערות, לבצע תיעדופים, לקבוע פגישות וכן הלאה, והכל בלחיצת כפתור קלה ופשוטה".

מה בנוגע לחיפוש המקדים?

"פיתחנו חיפוש גיאוגרפי מאוד מדויק ומאוד נוח למשתמשים, כזה שמאפשר חיפוש נכסים לפי בניין, רחוב, או שכונה ספציפית. מה שמעניין ב'חיפוש על גבי מפה' שלנו הוא שהפכנו אותו להכי פשוט שיש - גם עבור משתמשים שמתקשים להשתמש במפה. בציון השכונה או הרחוב המבוקש, האפליקציה מסמנת אותם על המפה וכך הם יכולים לראות מהן השכונות והרחובות הסמוכים אליהם, והאם יש שוני במחירים. פיצ'ר נוסף שהכנסנו הוא 'פושים', דיווחים על דירות חדשות שנכנסות באזור המבוקש ומתאימות להעדפות אותן סימן המשתמש בתהליך הרישום".

Geographic search | צילום מסך: באדיבות Chatlist

מהם יתרונות האפליקציה עבור המפרסמים, ובמיוחד עבור המתווכים?

"אם עד כה המתווכים נאלצו לכתת רגליים מדירה לדירה בשעות לא שעות, ולענות למאות טלפונים מדי יום, הרי שהאפליקציה שלנו הופכת את החיים שלהם להרבה יותר קלים ונוחים והם יכולים לקבל מידע ממוקד על המתעניינים בדירות ולהציע להם דירות מתאימות. אנחנו בעצם משפרים את היכולת שלהם ליצור קשר עם רוכשים ושוכרים פוטנציאליים.

Leads search for Brokers צילום מסך: באדיבות Chatlist

"וזה לא מסתכם כמובן רק ביכולת שלהם לפנות ישירות למתעניינים. הפלטפורמה שלנו מאפשרת למתווכים לנהל את יומם בצורה יותר מקצועית, תוך סינון פניות לא רלוונטיות. כך הם מקבלים מאיתנו רשימה של מתעניינים בדירות על-פי ההגדרות שהם ביצעו - כמו למשל אזור גיאוגרפי, גודל הדירה והמחיר - ואז הם יכולים לחזור אליהם בשעות שנוחות להם, לעדכן אותם על קיומו של יום פתוח בדירה, לדווח על ירידה במחיר הדירה וכן הלאה. בסופו של יום, האפליקציה מייעלת להם את תהליך העבודה וחוסכת להם זמן על טיפול בפניות מגורמים לא רציניים".

המודל העסקי שלכם מבוסס על תשלום ממפרסמים ומתווכים, את לא סבורה, כמו גורמים אחרים, שמקצוע התיווך ייעלם בעתיד הקרוב?

"ההפך הוא הנכון. אנחנו רואים חדשות לבקרים איך אפליקציות שניסו לעקוף את עולם התיווך ולייצר ערוץ ישיר בין בעלי הנכסים למתעניינים, נכשלו והתרסקו. זה נובע משתי סיבות: האחת היא הצורך הבסיסי בטאץ' אנושי בכל התהליך הזה, כך שגם אם האפליקציה מספקת נניח סיורים וירטואליים בתוך הדירה, דבר שאני מאוד אוהבת באופן אישי, אנשים עדיין ירצו את המגע האנושי, את המפגש עם המתווך והדיבור בגובה העיניים. השנייה היא סיבה מבנית יותר. מי ששולטים למעשה בכל התהליך הם בעלי הנכסים עצמם. מדובר לרוב על אנשים עסוקים ובעלי הון והם מעדיפים שלא לטרוח בכל הקשור לניהול הכנס וההתמקחות על המחירים ולכן שוכרים מתווכים שיביאו להם עסקה מוגמרת. זאת נטייה אנושית בסיסית וכל עוד היא קיימת, המתווכים ימשיכו לספק את השירות הזה עבורנו. האפליקציה שלנו הפכה את השוק, כך שמתווך יכול לקבל דרכה, בסינון פשוט, תוצאות של מחפשי דירות, בדיוק כמו חיפוש בית - רק הפוך".

יכולת חיזוי גבוהה

כפלטפורמה שמבקשת להפוך את תהליך חיפוש הדירות הארכאי והמשעמם לתהליך היי-טקיסטי יותר, עושה החברה שימוש באלמנטים משוכללים מעולמות הביג דאטה וה-AI (בינה מלאכותית). "אחד האיפיונים שמייחדים יותר מכל את Chatlist הוא יכולות הניתוח והחיזוי הגבוהות שלה", מציינת גולץ, "כך, המערכת יודעת לחזות את כניסתם של נכסים לשוק, גם בזמן שהם מאוכלסים. החיזוי מבוסס על סטטיסטיקות שאחת מהן היא העובדה ש-90% מהנכסים שמפורסמים להשכרה יושכרו לתקופה של שנה בלבד. זה קורה לרוב בערי המטרופולין בהן יש דינמיות רבה, אם משום שמדובר על צעירים וסטודנטים שלא רוצים להתחייב לדירה מעבר לשנה, ואם משום שמדובר על משפחות צעירות שמתרחבות ומחפשות נכסים גדולים יותר. חיזוי הנכסים שלנו יצר מצב בו הלקוחות שלנו יכולים להיכנס לרשימות המתנה על דירות שכעת מאוכלסות ולקבל קדימות בלעדית לנכסים לפני שהם יוצאים לשוק, דבר שאין לו אח ורע בענף".

Extended asset info צילום מסך: באדיבות Chatlist

על מה מבוססת יכולת החיזוי?

"גם על אותן סטטיסטיקות אותן ציינתי וגם על כלי בינה מלאכותית שמנתחים את הדאטה העצומה שצברנו ויודעים 'לצבוע' את השוכרים - אם מדובר על סטודנט, זוג צעיר או משפחה עם ילדים - וכך להצליח לחזות בצורה גבוהה מאוד אם ומתי הדירה הזו תחזור למערכת האתר. טכנולוגיה נוספת אותה הטמענו נקראת Dirobot - שהמפתח והמייסד שלה הוא עידן מידרוני - והיא מבצעת חיתוכים ואנליזות ביחס למחירי הנדל"ן בשוק. גם היא מבוססת על כלי בינה מלאכותית המאפשרים לה לומר מהו המחיר הממוצע ברחוב או בשכונה בה מתעניין הרוכש וכך לדעת אם המחיר המבוקש נמצא מעל או מתחת לממוצע. הכלי חוזה בנוסף את המחיר העתידי לנכס וכך מאפשר בנוסף למשכירים לחשב את התשואה העתידית שלהם על הנכס למספר שנים קדימה".

עם הפנים לחו"ל

אחד היתרונות הגדולים של האפליקציה המבדילים אותה מלוחות הנדל"ן הגדולים היא הדיסקרטיות המאפיינת אותה המאפשרת למחפשי הדירות למצוא בה דירות שעוברות אך ורק מפה לאוזן. "אחד הסודות השמורים של עולם התיווך הוא שקרוב ל-60% מהנכסים בהם מטפלים המתווכים אינם מפורסמים בלוחות הנדל"ן", מגלה גולץ. "הדבר קורה משלל סיבות, בין היתר מאי רצונם של המתווכים בשיתופי פעולה עם מתווכים מתחרים, חוסר בלעדיות על הנכס או לחילופין בעל נכס שמבקש דיסקרטיות וחשיפה מוגבלת בלבד לנכס. המודל העסקי של הפלטפורמה שלנו מאפשר למתווכים לבצע חיפוש לקוחות מתקדם לנכסים באמצעות יצירת פרופיל 'ליד' רצוי ועדכונים על התאמות בזמן אמת. זוהי בשורה עצומה הן עבור המתווכים והן עבור מחפשי הדירות, שעד כה קרוב לוודאי פספסו את הדירות האלו בשל חוסר ידיעה. זהו עוד גורם לצמיחה המוצאת שאנו רושמים מאז השקת האפליקציה בפריסה ארצית בתחילת השנה".

פריחתה של האפליקציה לא נעלמה כמובן גם מעיני המשקיעים ובתחילת השנה הודיעה Chatlist כי ביצעה גיוס הון על סך מיליון דולר מאיש העסקים יקי רייסנר, בעלים של חברת נדל"ן. "הגיוס איפשר לנו להרחיב את הפלטפורמה שלה לקטגוריות נוספות כמו מכירת נדל"ן מסחרי, כניסה לערים נוספות בארץ, שיתופי פעולה עם נותני שירות וספקים בתחום מעברי הדירה וכמו כן השקנו בעזרתה את מערכת ה-CRM המשוכללת שפיתחנו עבור קהל המתווכים", מספרת גולץ.

אתם מתפתחים יפה בארץ. מה הצעד הבא שלכם? 

"אנחנו נמצאים כעת עם הפנים לשוק האמריקאי ולשוק האירופאי, ובדרך לסגירת שת"פ מאוד גדול עם רשת תיווך מהגדולות בניו-יורק. לחיבור אליהם יש משמעויות דרמטיות עבורנו נוכח הפוטנציאל העצום שקיים בשוק האמריקאי. בשונה מהנהוג בארץ, המתווכים בניו-יורק שואפים לשיתופי פעולה אחד עם השני ואנו לקראת קבלת אישורים לכניסה לשרת שיתופי המאגד בתוכו את כלל הנכסים במדינה. אני מאמינה שהפלטפורמה שלנו, ובמיוחד עמוד הצ'ט, ירשימו מאוד את המתווכים האמריקאיים ואנו מאמינים שנוכל לשגשג שם. בנוסף, זיהינו מספר ערים באירופה ששוק הדירות שלהן דומה מאוד לשוק הישראלי, כך שאנו מאמינים שנוכל לעשות גם בהן מהפכה בדרך שבה אנשים מחפשים, שוכרים וקונים דירות".

לאפליקציית צ'טליסט>> https://chatlist.onelink.me/IUHG/FBC

לאתר צ'טליסט>> www.chatlist.co.il | לעמוד הפייסבוק>> | לעמוד האינסטגרם>> | לעמוד הלינקדין >>