ניהול פרויקטים עם יחס אישי

משה ארונס מסביר כי גם בפרויקטי ניהול ופיקוח גדולים שמנהלת חברתו, יש יתרון לקוטן ולמתן יחס אישי לכל לקוח

נעם גל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אום בטין ממבט על
ניהול פרויקטים עם יחס אישי
נעם גל
תוכן שיווקי

משה ארונס הנדסה הינה חברת הנדסה המבצעת פרויקטים בכל הארץ החל משנת 2008 ומעניקה את שירותיה בתחום הנדסה אזרחית, בעיקר למגזר הציבורי. מייסד ובעלי החברה, משה ארונס, הוא מהנדס אזרחי B.sc בוגר הטכניון משנת 1979 ובוגר ניהול תעשייתי M.sc מאוני' בן גוריון בנגב משנת 1990.

בראיון מספר ארונס על הרקע המקצועי שלו ושל החברה ועל תחומי התמחותה של החברה כחברה ניהול ופיקוח.

מהו הרקע המקצועי שלך?

"כעתודאי, ששירת 25 שנה בצה"ל, התמחיתי בתחום ניהול פרויקטים בסקטור הצבאי, שקצת שונה מאזרחי. השתחררתי בשנת 2003 ובשנת 2004 שימשתי כמנהל מח' פיקוח על הבניה בעיריית באר שבע. בשנת 2005, פנה אלי מהנדס יורם גדיש, שנבחר לאחת מהחברות המנהלות של מינהל מקרקעי ישראל – כיום רשות מקרקעי ישראל וביקש ממני לנהל את הפרויקטים עבור חברת יורם גדיש בדרום".

תחנת כבאות

העבודה מול המינהל, מספר ארונס, היתה אבן דרך חשובה להתקדמות ואפשרה לו ללמוד ולהתנסות בסקטור האזרחי. לאחר 3 שנים כמנהל פרויקטי מינהל, בעיקר בישובים מיתר, באר שבע, בנתיבות ועוד, החליט ארונס כי הגיע הזמן להקים חברה עצמאית.

לקוחות גדולים ומגוונים

במה מתמחה החברה?

"החברה מתמחה בהנדסה אזרחית על כל תחומיה, בכל הקשור לניהול ופיקוח פרויקטים הנדסיים באופן עצמאי בכלל ומתן שירותי פיקוח לחברות מנהלות בפרט, שכן אסור להן כמובן לעשות פיקוח עבור עצמן.

בית ספר סיגליות באר שבע

ארונס מתמחה בעבודה מול הסקטור הציבורי, שמהווה לדבריו כ- 95% מהיקף עבודת המשרד. בין היתר החברה עובדת מול משרד השיכון, המשרד לביטחון פנים בעיקר שב"ס וכבאות, נתיבי ישראל, מתן שירותי פיקוח לעמידר באמצעות חברה אחרת, נתיבי ישראל, עיריית באר שבע ולאחרונה גם מול חברת ערים בע"מ.

כמו כן, הוא מספר, "נכנסו לחברה פרויקטים מעיריית באר שבע ומהסכמי גג של העיר באר שבע לפיקוח על בניה של מבני ציבור (בתי ספר, גני ילדים, מקוואות, בתי כנסת ועוד). במסגרת שירותי הנדסה, אני עובד גם עם משרד הבטחון וכיוצא המערכת, יש לי התמחות בעבודה מולם ונכון להיום, זה אחד הלקוחות המרכזיים שלנו".

שכונת בן גוריון

"בנוסף, יש לנו גם פעילות בתכנון תשתיות, בתחום ההנדסה האזרחית, בעיקר בנושא רישוי, מול חברות תקשורת בדרום – בזק, פרטנר ואיי.בי.סי שהיא חברה בת של חברת החשמל".

תוכל לספר על כמה מהפרויקטים העיקריים שבטיפולכם היום?

"מול חברת ערים בע"מ, זכינו ב- 3 מכרזי ניהול ופיקוח - 2 שכונות בישוב ערערה בנגב ומכרז בטירה במשולש. לאחרונה זכינו גם בפרויקט רובע 5א' בערד. בסך הכל מדובר בפרויקטים בהיקף של כ- חצי מיליארד שקל".

מול משרד השיכון, מפרט ארונס, זכתה החברה לפני כ-5 שנים בפרויקט ניהול ופיקוח על שכונת בן גוריון ב', שכיום שונה שמה לשכונת כרמים. לדבריו, מדובר בפרויקט בהיקף של כ- 55 מיליון שקלים.

משה ארונס

תחום נוסף שבו מתרכזת החברה, היא הקמת בתי רופאים של קופ"ח מכבי. ארונס: "לאחרונה התרחבנו גם לתחום זה. אנחנו עובדים היום עם מכבי שירותי בריאות ומכבי יזמות, בפרויקט של תכנון, ניהול ופיקוח על הקמת בתי רופאים. הקמנו כבר 8-9 סניפים ברחבי הארץ ומבנים נוספים נמצאים בשלבי תכנון מתקדמים".

מה כולל ניהול הפרויקט לרוב?

"כשמקבלים פרויקט בשלביו הראשונים אשר קיבל את כל האישורים הסטטוטוריים, אנו מקבלים אותו מאפס, כלומר, מתחילים לבנות קופת פרויקט וקובעים את המסגרת התקציבית. בדוגמה של כרמים בעיר שדרות (שכונת בן גוריון ב') למשל, כבר קיבלנו הזמנה על תקציב של כ- 55 מיליון כאמור לעיל ולאורך חיי הפרויקט הקפדנו להיצמד למסגרת התקציבית וללו"ז הפרויקט.

במסגרת הפרויקט אנו נדרשים לתאם את התכנון של ע"ע, תשתיות תת"ק, תאורה, כבישים, שצ"פים ועוד. בשלב הביצוע אנו נדרשים לתאם ולהפעיל את הקבלנים ולקיים ישיבות מעקב לאורך כל חיי הפרויקט, תוך עמידה בלוחות הזמנים, מעקב תקציבי ודיווחים שוטפים מול המזמין".

ארונס מסביר כי לעתים תהליך הכנת מכרזי ביצוע של קבלנים איננו ברמה מיטבית כפי שכולנו היינו רוצים ולדבריו, רצוי ומומלץ לשתף את חברת הפיקוח כבר בתהליך הכנת המכרז ועל ידי כך, ניתן יהיה לשפר משמעותית את רמת החומר אשר יצא למכרז.

סך הכל, אתם לא אחת החברות הגדולות, מבחינת היקף העובדים. האם אתה רואה בכך חסרון או יתרון?

"אנחנו מעסיקים כ-12 מהנדסים, עם התמחויות והכשרות שונות, מגיל 30 ועד לגיל 74, כל אחד עם יתרונות משלו. יש לנו פתרון שמתאים לכל לקוח ובאופן חד משמעי, העובדה אנחנו חברה קטנה יחסית, מעניקה לנו יתרון לקוטן. אני יותר בונה על יחס אישי, מקצועיות ואמינות כלפי המזמין. יש קשר אישי מתאים לכל פרויקט. אנחנו מקפידים להקצות בכל פרויקט את המהנדסים המתאימים על פי הכשרתם, אם זה בתחום התשתיות או תחום המבנים".

על פי ארונס, יש הבדל בין מהנדסים שהתמחו בעבודות תשתיות – ע"ע, ניקוז, סלילת כבישים וכו' לבין מהנדסים אשר רוב חייהם המקצועיים התמחו בתחום מבנים וחשוב להתאים את המהנדסים הנכונים לפרויקט הרלוונטי. בחברה הוא מסביר,יש משני הסוגים, עם ניסיון בכל סוגי הפרויקטים, מה שמאפשר לה לתת שירות איכותי בהתאמה לכל לקוח ולראייה, חלק גדול מלקוחות החברה, הם לקוחות שעובדים עמה לאורך זמן במספר רב של פרויקטים.