תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לצאת לחופש מהטיפול

גישה טיפולית חדשה תאפשר לראשונה לטפל ביעילות ובזמן קצוב בלוקמיה כרונית ועשויה אף להביא לריפוי

תמונת אילוסטרציה - לוקמיה
שאטרסטוק

אחד האתגרים בתחום הטיפול במחלות סרטן הוא מציאת טיפולים יעילים בזמן קצוב כדי להפחית משמעותית את התלות בנטילת תרופה לאורך זמן ואת תופעות הלוואי של הטיפול, ולאפשר לחולים איכות חיים טובה וחופש גם מהמחלה וגם מהטיפול ואף להביא לריפוי.

 אתגר זה רלוונטי גם במחלות סרטן דם כרוניות, בהן ניתן באמצעות הטיפולים הקיימים להשיג שליטה טובה במחלה, אך שליטה זו מותנית בהתמשכות הטיפול הרפואי, לעיתים למשך שנים רבות. מעבר להשלכות התקציביות גם הנטל הטיפולי על החולים הוא משמעותי, בין אם כתוצאה מתופעות לוואי של הטיפול, ובין אם מעצם התלות בהמשך הטיפול לשימור התוצאה הטיפולית.

 נתונים שפורסמו לאחרונה מצביעים על סיכוי אמיתי לשינוי הגישה הטיפולית בכל הנוגע ללוקמיה לימפטית כרונית בזכות משלב תרופות ביולוגיות בעל יעילות גבוהה ולראשונה גם שימור של התוצאה הטיפולית לאורך זמן ואף לריפוי, גם לאחר הפסקת הטיפול התרופתי.

 גישה טיפולית זו מהווה בשורה לחולים ולמערכת הבריאות שכן היא מציעה לא רק חלופה יעילה וטובה לחולים, אלא גם מציידת את מערכת הבריאות באלטרנטיבה טיפולית קצובה בזמן לטיפול במחלה כרונית, שעד כה החלופות הטיפוליות שלה חייבו טיפול ממושך לצורך שימור התוצאה הטיפולית.

לוקמיה לימפטית כרונית היא מחלה כרונית של תאי דם לבנים, הנקראים לימפוציטים ונמצאים בדם, במח העצם ובבלוטות לימפה. מח העצם הוא איבר ספוגי הנמצא בתוך העצמות ומייצר תאי דם. לוקמיה לימפטית כרונית נובעת ממוטציה גנטית, כלומר משינוי גנטי של התאים יוצרי הדם. שינויים גנטיים אלו מתרחשים בגיל המבוגר.  בחולים עם לוקמיה לימפטית כרונית, מח העצם מייצר יותר מידי לימפוציטים, אשר אינם מתפקדים כיאות ומפריעים גם לתאי דם אחרים.  התסמינים של המחלה תלויים בשלב המחלה. ייתכן שבתחילה לא יהיו כלל תסמינים, ורק בהמשך הם יופיעו ויתבטאו בבלוטות לימפה מוגדלות, עייפות, חום, הזעות לילה, ירידה במשקל, זיהומים חוזרים ומלאות בטנית.

» בחזרה למדור

לוקמיה לימפטית כרונית היא מחלה כרונית והחולים בה חיים יותר מאשר בסוגים אחרים של סרטן. 83% מהחולים יחיו 5 שנים מאז האבחנה, וככל שמועד האבחנה עולה, זמן החיים יורד. למרות ההתקדמות בהבנת המחלה, קשה לנבא את עתיד החולה שכן ישנם גורמים רבים שצריכים להילקח בחשבון בזמן תכנון הטיפול. המחלה שכיחה יותר בגברים, ובאנשים מעל גיל 60, ורקע משפחתי מעלה הסיכון למחלה, כמו גם חשיפה לכימיקלים, כגון קוטלי עשבים וחרקים.

ד"ר בולוויק
יח"צ

האם אנחנו קרובים לריפוי המחלה?  עד היום, כאשר המחלה מאובחנת, ישנם לא מעט חולים שלא נזקקים לטיפול מיידי, זאת משום שאין הוכחה מחקרית שטיפול מוקדם מאריך חיים. רופאים רבים מבצעים ניטור בלבד ודוחים את הטיפול לשלב הופעת תסמיני המחלה, כדי לדחות תופעות לוואי וסיבוכים אפשריים. אם המחלה בשלב מתקדם בשילוב עם גורמי סיכון, הרי שטיפולים שונים הכוללים משלב של תרופות כימותרפיות שמטרתם להרוג את התאים הסרטניים, יכולים להיטיב המצב. בחולים צעירים, ללא מחלות רקע נוספות, ניתן לתת משלב כימותרפי הקרוי FCR. טיפול זה יכול להאריך את החיים, ובחלק מסוים של החולים אף עשוי להביא לריפוי, ואולם, הטיפול אינו מתאים לכל אחד, וחולים מעל גיל 65 או עם מחלות נלוות, לא יכולים לקבלו. אצל חלק מהחולים, הטיפול מעלה הסיכון לזיהומים קשים ולהתפתחות סרטנים אחרים. טיפול בתרופות אימונולוגיות מכוונות מטרה עשוי להאריך את חיי החולים, אבל לא לתקופה ארוכה.

בשנים האחרונות חלה פריצת דרך בטיפול במחלה עם הבנת התהליכים התוך תאיים של התאים הסרטניים. תחילה, נוספו תרופות ביולוגיות חדשות בעלות יכולת להתגבר על מוטציות ושימוש בתרופות אלו הביא להארכת חיי החולים הקשים. לאחרונה, חלה התקדמות ממשית בשילוב של מספר תרופות ביולוגיות, התוקפות את התא הסרטני גם מבחוץ וגם מבפנים. במרץ 2018 פורסמו תוצאות מחקר בשלב מתקדם, הנקרא "מורנו" שבדק  שילוב של 2 תרופות ביולוגיות "מבטרה" ו"ונטוקלקס" והראה יעילות משמעותית של השילוב הביולוגי על פני המשלב האימונו כימותרפי הרגיל.

השילוב הביולוגי הוריד את הסיכון להתקדמות המחלה ב 83 אחוז, בהשוואה לטיפול הרגיל, ואף הביא לתגובה מלאה לטיפול באחוז משמעותי ביותר. השילוב ניתן בזמן קצוב של שנתיים בלבד. באנליזה של שנה לאחר הטיפול, 60 אחוז מהחולים היו ללא שארית מחלה, מצב הנקרא MRD, דבר המבטיח חיים יותר ארוכים ללא מחלה וסיכוי גבוה יותר לריפוי מלא. לאחר הפסקת הטיפול, 90 אחוז מהחולים לא נזקקו לטיפול נוסף. זהו טיפול אטרקטיבי לחולים שאינם רוצים להישאר עם טיפול תרופתי לכל ימי חייהם. חשיבות המחקר היא המהפך במחשבה שמחלה שנחשבה כאינה ניתנת לריפוי מלא, ניתנת עתה לריפוי ועוד בזמן קצוב, וכעת צריך למצוא את השילוב והרצף המתאים במתן התרופות.

הדהירה לכיוון ריפוי המחלה בשילוב של תרופות ביולוגיות מכוונות מטרה רק מתקדמת. במאי 2018 התפרסמו תוצאות ראשוניות של מחקר המשלב 3 תרופות: גזייבה, אימברוביקה וונטוקלקס בחולים עם מחלה עמידה לטיפולים קודמים. התוצאות מראות פעילות משמעותית של תרופות אלו. התגובה לטיפול מצוינת ובמחצית החולים נצפתה היעלמות של מחלה שאריתית, כלומר MRD  שלילי, בדם ובמח עצם. הטיפול נחשב לבטוח ונסבל ומעלה את הרעיון, שכדי להצליח אף יותר, יש להתחיל את הטיפול בחולים שעדיין לא קיבלו טיפול קודם.

הכותב הוא מנהל המחלקה ההמטולוגית, בית החולים לניאדו

לתמוך בחולים

עמותת "חליל האור" מובילה מדי שנה את חודש המודעות למחלות סרטן הדם. מטרתה לספק לחולים גישה למידע ולטיפולים היעילים והמתקדמים ביותר, עזרה ותמיכה פיזית ונפשית, כל זאת במטרה לאפשר לחולים חיים טובים וארוכים יותרהעמותה מפעילה קו חם לחולים ומשפחותיהם, מספקת מידע על זכויותיהם, מעלה את המודעות למחלות ולהתמודדות עמן, מעודדת מחקרים מתקדמיםומארגנת מפגשים וכנסים לחולים.בכוונת העמותה להשיק בקרוב קורס הכשרה של חולים ותיקים שילוו חולים חדשים.

ליצירת קשר -   054-6060422, מייל -   giora1@inter.net.il

» לאתר

*האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ רפואי והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ רפואי מחייב ואף לא חוות דעת רפואית ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא

כתבות שאולי פיספסתם

*#