תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

טיפולים חדשניים לסרטן הריאה

במהלך העשור האחרון, הטיפול בסרטן הריאות השתנה באופן דרמטי במיוחד עבור חולים עם מחלה בשלב מתקדם. כיום, מטופלים רבים נהנים מדור חדש ומבטיח של תרופות אימונותרפיות המסייעות למערכת החיסון לזהות ולהילחם בתאים הסרטניים

הבעיה העיקרית במחלת הסרטן בהיבט המערכת החיסונית הוא, שהביטוי שלה הוא "טריקי". המחלה יודעת להסוות ולהציג את עצמה כלא מזיקה כלפי המערכת החיסונית, ולכן הגוף פעמים רבות אינו תוקף אותה.

הטיפולים האימונותרפיים נועדו לסייע למערכת החיסונית לעשות את עבודתה בעיקר ע"י סימון תאים סרטניים, כך שהמערכת החיסונית תוכל למצוא אותם ולהגביר את יכולתו של הגוף להילחם בסרטן.

סרטן ריאות

ד"ר מיה גוטפריד, מנהלת מכון אונקולוגי מרכז רפואי מאיר כ"ס, אומרת: "האימונותרפיה שינתה את איכות הטיפול בסרטן הריאה והצלחתו, וכבר השפיעה משמעותית על הישרדותם של חולים רבים".

ד"ר גוטפריד סיימה את לימודי הרפואה בפדובה איטליה. לאחר מכן השלימה התמחות בפנימית בביה"ח מאיר כ"ס, התמחות נוספת באונקולוגיה בתל השומר ותת התמחות ב- I.G.R בבית חולים לחולי סרטן בלבד - היחיד באירופה הממוקם ליד פריז - שם התמחתה בסרטן ריאות, בצעה מחקרים קליניים וטיפלה בחולים רבים

היא אומרת: "סרטן ריאות נחלק ל- 2 קבוצות: נון סמול סלס (Non small cell) הקבוצה השכיחה, ו- סמול סלס (Small cell). בשנת 2002, פורסמה עבודה קלינית שהראתה שבכל משלב של פלטין עם תרופה כימית (נבדקו שלוש תרופות שונות) לא היה הבדל בהישרדות של החולים".

ד"ר מיה גוטפריד
רמי זרנגר

» בחזרה למדור

"סרטן הריאות מתגלה לרוב בשלב של פיזור מקומי או פיזור מרוחק ועד לפני עשור הטיפול הסיסטמי הכיל רק טיפול כימי. בעשור האחרון, חלה התקדמות משמעותית בטיפול בחולי סרטן הריאות  בעקבות ההבנה הציטוגנטית של הגידול ומרקרים ביולוגים." מסבירה ד"ר גוטפריד, ומוסיפה: "חשוב לקחת דגימה מספקת של רקמת גידול כדי להעריך ולדעת את הסוג ההיסטולוגי ולאחר מכן לבדוק Genotype. באופן שגרתי בודקים מספר גנים, ואם נמצאה מוטציה החולה יטופל בטיפול ביולוגי. השכיחות של חולים עם אותה מוטציה, גבוהה בקרב החולים ללא היסטוריה של עישון."

מדוע זה חשוב?

"ישנם טיפולים ביולוגיים ממוקדים בכדורים דרך הפה, שיש להם שיעור תגובה גבוה יותר ופרופיל בטיחות נוח יותר מאשר לטיפולים הכימיים. המחקרים הראו יתרון משמעותי בכל הפרמטרים של הטיפול הביולוגי לעומת הטיפול הכימי: שיעור התגובה, התכווצות הגידול, זמן עד התקדמות המחלה, ואורך החיים. הפרמטרים הללו השתפרו ובעיקר איכות החיים של המטופל ע"י הטיפול הביולוגי המתאים ורוב החולים חוזרים לתפקד וממשיכים בשגרת חייהם".

כיצד פותחו התרופות האימונותרפיות החדשניות?

"לפני כ- 5 שנים החלו המחקרים האימונוטרפים בסרטן ריאות בעזרת תרופות המעכבותPD1  ו- PDL1, אשר הקשר ביניהם מונע תפקוד תקין של מערכת החיסון. כך פותחו תרופות אימונותרפיות שתפקידן לעכב את הקשרים בין שני החלבונים ולאפשר למערכת החיסון להילחם כנגד הגידול.

תרופות מעכבות PD1 הוכיחו יעילות בטיפול בחולי סרטן ריאות מתקדם של תאים נון סמול סלס שיש להם בגידול ביטוי חיובי לחלבון PD-L1, בקו ראשון ובקווים מתקדמים - קרי אחרי כישלון של טיפול כימי ולכן אנו בודקים ברקמת הגידול את רמת ה PDL1.

זה היה המהפך הראשון שלנו אצל חולים (שאינם מתאימים לטיפול ביולוגי), כאשר הוכח כי ישנה תרופה שניצחה את הסטנדרט (הכימותרפיה), בכל הפרמטרים של שיעור תגובה משך התגובה זמן עד התקדמות מחלה ואורך החיים.

יש לציין שגם לטיפול האימונוטרפי ישנן תופעות לוואי, שונות מאלו של הטיפול הכימי, ורובן נשלטות בעזרת סטרואידים.

בהמשך פורסמו עבודות של שילוב טיפול כימי ואימונותרפי שהראו יתרון מול הטיפול הכימי הסטנדרטי, ונמצאו יעילים יותר בכל הפרמטרים. היתרון בשילוב נמצא יעיל בכל קבוצת החולים ללא קשר לרמת ביטוי ה- PDL1. לצד זה, ישנה רעילות גבוהה יותר של המשלב".         

אילו מחקרים נוספים בוצעו לאחרונה שהניבו גילויים חדשנים?

"מחקר שבדק Tumor Mutational burden)   TMB) הראה, כי חולים להם TMB גבוה מגיבים טוב יותר לשילוב של שתי תרופות אימונותרפיות (ללא טיפול כימי )בקו ראשון. אין ספק שנדע יותר בשנתיים הקרובות לגבי בדיקת מרקר והתאמת המטופל לטיפול בקו הראשון.

הסטנדרט הטיפול בחולים בשלב 3 - מחלה מקומית מתקדמת שאינם מתאימים לכריתה כירורגית, הוא טיפול כימותרפי בשילוב הקרנות. לאחרונה פורסם שאצל מטופלים שקבלו טיפול אימונותרפי (מעכב PDL1) למשך שנה, שיעור התגובה ומשך הזמן עד התקדמות מחלה היה טוב יותר לעומת קבוצת הביקורת.

לסיכום, אנו עדים לפריצת דרך בהבנה ובאפשריות הטיפול בחולים עם סרטן ריאות. הטיפולים הביולוגים והאימונותרפיה הביאו למהפכה בטיפול בחולים הללו ויצירת טיפול פרטני ומותאם שהביאה להארכה משמעותית בהישרדות".

» לאתר ד"ר מיה גוטפריד

*האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ רפואי והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ רפואי מחייב ואף לא חוות דעת רפואית ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא

כתבות שאולי פיספסתם

*#