ניהול רפואי אישי - דור העתיד של הרפואה

סאלוס (Salus) הוא המרכז הרפואי הראשון מסוגו בישראל בו פועל מערך מומחים המעניק שירותי רפואה אישיים המבוססים על הנתונים הרפואיים והגנטיים של המטופל, תוך התמקדות בצרכיו וברצונותיו האישיים

יובל גמליאל
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יובל גמליאל
תוכן מקודם

מי מאתנו לא נזקק במהלך חייו לשירותי ייעוץ כאלו ואחרים : עבור השקעה נבונה בשוק ההון אנו פונים ליועץ השקעות מנוסה, עבור התמודדות עם רשויות המס אנו פונים לסיועו של רואה החשבון ועבור ייצוג בבתי המשפט אנו פונים לעזרתם של עורכי הדין. משום מה דווקא בתחום החשוב ביותר בחיינו, הבריאות שלנו, אנו נוטים לזלזל ושמים מבטחנו במערכת הרפואית הציבורית הגדולה שגם אם היא איכותית ומעולה כמו בישראל, הרי שמטבע גודלה הרחב ועומסיה היא לא תמיד יכולה להעניק את הטיפול המיטבי והמותאם אישית עבור כל אחד ואחת מאיתנו. 

עבור צורך רפואי זה נולדה בשנים האחרונות פונקציה מקצועית חדשנית הנקראת מנהל רפואי אישי. רופא זה, בכיר ומנוסה בתחומו, מגבש עבור המטופל תוכנית טיפולים אישית המבוססת על הנתונים הרפואיים והגנטיים, תוך התמקדות בצרכי המטופל ורצונותיו האישיים. "סאלוס (Salus) הוא המרכז הרפואי הראשון מסוגו בישראל, בו פועל מערך של רופאים מומחים שמעניקים שירותי רפואה פרטית בהתאמה אישית", אומר פרופ' אורי רוגובסקי, רופא פנימאי בכיר ומנהלו הרפואי והמקצועי של מרכז סאלוס  "במרכז מנוהלים כל ענייניו הרפואיים של המטופל, על ידי רופא מומחה המתפקד כרופא משפחה פרטי של המטופל. המומחה מכיר את המטופל ואת תיקו הרפואי, וממליץ על דרכי פעולה לצורך אבחון וטיפול בו. השירות מתאים לכל אדם ואנחנו מסווגים את המטופלים על פי שלוש קטגוריות: אנשים בריאים, אנשים חולים ואנשים מבוגרים, כל קבוצה עם שגרת הבדיקות והייעוץ שלה."

מימין: ד"ר חן הלוי מנהל מחלקה נוירולוגית. ד"ר אורי הוכברג רופא בכיר מומחה לרפואה פנימית וכאב. ד"ר מיכל לאופר פרל רופאה בכירה מומחית ברפואה פנימית וקרדיולוגיה. פרופ' אורי רוגובסקי מנהל מחלקה פנימית ומנהל רפואי של סאלוס. ד"ר ונסה רואש רופאה בכירה מומחית לרפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה. פרופ' יאן טופילסקי משנה למנהל המערך הקרדיולוגי מומחה לרפואה פנימית וקרדיולוגיה ופרופ' ניקולא מבג'יש סגן מנהל המחלקה האורולוגיתצילום: יח"צ

» בחזרה למדור

אחד האלמנטים המייחדים יותר מכל את מרכז סאלוס הוא הצוות בן 40 הרופאים העובדים בו המתמחים כל אחד בענף רפואי אחר. אלו משמשים כצוות מייעץ למנהלו הרפואי האישי של הפציינט וכך כאשר יש לאדם בעיות מתחומים שונים, נניח בעיה קרדיולוגית לצד בעיות נוירולוגיות ואורולוגיות, הייעוץ לא מתנהל בין שלושת המומחים השונים במעין דו שיח של חרשים אלא על ידי המנהל הרפואי של הפציינט שנפגש יחד עם השלושה וכולם מעלים יחד על המחשב את הפרופיל הרפואי של המטופל ומטקסים עצה. לדבר יש כמובן עוצמה טיפולית אדירה.

איך בא הניהול הרפואי האישי לידי ביטוי בקטגוריות השונות?

"כאשר מדובר במטופלים חולים הרי שהמנהל הרפואי האישי מרכז עבורם את כל האינפורמציה מהדיסציפלינות השונות, המומחים השונים ודרכי הטיפול ובשפה ברורה ופשוטה מספר למשפחה מהן האלטרנטיבות הרפואיות הקיימות עבור החולה. הוא נותן להם המלצות באשר לדרכי הטיפול המומלצות ועוזר להם לקבל החלטות רפואיות."

פרופ' אורי רוגובסקי - מנהל מחלקה פנימית, מנהל רפואי של סאלוס צילום: חיים טרגן

"כאשר מדובר על פלח האנשים המבוגרים הרי שמרביתם של בני ה-65 ומעלה סובלים מצבר של כמה מחלות כרוניות כמו סוכרת, לחץ דם, כולסטרול, מחלת לב ועוד, והם נוטלים תרופות קבועות באופן יומי. לאור הרקע הרפואי המורכב,  זקוק פלח אוכלוסייה זה למעין תחזוק קבוע מדי כמה שבועות שיתבצע על ידי רופא שיבדוק את מצבם ואת התרופות אותן הם נוטלים. אנו מעניקים להם ליווי רפואי שוטף כמו גם אוזן קשבת הכולל מתן פתרון לתופעות הלוואי של תרופות וההתאמה ביניהם."

מה מבחינת קטגוריית הבריאים?

"מבחינת פלח האנשים הבריאים והצעירים, הרי שכאן הניהול הרפואי האישי מתמקד בעיקר ברפואה מונעת בכדי לאתר מחלות בצורה מוקדמת. אנו מאמינים מאוד בבדיקות גנטיות, אנו חושבים שכל אדם צריך לעבור את הבדיקות האלו בהתאם להיסטוריה המשפחתית שלו. יש בדיקות המתאימות לאנשים עם רקע רפואי למשל של מחלת הסרטן ויש כאלה שאנחנו מתאימים להם בדיקות בעצמנו. מבחינתנו הרפואה המונעת היא מצילת חיים של ממש."

"באופן כללי, אנחנו ממליצים להתחיל עם בדיקות גנטיות ולהמשיך בסקירה כללית אצל הרופא הפנימאי שממליץ על סדרת בדיקות ספציפית לאותו אדם. לאחר כל הנתונים שמתקבלים אנו מכינים לאדם מסגרת מעקב שבה הוא חייב להגיע למרפאה לפחות פעמיים בשנה. בסאלוס יש לכל מטופל כתובת אישית, רופא אישי שמלווה אותו לאורך כל השנה. אנחנו מציעים זמינות ושירותיות ומעטפת רפואית שלמה לכל מטופל. כך אנחנו מנהלים בעצם בשביל המטופל את כל המערכת שנקראת הבריאות שלו."

כמעט הכל אפשר לעשות בבית

מי מאתנו לא יעדיף לקבל את הטיפול בביתו בסביבה המוכרת. פעמים רבות ניתן לוותר על אשפוז ע"י טיפול מקיף ומסור בבית המטופל המיועד גם הוא לאנשים בריאים, חולים ומבוגרים. במרכז סאלוס צוות רופאים פנימאיים בכירים אשר יכולים להגיע לבית המטופל על מנת לאבחן ולתת את הטיפול הדרוש ובמקרים רבים לחסוך את הפניה למיון או אשפוז. הרופאים יכולים לבצע בדיקות שונות כגון בדיקות דם, מתן נוזלים, מתן תרופות, בדיקות הדמיה ועוד ולאפשר את המשך הטיפול והמעקב בעזרת צוות אחים, אחיות ומתאמים רפואיים. הבריאות שלכם - האחריות שלנו!

» לאתר סאלוס

*האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ רפואי והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ רפואי מחייב ואף לא חוות דעת רפואית ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא