תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"בעתיד הקרוב לא נוכל לטפל בחולי סרטן ללא בדיקה גנומית"

"יש גידולים שהבדיקה מאוד קריטית – באופן אידיאלי, הייתי ממליץ לכל חולה סרטן ריאה עם מחלה מתקדמת לבצע בדיקת FoundationOne"

במלחמה בסרטן, כמו בכל מלחמה, מודיעין איכותי ומדויק הוא נדבך משמעותי, בטח כזה שמביא  את "ידיעת הזהב" ומגלה מהי נקודת התורפה של האויב. הבדיקות הגנומיות המקיפות, המאפשרות לסרוק מאות גנים בגידול הסרטני,  הן אלו שמצליחות להביא את "ידיעת הזהב"  ולאתר מתוכן את המוטציה בגן שמניעה את התפתחות הגידול.  המידע המדויק על ההרכב הגנטי של הגידול מאפשרת לרופא המטפל להתאים טיפול ממוקד כנגד המוטציה שמניעה את התפתחות הגידול.

 לדברי ד"ר עבד אגבאריה מנהל המכון האונקולוגי במרכז הרפואי בני ציון בחיפה ואחד האונקולוגים המובילים בישראל בתחום הטיפול ברפואה מותאמת אישית, הבדיקות הגנומיות המקיפות הופכות בעולם לסטנדרט טיפולי שבאמצעותו הרופא מנתב את הטיפול המדויק למטופל אם באמצעות טיפולים ממוקדי מטרה או באמצעות טיפולים אימונותרפים המפעילים את מערכת החיסון של הגוף כנגד הגידול.  "הבדיקות ההיסטולוגיה הרגילות  נותנות לנו מידע ראשוני על סוג הגידול ועוד כמה סמנים בסיסיים. האפיון הגנומי חושף כבר רובד עמוק יותר ב- DNA של הגידול ומאתר את השינוי בגן שכנגדו ניתן להפעיל טיפול מכוון מטרה", מסביר ד"ר אגבאריה. "אולם, גם ברמת האפיון הגנומי יש רמות איכות ודיוק. הרמה הבסיסית שנמצאת היום בכל בית חולים בה  בודקים מוטציה אחת ספציפית בכל פעם, לא  תמיד מצליחה לאתר את המוטציות ולא תאתר מוטציות אחרות שיכולות להשפיע על התפתחות הגידול שקיים נגדו טיפול ממוקד מטרה".

לדברי ד"ר אגבאריה, "הרמה הכי גבוה של אפיון גנומי שקיימת היום מבחינת הדיוק ועומק האיפיון הגנומי של הגידול היא בדיקת פאונדיישן וואן. היא פועלת בשיטה ייחודית לבודד את ה-DNA של הגידול וסוקרת במקביל 315 גנים הידועים כמניעים התפתחות של גידולים סרטניים. הבדיקה בוצעה על למעלה מ- 180,000 דגימות  מגידולים סרטניים שונים ומאפשר לה גישה למידע הגנומי המקיף ביותר בעולם".   

ד”ר עבד אגבאריה
יח"צ

» בחזרה למדור

בדצמבר האחרון, אישר לראשונה ה-FDA, את הבדיקה הגנומית פאונדיישן וואן,  זוהי הבדיקה הגנומית המקיפה הראשונה  שאושרה ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי להתאמת טיפול ממוקד מטרה למחלת הסרטן. לאחרונה תכנית הביטוח הממשלתית של משרד הבריאות והרווחה בארה״ב (CMS) הודיעה כי היא תכסה את עלות הבדיקה עבור חולי סרטן  עם מחלה מתקדמת או מפושטת. אישור FDA נותן תוקף לנחיצות הבדיקות הללו בהחלטה הטיפולית ומספק ביטחון ברמת הבקרת האיכות הגבוהה של בדיקת פאונדיישן וואן.

חשוב לציין כי לא בכל בדיקה ימצאו תוצאות ברות טיפול וזאת מכיוון שנכון להיום אמנם ידועות כ- 300 מוטציות גנטיות הקשורות לסרטן, אך עדיין לא פותחו טיפולים ממוקדים לכולן ויתכן ויש עוד שינויים גנומים שעדיין לא ידועים. יחד עם זאת, גם במקרה זה, יש ערך לבדיקה היות והמידע מאפשר לרופא המטפל לדעת באופן מושכל שההחלטה הטיפולית היא  המיטבית  עבור החולה ולא קיים טיפול אחר מדוייק יותר עבורו.  כמו כן חשוב לציין כי הבדיקה מתאימה לחולים עם סרטן מתקדם, לחולים שאינם מגיבים לטיפולים השגרתיים, ולחולים עם סרטן שהטיפול בו הוא מורכב , כגון סרטן ריאה, גידולים נדירים או סרטן ממקור לא ידוע. הבדיקה עשויה למצוא אפשרויות טיפול חדשות שלא היו נלקחות בחשבון לולא הבדיקה.

מתי סל התרופות הממלכתי בישראל יממן את הבדיקה?

 "לא נוכל לטפל בחולים ללא בדיקה גנומית מקיפה בעוד כמה שנים. יש גידולים שכבר היום הבדיקה מאוד קריטית  עבורם.  חולה סרטן ריאה עם מחלה מתקדמת, חשוב  שיבצע את הבדיקה.   הטכנולוגיות החדשות לריצוף גנומי אפיינו  כ-15 תתי סוגים של סרטן הריאה המוגדרים על פי המוטציה המרכזית שמניעה את התפתחות הגידול, לצד מדדים נוספים כמו עומס מוטציות ואי יציבות גנומית שאיתורן עשוי לשנות את הטיפול עבור החולה ואת מהלך המחלה".

"גם לחולים עם סוגי גידולים שונים, שכבר קיבלו כמה קווי טיפול והמחלה שלהם לא מגיבה, אני ממליץ להם לבצע את הבדיקה. אז יש סיכוי למצוא את המניע של המחלה ולהתאים לו טיפול. פאונדיישן וואן מספקת לנו מידע גם על מדדים המנבאים את הסיכוי של החולה להגיב לתרופות האימונותרפיות  המפעילות את מערכת החיסון כנגד הגידול", הוא אומר. " אני מקווה שלפחות עבור החולים שהבדיקה קריטית עבורם, היא תתאפשר במסגרת סל הבריאות הממלכתי." 

האם התאמת טיפול באמצעות בדיקה גנומית מאריך את ההישרדות של החולה?

"הניסיון האישי שלי בטיפולים ממוקדי מטרה וטיפולים אימונתרפיים מותאמים אישית לאפיון הגנומי של הגידול מראה כי לא רק שבמקרים רבים הטיפול משנה את כל מהלך המחלה של המטופלים, זה גם מתבטא בשיעורי תגובה גבוהים מהממוצע שיכולים להגיע לכ-70% ומשך תגובה ארוך מאד מהרגיל. ברגע שמאתרים מוטציה שיש טיפול כנגדה אתה מאריך באופן משמעותי את ההישרדות של החולה הפרטני."

» למידע נוסף על בדיקות גנומיות ורפואה מותאמת אישית אנא הכנסו לאתר 

*האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ רפואי והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ רפואי מחייב ואף לא חוות דעת רפואית ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא

כתבות שאולי פיספסתם

*#