תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ניתוחי עמוד שדרה: לא מה שחשבתם

בעיות בעמוד השדרה עשויות לגרום לסבל עצום ומגבלה תפקודית משמעותית לסובלים מהן. הטכנולוגיות המתקדמות כיום והידע הרפואי שנצבר מאפשרים לבצע ניתוחים מורכבים בדיוק מקסימלי, בחתכים מינימליים ועם קצב החלמה יוצא דופן

בעיות גב ועמוד שדרה גורמות סבל קשה ומתבטאות בכאבים חזקים, קושי בתנועה ומגבלות תפקודיות. עם זאת, בשל החשש מניתוחים בגב והקרבה לחוט השדרה, מטופלים רבים מעדיפים להתמודד עם הכאבים והסבל על פני פתרון ניתוחי.

עמוד שדרה
יח"צ

ד"ר מוטי קרמר, אורתופד ומנתח עמוד שדרה במרכז יונתן - המרכז הישראלי לבריאות המפרק והגב, מספר על ההתקדמות בפרוצדורות וההליכים החדשניים לטיפול בבעיות עמוד שדרה פוטנציאל הסיבוכים הקטן , קצב ההחלמה המהיר והחזרה לשגרה.

ד"ר קרמר סיים את לימודי הרפואה בבאר שבע בשנת 1999 והוא מנתח עמוד שדרה כ- 14 שנה.  במרכז יונתן הוא עובד מאז שהמרכז הוקם לפני כארבע שנים, לצד עבודתו כמנהל יח' עמוד שדרה באסותא אשדוד החדש. לפני כן, שימש ד"ר קרמר סגן מנהל המח' האורתופדית בסורוקה.

"ניתוחי עמוד שדרה השתנו מקצה לקצה בהשוואה לניתוחים שנעשו לפני 20 שנה." הוא אומר. "בעבר, ניתוח קיבוע עמוד שדרה מותני הצריך שבוע אשפוז לאחר הניתוח, היום נדיר שנשאיר חולה באשפוז יותר מיומיים".

מהי הסיבה לכך?

ד"ר מוטי קרמר
יח"צ

"הסיבה טמונה בטכניקות הניתוחיות שהשתנו בצורה דרסטית. מה שהוביל לאפשרות הזו היא ההתקדמות בציוד הטכנולוגי כגון ההדמיה המבוצעת ברמה כזו שהניתוחים, החתכים והחשיפה קטנים בהרבה ואין כמעט דימומים. ציוד מתקדם לחיתוך עצם באמצעות גלי קול עם סיכויי פגיעה אפסיים ברקמה עצבית, ו תכשירים ואמצעים חדשניים לעצירת דימום שלא היו קיימים בעבר.

גם במצבי ניתוחי סקוליוזיס, בהם עלינו לחשוף את הגב בצורה נרחבת לעיתים מהצוואר עד הגב התחתון (לרוב מבוצע אצל ילדים) מתן דם נדיר מאוד."

» בחזרה למדור

אילו טכנולוגיות מתקדמות נוספות מאפשרות פחות סיבוכים והחלמה מהירה וקלה יותר?

"בעבר, היינו נזקקים לשתל עצם עצמי בניתוח והאזור של 'Donor site' היה מאוד מכאיב למטופל. היום, בשל ההתקדמות של שתלי עצם מלאכותיים וסוגי המקבעים, נדיר שנצטרך לקחת עצם מהמטופל עצמו. החתך הניתוחי קטן ואין צורך לבצע חתכים נוספים שיגרמו לכאבים נוספים.

בניתוחים שבוצעו לפני 15-20 ויש צורך מסיבה כלשהי לחזור עליהם ולהרחיבם לרוב  אנו מצליחים לעשות את הניתוח באותו חתך של הניתוח הראשוני ולבצע ניתוח גדול יותר בחתך קטן יותר.

כיום יש לנו מכשיר סי.טי תוך ניתוחי וניווט תוך ניתוחי ממוחשב המאפשרים דיוק רב וכתוצאה מכך אחוזי הפגיעה הנוירולוגית הינם אפסיים.

בנוסף, יש לנו היום הרבה מאוד אמצעים להחדיר משתלים לגב דרך חתכים מאוד זעירים. במצבים של שבר בגב לדוגמה, בעבר היינו צריכים לבצע חתכים גדולים ברקמה פגועה והמדממת ממילא  והיום אנו מקבעים חוליות שבורות ע"י הכנסת ברגים דרך חורי דקירה קטנים בעור וכמעט ולא גורמים לפגיעה נוספת ברקמה.

יש לנו היום אפשרויות לייצר חוליות במדפסת תלת ממד למצבים של גידול לדוגמה במצבים בהם ישנו צורך לכרות חוליה שלמה ולהחליף במשתל במקום החוליה שכרתנו. בעבר השתמשנו בשתל מתכתי גלילי בעל חסרונות רבים היום באפשרותנו להשתמש במשתל עשוי במרקם דומה לעצם ונראה כמו החוליה המקורית ניתן להדפיס ולהשתיל במקום, והעצם של החולה תגדל מחדש לתוך המשתל המתכתי כך שהוא יחליף את החוליה המקורית".

מהו החשש העיקרי של מטופלים מניתוחי גב?

"הפחד העיקרי ללא ספק הוא להיות משותקים לאחר הניתוח. חשוב להסביר כי לדוגמא בגב התחתון אין כלל חוט שדרה ולכן הסיכוי לפגיעה נוירולוגית בלתי הפיכה זעיר.

בגבהים יותר גבוהים – בעמוד השדרה הגבי והצווארי יש לנו אמצעי ניטור אלקטרו פיזיולוגיים תוך ניתוחיים, המאפשרים לנטר את החולה במהלך הניתוח ולהתריע בזמן אמת על כל חשד לפגיעה בתפקוד הנוירולוגי ומניעת פגיעה בלתי הפיכה".

עד כמה מהר המטופלים מחלימים לאחר ניתוחי עמוד השדרה?

"בכל הניתוחים שלנו למעט יוצאי דופן נדירים אנו מקימים את החולה למחרת הניתוח ומוליכים אותו. הוא יוצא לביתו בהליכה עצמית ללא אביזרים לתמיכה. נדיר שנצטרך להשתמש במחוך או בקיבוע צווארי.

הדבר החשוב ביותר להצלחת ניתוחי עמוד שדרה זה בחירת החולה הנכון. הצלחת ניתוח גב בחולה הסובל מכאב גב בלבד ללא הקרנה לאחת הגפיים הינו מוגבל מאוד. התוצאות הטובות ביותר הינן בחולים בעלי הקרנה לאחת הגפיים. היות ולעיתים לחולה יש כאב גב וכאב גפה שאינו קשור האבחנה הנכונה טרם הניתוח הינה בעלת חשיבות עליונה . מסיבה זו, רוב המועמדים לניתוח של עמוד שדרה בניגוד לתחומים אחרים מתייעצים עם לרוב  בין 3-4 רופאים לפני שמחליטים לבצע  ניתוח ויש חשיבות גדולה לקבלת ייעוץ נוסף כדי לוודא שהניתוח נעשה בהתוויה עם סיכויי הצלחה גבוהים".

» לאתר מרכז יונתן - המרכז הישראלי לבריאות המפרק והגב

*האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ רפואי והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ רפואי מחייב ואף לא חוות דעת רפואית ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא

כתבות שאולי פיספסתם

*#