תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מפרק חדש בהתאמה אישית: השתלת מפרקים בשיטה חדשנית ומתקדמת

בשיטה הניתוחית להשתלת מפרקים תוך שמירה על מעטפת השרירים ורקמות הרכות המיושמת בהצלחה ב'מרכז הישראלי לבריאות המפרק והגב', המפרק החדש מתוכנן בהתאמה אישית בהתאם למבנה האנטומי של המטופל ותהליך ההחלמה מהיר הרבה יותר

בישראל מבוצעים מדי שנה אלפי ניתוחים להחלפת מפרקים (השתלת מפרקים מלאכותיים), כשהסיבות העיקריות לניתוח הן: שחיקת הסחוס, דלקות במפרקים, שברים ומחלות שונות שעלולות לגרום לאבדן סחוס ולפגיעה במפרקים עד לכדי צורך בניתוח.

מפרקי הירך והברך הם בין המפרקים הגדולים והחשובים בגופנו. הם מאפשרים יכולת ניידות - הליכה, ריצה, טיפוס ועוד מגוון פעילויות שגרתיות. במפרקים אלו ישנו סחוס וכאשר הוא נשחק, העצמות במפרק מתחככות זו בזו ונוצרת שחיקה.

מטופל שעבר החלפות של 4 מפרקים בשתי רגליים משחק כדורגל עם נכדיו
היי-לייט סרטים

מרכז יונתן - המרכז הישראלי לבריאות המפרק והגב – החלפת מפרקים בגישת השיקום המהיר

ד"ר ואדים בנקוביץ, מייסד המרכז, מומחה בכירורגיה אורתופדית קרוב ל- 30 שנים, מנהל היחידה להשתלות מפרקים במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה בנגב, שם עבר התמחות במחלקה האורתופדית בשנות ה- 90. לאחר סיום ההתמחות בסורוקה, עבר ד"ר בנקוביץ השתלמויות מקיפות בארה"ב בתחום טראומה אורתופדית ב- Tampa General Hospital פלורידה, ובתחום השתלות מפרקים ב- Hospice for Joint Disease בניו יורק. כמו כן ד"ר בנקוביץ סיים השתלמויות רבות במדינות אירופה. עם ניסיון של אלפי ניתוחים בתחום, והשתלות המפרקים שביצע במהלך שלושה עשורים, ייסד ד"ר בנקוביץ לפני חמש שנים את מרכז יונתן- המרכז הישראלי לבריאות המפרק והגב, הממוקם במבנה של בית החולים 'אסותא' ברמת החייל ושתי מרפאות נוספות באשדוד ובבאר שבע.

מה היה הצורך שזיהית בהקמת מרכז להשתלות מפרקים?
"אנחנו רואים עליה ניכרת בשיעור של בעיות מפרקים ודרישה לניתוחים המאפשרים תיקון של תהליך שחיקתי במטרה להשיג איכות חיים. רוב אוכלוסיית נפגעי המפרקים הם אנשים כבדים ואיטיים. מכיוון שאנשים הופכים יותר כבדים מדי שנה, מצד אחד הגיל הממוצע של המנותחים יורד - אנחנו מנתחים אנשים צעירים יותר ומהצד השני, כיוון שתוחלת החיים גבוהה יותר, גם קצה הגיל העליון עולה בהתאם". מציין ד"ר בנקוביץ.

ד"ר ואדים בנקוביץ
ארקדי ברונשטיין

לדבריו: "כאשר אדם חי יותר שנים וממשיך בפעילות והוא כבד משקל, המפרקים מזדקנים אף הם וישנו בלאי טבעי והם נשחקים תחת עומס המשקל. ככל שאדם חי יותר ופעיל יותר שנים, כך הסיכוי שלו להגיע לשחיקת מפרקים, גבוה יותר".

» בחזרה למדור

ד״ר בנקוביץ במהלך ניתוח להחלפת מפרק בגישה זהירה
טלי גלם

מהן ההמלצות שלך לאנשים העומדים בפני ניתוח להשתלת מפרק?
"אני תמיד ממליץ לאנשים גם לפני וגם אחרי הניתוח לרדת במשקל. זה חשוב לפתרון בעיות של תחלואה כללית אך משפיע גם על יכולת הניידות. הדברים הללו קשורים האחד לשני. כיוון שחלק מהתכנית לירידה במשקל מצריכה עליה בפעילות גופנית ואנשים עם בעיות במפרקים אינם יכולים לעשות זאת, אני ממליץ לשלב מאמצים של ירידה במשקל בשת"פ עם הנחייה של דיאטנית ובמקרה הצורך, גם עם כירורגים המבצעים ניתוחים בריאטריים – זהו תמיד שילוב נכון. לכן לרוב האנשים שסובלים מעודף משקל אחת ההמלצות שלי היא להתחיל דיאטה.

רוב ניתוחי השתלות המפרקים הם בברכיים ובירכיים. אלו מפרקים שנושאים הכי הרבה עומס וישנה אוכלוסייה הסובלת ממחלות ראומטיות וכן אוכלוסייה של אנשים שחוו תאונה או חבלה ויש להם פגיעה במפרק שעם השנים יכולה להוביל לשחיקה כתוצאה משינוי מבנה המפרק".

מהם היתרונות בניתוח השתלת מפרקים ומתי ישנה חובה לנתח?
"ניתוחי השתלות מפרקי ברך וירך הוגדרו ע"י איגוד הבריאות העולמית כניתוחים עם אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר ועם רמת הסיבוכים הנמוכה ביותר לצד פוטנציאל גבוה מאוד של שיפור איכות החיים של המטופל. לכן, הניתוחים הללו מומלצים במקרה של שחיקה.

ההחלטה על ניתוח צריכה להיקבע ע"ב 2 עקרונות: משך המחלה/הפגיעה ואי היכולת להתגבר עליה בעזרת טיפול שמרני, לאחר שמוצו כל האופציות האחרות.

ניתן לראות אם השחיקה או העיוות הגיעו לשלב מכריע על פי צילומי רנטגן, אשר ממחישים את מידת השחיקה. אם ישנה פגיעה בעצם ובמבנה המפרק והמפרק מעוות, אין סיכוי לשיפור ע"י טיפול תרופתי".

מפרקים בהתאמה אישית

במרכז הישראלי לבריאות המפרק והגב מיישמים שיטה חדשנית ומתקדמת לניתוחי השתלות מפרקים. המטופל עובר סריקת MRI או CT, ועל סמך התוצאות מתכננים מודל תלת-ממד ממוחשב של הברך או הירך כך שהמנתח יכול להתאים את המפרק בדיוק למבנה האנטומי של הברך או של ירך המטופל וכן לתכנן את הניתוח מראש. בהדפסה התלת-ממדית מייצרים העתק מדויק של המפרק הטבעי של המטופל ומתאימים במדויק את המפרקים המלאכותיים.

"לטכנולוגיה חדשנית זו יש יתרון גדול אף יותר במקרים המורכבים של חולים צעירים ופעילים במיוחד ואף אצל חולים מבוגרים יותר אשר באופן טבעי עשויים להימנות בקבוצת סיכון לנקיעת המפרק המלאכותי, אחד מהסיבוכים המוכרים של ניתוחי החלפת מפרקי ירך.

האפשרות לשימוש בטכנולוגיה של התאמה אישית, תוך שימוש בכלי תכנון ממוחשבים ומדפסות תלת ממד, מאפשרים לנו להשיג סטנדרטים חדשים של דיוק, לקבוע ולתכנן לפני הניתוח ובאמצעות כלים ניתוחיים מותאמים אישית לכל מטופל ומטופל , להשתיל את המפרקים המלאכותיים במיקום המדויק ובצורה המושלמת". אומר ד"ר בנקוביץ.

החלפת מפרקים ללא חיתוך שרירים

"החלפת המפרקים נעשית בטכניקת 'זהיר פולשנית' תוך התחשבות בשלמות מעטפת השרירים וללא חיתוך שרירים ורצועות כלל, ע"מ למזער את הנזק לרקמות הרכות. אנחנו למעשה משחזרים ומשפרים את המשטח המפרקי, מה שהופך את הניתוח הזה להרבה יותר קל עבור המטופל, הרבה יותר קצר (ניתוח בפחות מחצי שעה), וללא דימום כך שאין צורך במתן עירוי דם". אומר ד"ר בנקוביץ.

"הטכנולוגיות הניתוחיות כיום מתייחסות לא רק למבנה המפרק אלא גם לתפקוד שלו וישנן כיום שיטות קינמטיות אשר מתייחסות גם לתנועתיות המפרק וליציבה שלו. אנחנו משחזרים לא רק את המבנה אלא גם את התנועה של המפרק ע"י גישה זהירה, הכנה טרום ניתוחית וטיפול רב שלבי נגד כאבים. הגישה המולטי דיסציפלינרית שלנו מוכיחה ירידה חדה משמעותית בכל הסיבוכים האפשריים של הניתוח: דימומים, זיהומים ופגיעות ברקמות רכות. היא מאפשרת לקצר את זמני האשפוז ולהחזיר למטופל את איכות חייו במהירות וצורה מקסימאלית.

בו זמנית, לרשותנו עומדות טכניקות ניתוחיות חדשניות שמתפתחות עוד ועוד. אנחנו ככירורגים מחפשים כל הזמן פתרונות מוצלחים וטובים יותר ובין היתר אני מרצה ומעביר קורסי הדרכה רבים בנושא הטכניקות החדשניות ביותר לניתוחי השתלות מפרקים וכיום בהחלט אנו יכולים לבשר למטופלים בשמחה כי הטכניקות הניתוחיות השתפרו מקצה לקצה".

מה המשמעות מבחינת ההחלמה?
"משך זמן ההחלמה מתקצר משמעותית. המטופלים שלנו יכולים בתוך שעות בודדות לאחר הניתוח לקום לדריכה מלאה ולהליכה. וכבר אחרי 24 שעות מסיום הניתוח משתחררים לביתם. המטרה בכך היא גם למנוע זיהומים שזה הישג בפני עצמו, במיוחד היום בתקופה שבכל העולם חוששים מהדבקות בזיהומים במהלך האשפוז במוסדות רפואיים – יש צורך למנוע שהייה ממושכת ככל האפשר בבית החולים. כל יום נוסף של אשפוז מעלה סיכון לזיהומים. רוב המטופלים חוזרים ליכולת תפקוד מלאה באופן כמעט מידי. הם אינם נדרשים לכיסא גלגלים או לשהייה במיטה ואין להם צורך בסיוע. הם חוזרים לעצמאות מהר מאוד וזה חשוב במיוחד לאנשים מבוגרים, עריריים שחיים לבדם  ויכולים לחזר לתפקוד מלא מיד לאחר הניתוח.

הטכנולוגיות המתקדמות והידע הרפואי לצד הניסיון שצברנו במשך עשרות שנים מאפשר לנו לספק פתרונות מותאמים אישית למגוון רחב של מטופלים הסובלים מכאבים כדי שישובו לחיים פעילים ובריאים. בעידן בו אנו חיים, המטופלים פעילים, צעירים יותר, מודעים יותר ומחפשים לעשות את המקסימום על מנת לחזור במהירות האפשרית לחיים פעילים ובריאים וחלקם אף לפעילות ספורטיבית מדודה. פעילות אשר לכאורה עשויה לאתגר את המפרק המלאכותי ודורשות כיום יותר לשם שרידותו ופעילותו הפונקציונלית לאורך שנים רבות".

» לאתר מרכז יונתן

*האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ רפואי והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ רפואי מחייב ואף לא חוות דעת רפואית ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא

כתבות שאולי פיספסתם

*#