תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

8 כללי הברזל של הסוחרים המצליחים בשוק ההון

בשנים האחרונות הופך המסחר העצמאי בבורסה לפופולרי יותר ויותר ומהווה דרך טובה ליצירת הכנסות חודשיות גבוהות. מבחינת סוחרים ומשקיעים רבים, המסחר העצמאי הוא בשורה של ממש המאפשרת להגשים חלום של עבודה עצמאית מהבית בה כל סוחר הוא בוס לעצמו עם סדר יום משלו לצד פוטנציאל להכנסות גבוהות במיוחד, וכל זה בתחום שנחשב למושך ומרתק. אחרים שלא הפכו את המסחר העצמאי לעבודתם העיקרית, רואים בו דרך לניצול יעיל של החסכונות הפרטיים וההון העצמי שברשותם תוך השגת תשואות גבוהות הרבה מעבר לאפשרי בהשקעות אלטרנטיביות אחרות.

אלא שמעבר לכך, מסחר בבורסה הוא תחום מורכב הכולל גם בתוכו רגעים של חוסר ודאות וסיטואציות לא צפויות. כדי להצליח במסחר בבורסה ולעשות זאת לאורך זמן, דרושה הקפדה על מספר כללים כמו גם הימנעות ממלכודות נפוצות שעלולות להפוך ברגע עסקה מרוויחה למפסידה.

אילוסטרציה של 8 כללי הברזל של סוחרים מוצלחים

להלן טיפים והמלצות שכל סוחר מתחיל או ותיק חייב לדעת ולזכור:

אל תמציאו את הגלגל, היעזרו בניסיונם של אחרים

חבל לבזבז זמן וכסף על ניסויי וטעיה עצמאיים. בשוק ההון אין מקום בלתי מוגבל לטעויות ולפעמים אחרי שורה של טעויות סוחרים מוצאים את עצמם מחוץ למשחק ללא יכולת להמשיך. במקום זה, כדאי להיעזר בידע וניסיון של אחרים שעושים את זה נכון. הדרך הטובה לכך היא אופציית המסחר החברתי*, אשר מתאפשרת על היום על ידי חלק מזירות המסחר האינטרנטיות.

מסחר בבורסה באמצעות מערכת המסחר החברתי* מאפשר לסוחרים לעקוב באופן פאסיבי ושקוף אחר פעולות המסחר של מאות סוחרים מובילים בעולם ולחקות אותן בזמן אמת. לקוחות שמחוברים למערכת המסחר החברתי יכולים לצפות בזמן אמת בסוחרים המועדפים עליהם כפי שהגדירו מבחינת פרופיל סיכון ופרמטרים אחרים. ניתן לחקות כל פעולת מסחר מעניינת של אותם סוחרים. האפשרות השנייה, מייתרת את הצורך לשהות ליד מחשב ולעקוב אחר המסחר ובכך גם מפנה זמן לעיסוקים אחרים. אחת ממערכות המסחר החברתי המובילות בעולם היא מערכת ה-Social Broker, אליה ניתן להתחבר דרך חברת פריים ברוקר.

צילום אילוסטרציה של עליות בבורסה
Katarzyna Bialasiewicz | Dreamstime

השקיעו זמן בלימוד תחום המסחר, השווקים והמתרחש בהם

מסחר בבורסה הוא תחום מורכב וככל שנצבור בו ידע רב יותר, כך תגדל הסבירות שתוצאות המסחר שלנו ישתפרו. ישנם שני רבדים של ידע שחשובים לתחום: הרובד הראשון הוא הבנה והתמצאות באסטרטגיות המסחר השונות בהתאם למצבים השונים. הרובד השני כרוך בהבנת השוק ובהתמצאות במתרחש בו. ההחלטות כיצד לפעול במהלך המסחר מבוססות על המציאות השוטפת בשווקים ובנכסים השונים וההשפעות ביניהם. לכן ישנה חשיבות עליונה להגדלת הידע בתחום כולו, בין היתר על ידי קריאה מתמידה של סקירות, ניתוחים ועדכונים. מבחינה זו, יש יתרון לגופי מסחר כמו פריים ברוקר שמספקים לסוחרים דרכם מאגרי מידע מקיפים עם סקירות תקופתיות עדכניות.

לפרטים נוספים כיצד להפוך לסוחר מצליח בשוק ההון>>>

נטרלו את הפסיכולוגיה מהמסחר

נסו להיות מודעים כמה שיותר להשפעה הפסיכולוגית שיש על קבלת ההחלטות שלכם במצבים שונים ונסו לנטרל אותה. מחקרים רבים  - ביניהם של זוכי פרס נובל לכלכלה דניאל כהנמן ועמוס טברסקי – מראים כי בתנאי אי ודאות אנשים נוטים לקבל החלטות לא רציונאליות, לכן חשוב להיצמד לחישובים ברורים ומדויקים ומספרים. במצבים של הפסדים קשים, נסו להיות רגועים בקבלת ההחלטות ולא למהר לפעול מתוך פאניקה ולחץ. קחו בחשבון הפסדים אפשריים והיערכו אליהם כלכלית ונפשית. מאידך, במצבים של רווחים יפים, אל תיגררו לזחיחות שעלולה להוביל אתכם בסוף למפח נפש.

משמעת עצמית

אחד הנקודות הכי קריטיות במסחר בבורסה היא הקפדה על התוכניות שהכנתם מבלי להיגרר לפעולות חדשות ולא מתוכננות שבדרך כלל הן תוצאה של הטיה פסיכולוגית מוטעית. חוסר במשמעת עצמית גורם לזגזוג וחוסר עקביות במסחר מה שבדרך כלל מוביל להפסדים לא צפויים כמו גם פספוס של רווחים. לדוגמא, אם בתוכנית המקורית לקחתם בחשבון מצב של הפסד בהיקף מסוים וכעת הוא מתרחש, אז אל תתנו ללחץ שמתלווה לסיטואציה לשנות את החלטתכם המקורית כיצד לפעול במצב הזה.

מצו את מלוא הפוטנציאל אך הימנעו מחמדנות יתר

פעמים רבות במהלך המסחר, הכל נראה ירוק ופנטסטי, הרווחים מצטברים ואנחנו מרגישים על הסוס, ברגעים כאלו גם אינסטינקט הזהירות מתפוגג. במקום לסגור את הפוזיציה ולקחת את הרווחים שנצברו בה בהתאם לכל מה שתוכנן, אנחנו הופכים ל"חזירים" ומנסים להשיג עוד קצת רווח לפני שנצא. ואז ברגע אחד הכל מתהפך ולא רק שלא מקבלים את ה"עוד קצת" שרצינו אלא גם מאבדים את מה שהושג עד כדי מעבר להפסד.

עם זאת, חשוב גם לא לצאת מוקדם מדי מעסקה מרוויחה. לפעמים, אנחנו הופכים לכל כך חששנים ורגישים להפסד שמספיקה לנו טיפת רווח כדי למהר "לברוח" ולסגור את העסקה, למרות שכל האינדיקטורים מצביעים לנו שמוקדם לעשות כך. מבחינה רציונלית, לצאת מוקדם מדי מעסקה ולפספס רווח שכל האינדיקטורים מצביעים לנו עליו, זה די אקוויוולנטי למצב בו אנו מפסידים כסף שברשותנו.. 

הכינו תכנית מסחר ברורה ומקיפה

כדי לא להיתפס להטיות פסיכולוגיות וטעויות אחרות, חשוב להכין תכנית ברורה למהלך המסחר, בה יפורטו התרחישים השונים והפעולות שנבצע בהתאם. במה נתמקד היום, סיבות לכך, כמה כסף נקצה לכל דבר, מתי נצא, מתי נכנס ושאר נקודות חשובות.

נהלו מעקב אחר הפעולות שאתם עושים

אילוסטרציה של הבורסה
Photomall | Dreamstime

כדי להשתפר עם הזמן, חשוב לנהל מעקב אחר פעולות המסחר שעשינו ולנתח אותן. להבין מה היו הטעויות ולמה הן התרחשו. האם הן התרחשו עוד בשלב הכנת התכנית או מאוחר יותר בשלב הביצוע שלה כתוצאה מחריגה במשמעת העצמית או הטיות פסיכולוגיות שונות. חבל לזרוק ניסיון שצברנו ועלה לנו כסף וזמן ולא לנצל אותו לשיפור והתייעלות אחרת נדרך במקום.

הוזילו עמלות

עמלות הקניה והמכירה הכרוכות בתהליך המסחר מצטברות עם הזמן ויכולות להגיע לאלפי שקלים רבים. לפעמים, יתברר לנו בדיעבד שהעמלות ששילמנו הן מה שמפריד בין רווח להפסד. עמלות נמוכות גם מאפשרות לנו גמישות גדולה יותר במסחר מבלי לחסוך מדי בכמות הפעולות הנדרשות כדי להוציא לפועל את האסטרטגיה שלנו. חשוב ואפשר להוזיל את העמלות הללו. במסחר דרך זירות מסחר אינטרנטיות כמו זו שמעמידה פריים ברוקר
העמלות נמוכות לאין שיעור מאלו שגובים הבנקים.

זירת המסחר מנוהלת ע"י שוקי הון 24 בע"מ; הפעילות בזירה דורשת מיומנות, ידע והבנת הסיכונים ואינה מתאימה לכל אדם; פעילות ממונפת כרוכה בסיכון ממש של אבדן מלוא כספי ההשקעה בתוך זמן קצר. יובהר ויודגש כי האמור בפרסום זה אינו מהווה המלצה או חוו"ד בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך וכי האמור בפרסום זה אינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

יש לקרוא את גיליון הסיכון המלא כפי שהוא מפורסם באתר החברה, לפני התקשרות לקבלת שירות כלשהו. 

* הסוחרים בפלטפורמת המסחר החברתי אינם סוחרים מטעמה של זירת המסחר ואין זירת המסחר אחראית לתוצאות המסחר המבוצע על ידם. למען הסר הספק יובהר כי המסחר המוצע בזירה, לרבות המסחר באמצעות מערכת המסחר החברתי, הינו מסחר עצמאי בלבד בו הנך בוחר להתחקות אחר סוחרים אחרים ולקבל החלטות השקעה בעצמך ועל פי שיקול דעתך.

לפרטים נוספים כיצד להפוך לסוחר מצליח בשוק ההון>>>

 

 

כתבות שאולי פיספסתם

*#