"ככל שההתאמות לעבודה היברידית יהיו טובות יותר, כך העובדים יהיו מסופקים יותר"

פרופ' מיכל בירון מבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת חיפה הציגה מחקר ובו מודל לעיצוב מחדש של יחסי העבודה וסביבתה, המאפשר לארגון לסייע לעובד להסתגל לעבודה היברידית או מהבית

גלי לויטה ליבוביץ
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלי לויטה ליבוביץ
תוכן שיווקי

"ככל שההתאמות לעבודה בצורה היברידית יהיו אפקטיביות יותר, כך העובדים יהיו מסופקים ומאוזנים יותר ויזכו לרווחה אישית. זו גם הדרך להעלות את רמת הביצוע והתפוקה שלהם", כך אמרה פרופ' מיכל בירון מבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת חיפה בכנס HRevolution של TheMarker המחלקה המסחרית. בירון אמרה את הדברים בהרצאה "חוויית העובד ויחסי עבודה — איך תסייעו לעובדים לעצב מחדש את האופן שבו הם עובדים".

בהרצאתה הציגה בירון מחקר המתפרסם בימים אלה, פרי עבודה משותפת, המציג מודל לאופן בו ארגון יכול לסייע לעובדים שעובדים מהבית או במסגרת עבודה היברידית. לדבריה, המודל מציג לראשונה ראייה דינמית על הנושא: "המחקר מבוסס על תהליך של למידה, ומנסה לבחון את הדרכים שבהן העובדים משכללים את העבודה מהבית או משלבים בין הבית למשרד", אמרה. לדבריה, מגפת הקורונה הפכה לאירוע מכונן בהקשר הזה. "בבת אחת אולצו העובדים לעבוד מהבית, ומתוך כך הגיע גם הרצון והשאיפה לאיזון מקצועי ואישי".

המודל שהציגה בירון מבוסס על שלושה מרכיבים. הראשון נוגע להתאמות הנדרשות מהעובד — צורת העבודה שלו, בחירת המטלות לביצוע, שיתוף פעולה עם עמיתים בבית או במשרד והשילוב של כל הזהויות המקצועיות והאישיות בכל נקודת זמן. התאמות נוספות קשורות למרחב הפיזי שנדרש העובד לייצר בביתו, וגם התייחסות לטשטוש האפשרי בין הפן המקצועי לאישי. "העובד צריך להחליט אם הטשטוש הזה אקטיבי ואם נוח לו איתו", אמרה בירון. "איך הוא מתייחס להפרעות מצד בני המשפחה כשהוא עובד מהבית, והאופן שבו העבודה עלולה להפריע לו כשהוא נמצא באירוע משפחתי או עסוק במטלות אישיות".

המרכיב השני מתייחס לאופן בו התאמת הצרכים יכולה להוביל לשיפור ביצועים ולאיזון גבוה יותר בין החיים האישיים לעבודה. "מדובר ביצירת מנגנון שמסביר מדוע העובד צריך לעשות את ההתאמות, ואיך הארגון יכול לעזור לו באמצעות תהליכי הכשרה ואימון", אמרה בירן.

המרכיב השלישי הוא המשוב. המודל הדינמי מאפשר תהליך של למידה, כמו גם התאמות והתאמות מחדש באופן מתמשך. "העובד מקבל סוגים שונים של משובים כל הזמן, בין אם מצד המנהל הישיר, מצד עמיתים או מצד בני משפחה", אמרה.

"ישנם משובים שיכולים להעיד על בעייתיות בעבודה ההיברידית, ולכן הם חלק מתהליך הלמידה", הוסיפה בירון. "כך ניתן לעשות התאמות נוספות ויצירת עבודה אפקטיבית, כבסיס לקבלת משוב נוסף, מספק וחיובי".