תורת המיתוג בשלושה שלבים

"מיתוג זה לא רק בנייה של לוגו", אומר גיל גז, מעצב גרפי בכיר ומומחה בינלאומי למיתוג, "מיתוג צריך להציג את הערך של החברה, את מגוון הפעילויות שלה ולהתאים לכל המדיות – הכתובות, הדיגיטליות והרשתות החברתיות"

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן שיווקי

מיתוג הוא הבסיס לכל האסטרטגיה התקשורתית בכל חברה או ארגון. המיתוג הוא הרבה יותר מכרטיס הביקור של החברה – הוא למעשה הדרכון שלה אל הקהל. זה ״מסמך״ שישמש כרפרנט, סט של כללים המגדירים כיצד ובאילו תנאים תוכלו להשתמש באלמנטים שלך ובסופו של דבר הכלי שבו החברה תתקיים במוח של האנשים. הוא נועד לא רק למשוך את תשומת הלב, אלא גם לייצר פופולאריות, לבלוט מול המתחרים ולתת תחושה של אמינות. מיתוג אמור להיות מרשים, על מנת לאפשר לחברה להיות מיוצגת על ידו כראוי. בעידן הרב ערוצי בנייה של מיתוג היא חשובה, על מנת שנוכל להופיע בכל הערוצים הקיימים – עיתונות כתובה, מדיות דיגיטליות, רשתות חברתיות, שלטי חוצות – בצורה אפקטיבית, שתיחרט בזיכרון של הקהל ותחבר את האלמנטים הוויזואליים שבהם אנחנו משתמשים עם השירות או המוצר שהחברה מציעה.

צילום: Dreamstime.com

על מנת לקבל מושג איך בונים מיתוג ומהי האסטרטגיה שבה יש להשתמש, פנינו למי שמתמחה במיתוג – גיל גז, מעצב גרפי בכיר והבעלים של חברת "גלובארט". גיל מציג למעלה מעשרים שנות ניסיון בינלאומי בתחום הפרסום והמיתוג. יש לו תואר בתקשורת ובשיווק בצרפת, עם עשר שנות ניסיון בקבוצת LAGARDERE ,בחברת בת ״קלוב-אינטרנט״, שם עסק במיתוג ובעיצוב גרפי, גם בדפוס וגם בדיגיטל. משנת 2007, אז עלה לישראל, עבד במשרדי פרסום גדולים, כמו 'אדלר-חומסקי' ו'צדר-יריב' וכיום הוא מנהל משרד עצמאי. הוא מדבר וכותב בארבע שפות (עברית, אנגלית, ספרדית וצרפתית) ובזכות נסיונו הבינלאומי הוא גם מתמחה בבניית מיתוג עבור קהלים מתרבויות שונות, המדברים בשפות אחרות ובאים מרקעים מגוונים, והצליח להפוך את מקצוע המיתוג לאומנות של ממש.

"הדעה הרווחת היא שמיתוג הוא בעיקר בנייה של לוגו", אומר גז, "אבל מיתוג הוא הרבה מעבר לזה:זו גם בחירה נכונה של צורות, של צבעים, של אייקונים וטיפוגרפיה – כאשר כל האלמנטים הללו יעבדו בהרמוניה, נצליח לבנות את העולם הגרפי של המותג.

"לפני הכל, כשמעצבים לוגו, צריך לחשוב על כל אופני השימוש שיהיו בו – אם זה הצבעים השונים, הסמלים שבהם נשתמש, הטיפוגרפיה, האם הלוגו יהיה אנכי או אופקי –הכל כדי לאפשר הרמוניה כאשר נשתמש בו בכל המדיות. בכרטיס ביקור, נניח, הוא יהיה צבעוני, אבל בפנקס חשבוניות הוא יהיה בשחור-לבן. אם הרקע צבעוני אולי בכלל נשתמש בנגטיב של הלוגו.

״בוודאי ראיתם מצגות או מסמכים שבהם הלוגו נמתח, או קצת מתעוות, לפעמים הוא ממש קטנטן, על גבול הבלתי מזוהה ובלתי קריא. כל זה נעשה כדי להימנע מכך שנקבע את התנאים לשימוש בו: חשובה הפרופורציה, הגודל המינימאלי שלו והמיקום ביחס לאלמנטים אחרים שסביבו, כמו טקסט, כותרות, שוליים וכו'.

גיל גז

"בשלב הבא מתרכזים בטיפוגרפיה: באיזה פונטים נשתמש -מקל, אנגלית,מזרחי, גותי, האם בכתב יד. בנוסף נמצא את הגודל והצבע המתאימים. כמובן שנביא בחשבון את הצבעים של החברה, בהם נשתמש גם בפונטים וגם ברקעים, כדי לבנות את העולם הגרפי של המותג. הנוסחה לצבעים תהיה רשומה באופן מדויק, כדי לאפשר למעצבים אחרים להשתמש בהם ללא טעות. לבסוף נקבע את החוקי השימוש בלוגו עם המלצות לגדלים מתאימים, לצבעים מתאימים, לרוחב שוליים מתאים. צריך להישאר נאמן להוראות הללו. זה מסמך עם חוקים גרפיים שהחברה תוכל להשתמש בו לכל המדיות, למשך שנים רבות. לא קל לבנות כזה מסמך״

"המיתוג צריך להמחיש מבחינה ויזואלית את הערך של החברה, את השירות שהיא נותנת ואת הפעילויות שלה. למעשה, כל מה שהחברה מעוניינת להראות לקהל עובר דרך מיתוג. המיתוג יבוא לידי ביטוי בצורות שונות בעיתונות, בטלוויזיה, ברשתות חברתיות והוא צריך להתאים גם לתערוכות, לביתנים וגם למסכים שנמצאים במשרדי החברה".

תוכל לספר איך בעצם בונים מיתוג?

״בניית מיתוג נעשית בשלושה שלבים עיקריים. בשלב הראשון, עוד לפני שניגשים לבנות את הקונספט, דרושה בדיקה של השוק לפי המדינה שבה הלקוח רוצה להתפרסם. לראות, למשל, מה עושים המתחרים, משתי סיבות: האחת כדי לא להיות דומים להם והשנייה כדי לייצר בידול. למעשה, ההקפדה על מציאת הבידול וההדגשה שלו היא חשובה על מנת לבנות אסטרטגיה שיווקית שתעבוד כראוי. חשוב לדעת גם מה הוא מחפש כשהוא פונה לחברה ולתת לזה ביטוי במיתוג.

"בשלב השני ניגשים לעיצוב של הלוגו. חשוב לבחור את הפונט הנכון לאותיות, לבחור את הצבעים, הצורות, האייקונים והתמונות, כאשר הגישה היא להקפיד כל העת על בידול. צריך לכוון את הגרפיקה כך שתתאים לכל המדיות שבהן מעוניינים להופיע. המיתוג מוביל את הקו העיצובי. הוא מייצג את המוטו של החברה. בזכות המיתוג אנשים יידעו באיזה מוצר או שירות מדובר.

"בשלב השלישי נבדוק איפה אנחנו רוצים להשתמש במיתוג שייצרנו ויש הרבה אפשרויות: כרטיסי ביקור, נייר מכתבים ומעטפות זה הכי בסיסי. בהמשך נשתמש במיתוג גם על ברושורים, שלטי חוצות, סטיקרים ומדבקות לחלונות ראווה. להשלמת התמונה נבנה קונספט מיתוגי שיתאים גם לרשת – עמודי פייסבוק, אתר אינטרנט ורשתות חברתיות. הכל יהיה על בסיס מה שבנינו באלמנטים המודפסים, באותם בצבעים וצורות, כדי ליצור רצף, המשכיות ושפה ויזואלית אחידה".

חברת "גלובארט", שבבעלותו של גיל גז, מעניקה מגוון רחב של שירותי מיתוג ובנייה של קמפיינים שיווקיים. בתחום הפרינט מדובר במיתוג חזותי וכן בריענון של המיתוג הקיים. גז מעצב קטלוגים, ברושורים, פולדרים, פוסטרים ותוכניות. מיתוג של כנסים, אירועים, תערוכות וביתנים וכן הבאת חומר לדפוס. בתחום הדיגיטל הוא מעצב באנרים, אתרי אינטרנט, דף נחיתה וניוזלטר. בנוסף לאלה הוא מעצב אריזות, בונה מצגות של פאוור פוינט או PDF, ומספק ריטושים מקצועיים לתמונות.

לפרטים נוספים: GlobArt - גיל גז - 0543154948 www.globart.co.il