איך לשפר את ביצועי הארגון בעזרת גישה חדשנית שמגיעה מארה"ב

"אתה יכול לקבל כל דבר שתרצה בחיים, אם רק תעזור למספיק אנשים לקבל את מה שהם רוצים" - זה המוטו של זיג זיגלר, מאסטר עולמי ביצירת מוטיבציה אישית ועסקית. יעל גרינברג, המוסמכת היחידה בישראל מטעם "זיגלר", מלווה חברות ואירגונים בדרך להצלחה, העוברת דרך הגשמת חלומות העובדיםובחיבור בין הפוטנציאל האישי של העובד לתפוקות הארגון

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן שיווקי

הגורם מספר אחת המביא עובד לעזוב את מקום עבודתו ולחפש לעצמו עבודה אחרת הוא, למרבה ההפתעה, לא גובה השכר. מחקרים הראו ש-69 אחוז מהאנשים שמחליטים לעזוב את עבודתם, עושים זאת בגלל תחושת חוסר הערכה וחוסר פרגון שהם חווים. במילים אחרות על מנת להשאיר במקום העבודה עובד טוב, יעיל, נאמן וכזה שתפוקתו היא גבוהה, אין צורך להעלות משמעותית את שכרו יש לתת מקום ליחס אישי, פרגון והבעת הערכה, על מנת שהעובד ירצה להישאר ולקדם את מטרות החברה.

יעל גרינברג

והנה עוד נתון שבוודאי יעניין מנהלי כוח האדם בחברות ובאירגונים: מתוך כל עשרה עובדים, שלושה הם כאלה שמניעים את הארגון קדימה, חמישה מהם פשוט מפדלים עם הזרם ממלאים הוראות ומבצעים משימות ושניים תוקעים מקלות בגלגלים. לשניים האלה שווה לשלם משכורת ולהשאיר אותם בבית, שלא יפריעו. השאלה היא איך נדע לזהות איפה נמצא כל אחד מהעובדים שלנו ואיך נוכל להפוך כמה שיותר מהם לכאלה המניעים את הארגון קדימה.

יעל גרינברג היא מומחית בינלאומית להתייעלות אישית בעסקים. היא המרצה המוסמכת היחידה בארץ מטעם "זיגלר" העולמית מארה"ב. זיג זיגלר (1926-2012) נחשב לאחד המנטורים הגדולים בעולם המניעים אנשים למוטיבציה. תורתו והמסרים שלו השפיעו על מיליוני אנשים ברחבי העולם והעקרונות שלו שינו את חייהם של רבים. המוטו העיקרי שלו: אתה יכול לקבל כל דבר שתרצה בחיים, אם רק תעזור למספיק אנשים לקבל את מה שהם רוצים.זיגלר האמין שכל אחד יכול ליישם את התורה הזו גם בקריירה שלו וגם בחייו האישיים. כמי שנחשב למורה דגול, הוא מעולם לא הבטיח דבר מבלי לספקאת התוכנית שתגרום לזה לקרות. לאחר מותו המשיכו ילדיו, טום וג'ולי, את המורשת שלו ואת ההסמכה להמשיך ולהפיץ את משנתו בישראל קיבלה יעל גרינברג.

"החזון שלי כשאני מייעצת ומסייעת לחברות ולארגונים", אומרת גרינברג, "היא לתת לעובדים מקום לביטוי אישי, לפתוח עבורם ערוצי תקשורת חדשים מול דרגות הניהול ולהפוך להיות גורם משפיע בהתפתחות של הארגון. אחת הדרכים לעשות זאת היא לחבר את העובדים עם מטרות הארגון ואת הארגון עם החלום האישי של כל עובד ועובד".

איך מחברים את החלום האישי של כל עובד לחזון של הארגון כולו?

"באחת ההרצאות של זיגלר הוא מדבר על הגשמת החלומות של העובדים. לא מדובר דווקא על חלומות גדולים אלא על מטרות קרובות. הוא סיפר על מנהל מחלקה שהיו לו שישה עובדים. החלום של אחד מהם היה לבנות מרתף יינות, עובד אחד רצה לבנות בית עץ לבנו בחצר. המנהל אירגן את העובדים ופעם בחודש התגייסו כולם על מנת לעזור לאחד החברים להגשים את חלומו וכל השישה הגשימו את חלומותיהם. כך לקח המנהל חלום מחייו הפרטיים של העובד, הראה שלמקום העבודה איכפת ממנו ועזר לו להגשים אותו. יוזמה כזו מנקה את הפוליטיקה האירגונית, פותחת אפיקים חדשים והיא שמביאה עובדים להפוך לנאמנים וליעילים יותר. הדבר יבוא לידי ביטוי בתפוקה של החברה ובשורה התחתונה והרווחית של האירגון כולו".

הזכרנו בתחילת הדברים את הפרגון וההערכה ככלים חשובים. עד כמה הם משפיעים?

"פרגון והערכה הם כלים חינמיים, שניתן להשתמש בהם בקלות ומשום מה לא נעשה בהם שימוש מספיק. עובדים סובלים קשות כאשר הם לא מרגישים מוערכים. נכון שהם מקבלים משכורת על עבודתם אבל השכר נראה להם מובן מאליו. הם רוצים גם להרגיש מוערכים, שמישהו יעריך את זה שהם הגיעו, נניח, חולים לעבודה. הם מחפשים הערכה דווקא בדברים הקטנים.פרגון והערכה אינן משימות קשות לביצוע".

חברות ואירגונים רבים מבקשים, בסופו של דבר, לשפר את ביצועיהם, לגדיל את התפוקה ולהגיע לשורת רווח גדולה יותר. לדברי גרינברג, הדרכים להגדלת התפוקה הן הרבה יותר פשוטות מאשר לרכוש ציוד חדש או להגדיל את כמות העובדים. "אני יודעת לתת למנהלים כלים שיסייעו להם לא רק לנהל את העובדים אלא להוביל אותם", היא אומרת, "לטפח מערכות יחסים מנצחות, שיובילו לסיפוק אישי, למעורבות ארגונית ובהכרח גם לשיפור עצום בתוצאות. אפשר לבנות התנהלות כזו לכל ארגון, בהתאם למאפייניו הייחודיים. זו תהיה מערכת תומכת בעלת תוצאות ברורות, מדידות וקלות ליישום. היא תבוא לידי ביטוי בכל דרגות הארגון ותביא למקסום המשאב האנושי. אני מאמינה שלכל אדם יש יתרונות וחוזקות שאם נדע לזהות ולהשתמש בהם, נביא אותו למקסום יכולותיו ולסיפוק אישי עצום. מנהל שיידע לזהות את החוזקות של כל אחד מעובדיו ולחבר אותן למטרות האירגון, יצליח להגיע לתוצאות הרבה יותר טובות. אם עובד מסויים יודע לבטא היטב את עצמו ויכולותיו הוורבליות הן חזקות, אפשר לנצל זאת לטובת העסק. אם כל עובד יצטיין בתחומו העסק ירוויח. החוכמה היא כמובן לדעת לזהות את החוזקות של כל עובד ולעשות זאת ממקום של מנהיגות ולא רק של ניהול".

החזון של גרינברג הוא להעביר את הידע והנסיון שלה לעסקים, על מנת שאלה יצליחו לפרוץ קדימה ולהצליח. "ראיתי עסקים רבים שנוקטים בפעולות שמובילות לקשיים ושמחירם הפיזי והנפשי עולים במחיר קיום העסק.מה שבעל עסק צריך זו הדרכה מקצועית, שתפתח בפניו נקודות מבט חדשות ומשם הדרך להצלחה תהיה קלה. בזכות הידע שלי, הנסיון, הלימודים שלי, עסקים שהקמתי והמקומות שעבדתי בהם, יש לי יכולת לנתח מה העסק והבעלים שלו צריכים, מה חסר, מה ניתן לשפר ויחד נבנה תוכנית לשיפור הביצועיםשל העסק. חשוב לי שכל לקוח ירגיש, גם במהלך תקופת הליווי וגם לאחריה, שאני שותפה איתו למסע. שכל אחד יפיק מהליווי שלי תועלת הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך".

על התהליך שעברה תוך כדי התקדמות מקצועית היא מספרת: "במשך שנים עבדתי בתעשיית ההייטק. הדפסתי כל יום שעון נוכחות והרגשתי שאני עוד יום בבית כלא שלא נגמר. לקח לי שנים להבין שהמקום הנכון עבורי הוא כעצמאית.למדתי רבות מכל מקום עבודה וחידדתי את כישורי ואת יכולת הניתוח המעמיק והלימוד העצמי של התחום, בטרם אני נכנסת אליו. בחנתי את הידע שצברתי באקדמיה למול המתרחש בשטח - התכנון והביצוע, התנהגות העובדים והמנהלים, תהליכי העבודה, התמחור והרווחיות.וכך, מתוך רצון להגשים את העצמאות והחופש שלי,בידיעה שאני מממשת את ייעודי בחיים ממקום של סיוע, עזרה וקידום אחרים התחלתי לחוש סיפוק בעבודתי".

על השינוי שחל בקריירה שלה, כשהכירה את תורתו של זיג זיגלר, אומרת גרינברג: "חיי השתנו לאחר שבחרתי לקבל על עצמי את הייצוג והקוד האתי של אחד האנשים המשפיעים בהיסטוריה של תורת המוטיבציה. נסעתי ללמוד ולקבל את ההסמכה הבינלאומית היחידה בארץ ויש לי את הזכות והכבוד להעביר את התכנים האיכותיים ביותר.השליחות שלי היא להעיר אנשים למימוש הגדולה והפוטנציאל שבהם. להיות הכוח המניע לפעולה ולתת כלים להתפתחות אישית ומקצועית, שיעזרו לעסק ולארגון לחולל שינויים פורצי דרך, שישפיעו במהירות ולאורך זמן על הביצועים ועל התוצאות העסקיות.

"סיפור חיי האישי נבחר להיות הסיפור הראשון בספרו של מייק רודריגז "ללכת עם האמונה", יחד עם עוד תשעה אנשים מרחבי העולם. הספר התפרסם ונמכר בארה"ב והספר השני כבר בדרך.

"אני מקבלת כל הזמן מכתבים והודעות מאנשים שקראו את הסיפור האישי שלי. לאחרונה, במהלך כנס של "טד", קיבלתי טלפון מניגריה מאדם שקרא את הסיפור שלי, קיבל השראה והתקשר להודות לי - אני יודע שגם ברגעי משבר אוכל להתגבר ולסמוך על עצמי, הוא אמר".

"הסיפור שכתבתי בספר הפך להרצאה מצליחה, שמועברת בחברות ובארגונים שמעוניינים לחזק את העובדים שלהם בסיפור מרגש שמניע לפעולה".

בהמשך פנה אליה מייקרודריגז, שגם הוא מנטור גדול ארה"ב, בבקשה שתייצג אותו בישראל ובאירופה.

מה את בעצם מציעה לאירגונים והחברות שיבחרו לעבוד איתך?

"היעוץ אירגוני שאני מעניקה מביא בסופו של דבר לעליית התפוקה בעסק. זה קורה מכמה סיבות: תחלופת העובדים בעסק תפחת, כי הם יהיו מרוצים ויישארו. רמת התקשורת בין המנהלים והעובדים תשתפר ושיתופי הפעולה יחסכו זמן, יקטינו טעויות ויביאו ליעילות. התמורה עבור המשכורות שמשולמות לעובדים תגדל. התרבות האירגונית תהפוך את מקום העבודה לכזה שנעים להיות בו. בפועל,היעוץ האירגוני בנוי מהרצאות ומסדנאות לעובדים ולמנהלים. אחת ההרצאות המבוקשות שלי היא "לאמץ את החיים", היא מתאימה לאירועים גדולים ומהווה מקור השראה לשומעים".

מסר טיפים מעולם ההרצאות לארגונים.

כשמביאים הרצאה לארגון חשוב להבין שההרצאה היא לא המטרה אלא האמצעי.

חשוב להבין ולמקד מה המטרות שרוצים להשיג בהרצאה כמו בתהליך ייעוץ ארגוני או הכשרות ארגוניות.

יש להקדיש את הזמן הנדרש בכדי לקבל נתונים לפני כל הרצאה שמזמינים, כך ניתן יהיה להתאימה לאופי הארגון והקהל.

חשוב שהמרצה ידע להתחבר לקהל אך יותר מכך שיקבל את "אישור" הקהל בכך שיסכימו לקבל את דבריו ממקום שאינו ביקורתי אלא מתוך התרומה שהם יכולים להפיק ממנה.

הרצאה היא לא רק מתן ידע וכלים אלא העברת תהליך אישי של השומע בכדי להניע אותו לפעולה.

מה שהופך את ההרצאות ליוצאות דופן זה השילוב של עבודה דרך הרגש - ויחד עם השכל

הרצאה מוצלחת היא הרצאה שמשלבת חוויה מהנה ויחד עם זאת מצליחה להסיר מחסומים ומטעינה את השומעים באנרגיה נותנת להם כלים פרקטיים וגורמת להם לרצות לצאת לפעולה מיידית.

לפרטים נוספים לחץ כאן