תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

היישוב המתוכנן בנגב – עומרית

התכנית להקמת היישוב עומרית הממוקם כעשר דקות נסיעה מבאר שבע קורמת עור וגידים – ביוזמה ובתמיכה של משרדי הממשלה, בהובלת משרד השיכון ובתמיכה של שרים וחברי כנסת

"המבחן העליון של ישראל בדורנו הוא לא במאבקו עם כוחות עוינים מבחוץ, אלא בהשתלטותו בכוח המדע והחלוציות על שממת ארצו במרחבי הדרום והנגב." דוד בן גוריון.

ההתיישבות בנגב עמדה לאורך כל השנים בלב חזונו הציוני של אבי האומה, דוד בן גוריון. בשנים האחרונות נראה שחלומו להפריח את המדבר הולך ומתגשם, הודות לתנופת הצמיחה חסרת התקדים שהביאו לאזור, הקמת עיר הבה"דים ובהמשך הקמת קריית התקשוב של צה"ל, וכמו כן ההכרזה על הנגב כמרכז הסייבר של מדינת ישראל ופיתוח והשקעה מאסיביים של חברות בינלאומיות. אחד הביטויים המשמעותיים למגמת התפתחות מבורכת זו של אחד האזורים החשובים בישראל הוא צמיחת התיישבות חדשה הנושאת עימה אל הקרקע המדברית בשורה חלוצית של הגשמה, רוח צעירה ומלאת חיים ותקווה לעתיד.

אחד מהישובים המתוכננים לקום בנגב הוא עומרית, יישוב חדש הממוקם סמוך לכביש שש ומחלף נבטים המתוכננים וכ-10 דק' נסיעה מבאר שבע.

עומרית
הדמיה: משהב, א.לוי *ההדמיה להמחשה בלבד

היישוב עתיד להיפרש על שטח של כ-2500 דונם, הכולל כ-  2000 יחידות דיור צמודות קרקע. חלק מהיישוב ייבנה על קרקע פרטית של חברת א. לוי, חברת השקעות ונדל"ן, שרכשה לפני למעלה מעשרים שנה כ-530 דונם קרקע חקלאית על ציר 25 בין באר שבע ודימונה. רוב הקרקעות המתוכננות ליישוב הן בבעלות המדינה. בה בעת שהמדינה החלה בתכנון עיר הבה"דים לפני כעשור, הבינה החברה כי ציר באר שבע דימונה הוא ציר ראשי בעל חשיבות עליונה לחיזוק ההתיישבות. במקביל החלה החברה לפעול נמרצות מול משרדי הממשלה תוך השקעת משאבים ניכרים כדי לקדם את ההחלטה להקמת הישוב עומרית.

בשנים האחרונות קידמו שרי השיכון את התהליך לצורך קבלת החלטת ממשלה להקמת היישוב עומרית, וזאת  במסגרת ההחלטה להקמת 5 יישובים על אדמות מדינה בציר 25 שבין באר שבע לדימונה. מעבר לערך ההתיישבותי, החלטה זו תאפשר חיזוק הקשר והרצף בין הערים באר שבע ודימונה.

לשם קידום הפרויקט גייסה חברת א. לוי לשורותיה את תת אלוף במילואים, מר דוד בן-ימיני – בעברו ראש חטיבת הלוגיסטיקה של צה"ל ולאחר מכן מנכ"ל החברה הכלכלית של חיפה ובהמשך ראש מנהלת שיקום הצפון במשרד ראש הממשלה לאחר מלחמת לבנון ה-2, בתור מתאם ומקדם הפרויקט מול הממשלה ושאר הגופים הסטטוטוריים המעורבים בקידום הנושא. הצלחת פעולות הקידום באה לידי ביטוי, בין השאר, בכך שמשרד השיכון הכין טיוטות להחלטת ממשלה בנושא הקמת היישוב עומרית כחלק ממספר יישובים המתוכננים על ציר 25 – בין באר שבע לדימונה.

לאחרונה חלה התקדמות משמעותית בתכנון הקמת היישוב, בין היתר בדמות הטיוטה שהוזכרה לעיל ותקן 22 שפורסם בינואר 2017– חו"ד המבוססת על הערכת שמאי מוסמך, ובסיכומו נכתב כי הקמת היישוב תתממש בסבירות גבוהה. בימים אלה החלה חברת א. לוי בשיתוף פעולה עם קבוצת פיננסים לישראל (אחד מגופי המימון הגדולים בארץ) ומשהב, על מנת לספק לכל אזרח אפשרות לרכוש קרקע ונכס כהשקעה לעתיד באמצעות מימון המתאים לצרכיו. במקביל, עושה החברה מאמצים לקדם מהר ככל הניתן את התהליך להקמת היישוב ולקבלת החלטת ממשלה בנדון.

העובדה שהיוזמה נהנית מתמיכה מלאה של הנוגעים בדבר, ובכוונת גורמי ממשלה לקדמה, וההשקעה בה היא כדאית, טרדה ככל הנראה את מנוחתם של גורמים המעוניינים למנוע התיישבות בנגב, והביאה אותם לפרסום כתבות מעוותות מציאות בעיתונות. בדיקה מעמיקה העלתה כי מאחורי הניסיון הכוזב והמגמתי להציג את הפרויקט באור ביקורתי עומדים ארגונים פוליטיים המקדמים את מטרתם למנוע הקמת ישובים יהודיים בנגב. את הטיעונים הלא נכונים המופיעים בכתבות שיזמו הארגונים, שלפיהם אין כל תכנון להקמת הישוב, קל להפריך, בין היתר, בהצגת תהליכי עבודה, דיונים והחלטות של משרדי ממשלה ובעיקר משרד השיכון.

בשנים האחרונות מטפל ומקדם משרד השיכון את הקמת היישובים על ציר 25 וביניהם את הישוב עומרית.  כמו כן ערך משרד השיכון עבודה מקיפה ויסודית לאיתור קרקעות להקמת יישובים על קרקעות שהן קרקעות מדינה ללא תביעות בעלות בישובים אלה.

למרות ניסיונות ציניים, לא הגונים, מצד כוחות אינטרסנטיים, לבלום את תנופת הבנייה בנגב, צמיחת היישובים החדשים בחלק מרכזי זה של ארץ ישראל לא תיעצר. הגיבוי המלא מצד כל הנוגעים בדבר, הן מהמערכת הפוליטית והן מהעולם הכלכלי, הופך את תכנון הקמת היישוב עומרית ויישובים נוספים בעתיד לרעיון ממשי מיום ליום, אף על פי שבשלב זה הקרקע הינה קרקע חקלאית ואינה זמינה לבניה.

דוד בן גוריון, ממקום קבורתו מול נוף הוד הקדומים של נחל צין שבנגב, ללא ספק מתבונן בנעשה בשביעות רצון. סוף כל סוף, הוא יכול להיאנח ברווחה, חזונו עתיד להתגשם.

זהו ערוץ שיווקי והאחריות על התכנים בו של המפרסמים בלבד

כתבות שאולי פיספסתם

*#