תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כשהמערכת הרפואית מרימה ידיים, RE-LIVE בית חולים/סיעודי בבית

בני המשפחות של חולים סיעודיים שהמערכת כבר הרימה מולם ידיים, מספרים על המפגש עם עדי בן שטח, שהקים את RE-LIVE בית חולים בבית, שהוא הדבר הקרוב ביותר ל"רפואה בהתאמה אישית". עד כמה השירות הזה הוא מבורך, ראוי ומוכיח את עצמו, אפשר ללמוד מתגובותיהם של אלה שנזקקו לו

"אנחנו עומדים בפני צונאמי של זקנים", אומר פרופסור איסי דורון, משפטן וראש החוג לגרנטולוגיה (גילנות) באוניברסיטת חיפה. ומה זה אומר? על פי פרופסור דורון "זו תופעה שהמין האנושי לא הכיר ואם לא תהיה תכנית לאומית, הקשישים ייצאו לרוטשילד".

ידיים
Dreamstime

בישראל חיים כיום למעלה מרבע מיליון קשישים סיעודיים שגילם עולה על 75 והמספר הזה צפוי לגדול. ההוצאה של המדינה על סיעוד עולה על 13 מיליארד שקל בשנה. אפשר להעריך כי מתוך ההוצאה הזו משלמים הקשישים עצמם, או בני משפחותיהם, כמעט מחצית.

למעשה, הטיפול במרבית הקשישים בישראל, בין שהם סיעודיים ובין שהם חולים, נעשה מחוץ למערכת הבריאות והסיעוד המדינתיים. במלים פשוטות: הוא נופל על בני משפחותיהם של הקשישים ובעיקר על ילדיהם. הם שרוחצים, מלבישים, מאכילים, לוקחים לבית החולים, רוכשים תרופות, מנקים את הבית הם או מטפלים שנשכרו מטעמם. המציאות הזו היא חדשה. דור המטפלים בהוריהם דור הסנדוויץ' - הוא הראשון שעושה זאת. סנדוויץ' כי הוא גם עסוק בגידול ובטיפול בילדיו וגם בהשגחה ובטיפול בהוריו.

למעלה משליש מהם גם עובד. מרביתם פועלים תחת תחושת עומס כבד, הפוגעת בעבודתם, בסדר יומם, חלקם אפילו ויתר על קידום והחמיץ ימי עבודה רבים. הכל על מנת להירתם ולעזור לטיפול בבן משפחה יקר, שהמערכת הרפואית הרימה ידיים בעניינו ואינה יכולה עוד לספק לו תמיכה וליווי רפואיים, שעשויים היו לשקם אותו ולבטח להעניק לו איכות חיים בשנותיו האחרונות.

מובן, אם כן, מדוע בני המשפחה הללו, שלרוב חשים שהם ניצבים בפני שוקת שבורה, שמחים כאשר הם מתוודעים  ל RE-LIVE, ששמה לה למטרה לא רק לתת מענה לחולים הללו ולבני משפחותיהם, אלא לשקם אותם ולהחזיר להם את איכות החיים.

עדי בן שטח

עדי בן שטח: "המערך הרפואי בארץ, למרות שהוא מהמתקדמים בעולם, לא משאיר לרופאים, עם כל רצונם הטוב, זמן להתעמק במכלול בעיות המטופל. למערכת אולי יש יכולת, אבל אין לה זמן לבנות טיפול שיתאים לחולה ויחסוך לו אשפוזים חוזרים. בית חולים בבית יודע להעניק מעטפת צמודה למטופל, שתלווה אותו בביתו הפרטי ותקל את העומס על משפחתו. אנחנו מכוונים בעיקר לחולים עם בעיות לב, מחלות ריאה כרוניות ומחלות נוירולוגיות כרוניות. לתפיסתנו, מבוגר שיש לו היסטוריה רפואית עשירה וסיבוכים שונים, זקוק ליותר השגחה רפואית ואם ניתן לו פתרונות מייצבים ומשפרי איכות חיים 24-7, אפשר יהיה לא רק להאריך את חייו, אלא אף לשקם אותו ולשפר את איכות חייו".

השירות של  RE-LIVE כולל בין השאר הערכה של סביבת המגורים, עד לרמת ידיות אחיזה בשירותים. בנייה של תכנית טיפול בהתאם למצב החולה, בשיתוף ובהתייעצות עם רופא המשפחה. אחות אישית שתבקר אותו פעם, פיוזיוטרפיסט מומחה בשיקום פעמיים בשבוע ורופא מומחה בתחומו שיבקר בכל שבועיים. הדרכה מפורטת למטפל האישי שתכשיר אותו לטיפול בחולה ותהפוך אותו שותף פעיל בטיפול, כתובת ומתן מענה 24-7 בכל עניין. התייצבות של אחות או רופא למתן טיפול דחוף גם בשבתות, חגים ואפילו ביום כיפור, על מנת למנוע אשפוזים מיותרים. כל זה נעשה בביתו של המטופל, שעה שהמשפחה מעורבת ומקבלת עדכונים.

בפועל, מה שעושה RE-LIVE, זה הדבר הקרוב ביותר ל"רפואה בהתאמה אישית", הכיוון שאליו הולכת הרפואה המתקדמת ביותר בעולם. סוג הרפואה הזה עדיין לא הגיע לישראל ועדי בן שטח הוא מראשוני המרימים את הכפפה. עד כמה השירות הזה הוא מבורך, ראוי ומוכיח את עצמו, אפשר ללמוד מתגובותיהם של אלה שנזקקו לו, הם ובני משפחותיהם.

וכך אומרת בתה של אחת המטופלות RE-LIVE: "היכרותי עם עדי החלה לפני כשש שנים בעת שאמא הייתה מאושפזת בבית חולים ציבורי ומחוברת לכל מכשיר שרק אפשר להעלות על הדעת, ללא יכולת דיבור ותנועה. הרופאים לא נתנו לה שום סיכוי. היא כבר איבדה רצון להילחם על חייה. אחד מהרופאים אמר לי שיש אדם מיוחד ששמו עדי בן שטח, שאולי יוכל לעזור בשיקומה. לדברי הרופא, עדי והצוות שלו עושים נפלאות ולנוכח מצבה של אמא זה מה שהיא צריכה. עדי הגיע לבית החולים, בדק את מצבה, התייעץ עם הצוות הרפואי והוחלט לשחרר אותה הביתה עם הצוות של עדי והציוד המתאים. מהר מאוד היא הבינה שהפעם יש תקווה. זה אפשר למשפחה שלנו לחזור לתפקד, כשאנחנו יודעים שהם בשטח. יש להם ידע רב, קשרים עם מומחים בכל העולם וביכולתם להשיג מכשור מתקדם שלא קיים במערכת הציבורית. אנחנו מאושרים שזכינו לפגוש אדם כמו עדי המגלם בתוכו אנושיות מדהימה ושמפגין ידע שיש למעטים בארץ. מגיעה לו מאתנו תודה ענקית".

וכך כותב בן של אחת המטופלות: "אמא עברה ממצב של אישה עצמאית ומפוכחת למצב של קריסה משמעותית של מערכות הגוף, הידרדרות נשימתית וכמעט מוות. היא נותרה מונשמת ושכובה לצמיתות במצב סיעודי, כשלמערכת הרפואית אין פתרון עבורה וחייה נחשבים אבודים. מהתהום הזו הכרתי, למזלי, את עדי בן שטח, שממנו הבנתי כי נוכל ביחד לייצר פתרון בטיפול ביתי, המשלב את כל הצרכים הרפואיים והשיקומיים הנדרשים. הכרתי אדם עם רגישות, מקצועיות, פתיחות מחשבה והבנה בתחומים כמו שיקום נשימתי והכל במסגרת ביתית, ללא צורך בחדרי מיון או במוסדות סיעודיים. חלפו שנתיים והיום אני מבין מה עשינו ושמח על ההחלטה שקיבלתי. אמי זכתה לטיפול הטוב ביותר שניתן להעלות על הדעת, בדרך מקצועית ומכובדת, שהפכה אותי לשלם עם כל ההחלטות שקיבלנו. עדי הוא בעל אישיות מיוחדת ויכולת נתינה, מעבר לידע ולהבנה שיש בו. זה לגמרי לא מובן מאליו. רק מי שהתנסה בכך יבין על מה אני מדבר".

לפרטים נוספים לחץ כאן

זהו ערוץ שיווקי והאחריות על התכנים בו של המפרסמים בלבד

כתבות שאולי פיספסתם

*#