זה הזמן להצטרף להצלחת השקעות ההמונים

פורמט השקעות ההמונים צומח בעולם בעשרות אחוזים בשנה. פיפלביז, חלוצת התחום בישראל, נכנסת כעת לסבב גיוס ומציעה לציבור אלטרנטיבה לבורסה הקורסת בתקופה קשה זו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לפטופ
הסטארט-אפ ניישן מצמיחה חברות מצליחות, הן נמכרות תמורת סכומים שמנים אבל אלו שנהנים מהרווח אינם ישראליםצילום: צילום: Christopher Gower

מה עושה מי שחסך קצת כסף ומעוניין להשקיע בחברת סטארט-אפ? התשובה לשאלה זו מתחלקת לשניים: לפני 2018 ולאחריה. עד 2018 לא היה באפשרותו לעשות זאת. חברה שרצתה לגייס כסף באופן פרטי הייתה מחויבת על פי חוק לעשות זאת עם מגבלה של עד 35 ניצעים. מטבע הדברים, מספר המשקיעים הנמוך הזה הצריך מכל אחד מהם להשקיע סכומים גבוהים, כאלו שאינם ריאליים לאדם מן היישוב. התוצאה הייתה שעולם ההשקעות ביזמות הסתמך רק על בעלי הון וגופים מוסדיים. כפועל יוצא מכך, הגורמים העיקריים שהרוויחו מהשקעות מוצלחות לא היו ישראלים, אלא משקיעים מחו"ל. וכך, בכל פעם שחברת סטארט-אפ עשתה אקזיט וגרפה צ'ק שמן - רוב מי שהתחלקו בו כלל לא היו ישראלים. 90% מכספי האקזיטים הלכו לחו"ל ולאזרח הישראלי למעשה לא הייתה דרך לקחת חלק בחברות שאינן בורסאיות.

המדינה הבינה לבסוף את הכשל. הסטארט-אפ ניישן מצמיחה חברות מצליחות, הן נמכרות תמורת סכומים שמנים אבל אלו שנהנים מהרווח אינם ישראלים. גם קופת מיסי המדינה לא משתתפת ברווח. לכן החליטה לבסוף הרשות לניירות ערך לשנות את הרגולציה ולפתוח את עולם ההשקעות לקהל הרחב. "חוק השקעות המונים" עבר ונכנס ליישום בסוף 2017. מאז יכול כל אזרח להשקיע אפילו סכום קטן יחסית בסטארט-אפ שיוצא לסבב גיוסים ומעוניין לשתף בו גם את הציבור הרחב. כמובן שהרשות לניירות ערך לא פתחה את השערים בצורה גורפת ונטולת הגבלה. היא קבעה שבין הציבור לחברות יהיה מעין צינור - גוף הקרוי "רכז הצעה" המאושר ומפוקח על ידה. גוף זה, העומד תחת פיקוח רגולטורי קפדני, יברור את החברות המבקשות להשתמש בו לצרכי גיוס, יוודא את אמינותן ורק לאחר מכן יציע לאזרחים להשתתף בהשקעה.

כל הפרטים על ההשקעה ב"פיפלביז" >

חיסון תמורת 3 מיליון דולר

עוד לפני חקיקת החוק להשקעות המונים הייתה פיפלביז חברה מובילה בתחום ההשקעות. כשעבר החוק היא הייתה החברה הראשונה שקיבלה אישור לפעול כרכז הצעה. לא רק שהייתה הראשונה, אלא שעד היום היא גם מובילת השוק בפער משמעותי בין שישה גופים נוספים שקיבלו את האישור הנכסף. מכניסת החוק לתוקפו, נכון לסוף שנת 2019, בוצעו 26 סבבי גיוסים בתחום השקעות ההמונים. לא פחות מ-19 מהם נעשו באמצעותה. החברה גייסה כבר עבור כחמישים חברות והגיעה לסכום משותף של כ-70 מיליון שקלים, שנאספו מכ-15,000 משקיעים.

בימים אלו, כשכל העולם מנסה למצוא תרופה וחיסון לנגיף הקורונה, וטכנולוגיות לטיפול בחולים, מתחדדת החשיבות של מתן דרכים ואפשרויות רבות ורחבות להשקיע בפיתוחים ובחדשנות. בראיון עיתונאי שנתן לאחרונה החוקר האמריקאי ד"ר פיטר הוטז, הוא סיפר כיצד עבד לפני מספר שנים על חיסון עבור אחד מזני נגיף הקורונה. רגע לפני שהחיסון יצא לניסוי קליני בבני אדם - נגמר הכסף, לא נמצאו משקיעים חדשים והפיתוח נפסק. מה שמנע את השלמתו - שייתכן שהייתה חוסכת מכל העולם את התקופה הקשה בה אנו נמצאים, היה סכום זעיר במונחי השקעות - 3 מיליון דולר בלבד.

צוות חברת פיפלביז
צילום: יח"צ

פלטפורמות השקעות המונים כמו "פיפלביז" מאפשרות למנוע מקרים כאלו על-ידי פתיחת עולם ההשקעות לציבור הרחב. הן מאפשרות לציבור לקחת חלק פעיל בהחלטה איזה פיתוח ראוי להשקעה ואיזה לא. חוכמת ההמונים הזאת יכולה לעשות את ההבדל בין קיומן או קריסתן של חברות העמלות על פיתוחים מצילי חיים או על כאלו שפורצות דרך בעולמות הטכנולוגיה. דוגמא רלוונטית ביותר לגיוס דרך הפלטפורמה, היא גיוס של כ - 3 מיליון שקלים לחברת BreatheVision, המפתחת מכשיר לאיתור דרדור נשימתי. בתקופת מגיפה כמו זו הנוכחית יכול מכשיר כזה להציל את חייהם של עשרות אלפים ולהוזיל עלויות בצורה משמעותית לבתי החולים. הגיוס של BreatheVision מאפשר לה להמשיך את תהליך הפיתוח בשלב קריטי ולהגיע לקבלת אישור מה-FDA. גם חברת Red C Biotech המגייסת בימים אלו, דרך פיפלביז עובדת על פיתוח שיכול לעשות הבדל משמעותי בתקופה זו: ייצור תאי דם אוניברסליים לתאי גזע. בכוחו של פיתוח זה לייתר את הצורך בתרומות תם ולהוריד את התלות בתורמים. כעת, כשרבים חוששים לתרום דם כדי לא להדביק או להידבק - ייצור דם בצורה זו יכול להציל חיים רבים.

כל הפרטים על ההשקעה ב"פיפלביז" >

אלטרנטיבה לבורסה

כמו כל החברות להן מסייעת "פיפלביז" לגייס כספים, גם פיפלביז זקוקה לגיוס על מנת להתפתח ולצמוח. בשנה שעברה פיפלביז גייסה כ- 4 מיליון ש"ח בזמן שיא של חודש כאשר אלף משקיעים מיהרו לעמוד מאחוריה. דו"ח בדיקה שקיבלה פיפלביז מהרשות לעסקים קטנים ובינוניים מאפשר לה לצאת לגיוס נוסף של מיליון שקלים והציבור מוזמן לקחת חלק בגיוס זה.

המודל העסקי שמציגה החברה כוללת השקעה של 3% מהעמלות בכל חברה שמגייסת דרכה. המשמעות היא בניית פרוטפוליו של השקעות, כך שהמשקיעים ייהנו לא רק מהצלחה של פיפלביז עצמה אלא מכל אקזיט או הנפקה של החברות שגייסו בעבר ויגייסו בעתיד דרך הפלטפורמה.

"אנחנו אלטרנטיבה לבורסה. מעין בורסה לסטארט-אפים ולעסקים קטנים שמצמיחים את המשק הישראלי. כשכל הבורסות נופלות - זה בדיוק הזמן והמקום לחזק את החלופות שלה", אומרת קרן בנון, סמנכ"לית פיתוח עסקי ותפעול בפיפלביז. "הפורמט של השקעות המונים מצליח בעולם בטירוף. באנגליה זה כבר כלי הגיוס השני לאחר קרנות הון סיכון והצפי שהשנה הוא יעבור אותן. אנליסטים מנבאים צמיחה שנתית של כ-34% בגודל השוק העולמי של השקעות ההמונים - ההכנסות הצפויות בשנת 2022 עומדות על כ-11 מיליארד דולר לעומת הכנסות של 7 מיליארד דולר בשנת 2019. את הצמיחה וההתקדמות אנחנו חווים ומרגישים היטב גם אצלנו, יום-יום. עוד ועוד חברות שרוצות לפנות לאפיק הזה ומשקיעים קטנים שמעוניינים לקחת בו חלק. מאז הגיוס הקודם כמות ההשקעות אצלנו גדלה פי 2.5. 'קשת' הצטרפה כאחת מבעלי המניות שלנו וזו חברה שבוחרת בפינצטה במי להשקיע".

פיפלביז כאמור, פתוחה כעת להשקעה דרך הפלטפורמה החל מסכום של כ- 580 ומציעה לכם להפוך משקיעים ובעלי מניות בפלטפורמה עצמה. אגב, בזמן המשבר המניה כמעט היחידה שלא יורדת - היא המניה של הבורסה. כך שהזדמנות השקעה באלטרנטיבה הצעירה והבועטת, בהחלט מהווה הזדמנות מעניינת. דווקא בתקופה זו.

כל הפרטים על ההשקעה ב"פיפלביז" >