איך שינוי בקריירה משפיע על העתיד שלכם?

מסלול הקריירה של רבים מאיתנו לא נראה כמו זה של ההורים שלנו. במקום להתמיד במקום עבודה אחד עד הפנסיה, אנחנו מזגזגים בין משרות ועיסוקים, מתקדמים לאורך או לרוחב ולפעמים אפילו עוצרים הכל ויוצאים לטיול גדול באמצע החיים. מה צריך לעשות כדי שבסוף הדרך תחכה לנו פנסיה ראויה? מדריך

רותם אביטל, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותם אביטל, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

הדור הצעיר הוא לא מה שהיה פעם – שמעתם את המשפט הזה שוב ושוב, אך האם הוא נכון? – אם נשפוט לפי הפנסיה שלנו, התשובה היא כן.

נראה שהצעירים של היום, בדיוק כמו כל הדורות שקדמו להם, נחלקים לכמה סוגים, ולא כולם רוצים ללכת בדיוק באותו מסלול. חלק מהצעירים הנכנסים כיום לשוק העבודה פועלים לפי ערכים דומים לאלה של ההורים והסבים שלהם – הם רוצים ומחפשים קביעות וביטחון סוציאלי ותעסוקתי, ומעוניינים בקריירה מבוססת לאורך זמן, שתהיה מרכז החיים שלהם. עם זאת, גדל מספרם של הצעירים שחושבים אחרת. הם מודעים מאוד לחשיבות של הצטרפות למעגל העבודה. הם רוצים ללמוד, להתפתח ולהכיר מיומנויות חדשות, וחשוב להם לחסוך לפנסיה. אולם, לצד כל אלה, הם חושבים גם על הגשמה עצמית בנתיבים שאינם כרוכים דווקא בקריירה. הם רוצים לטייל, ללמוד, לעסוק באמנות או להתמקד בגידול משפחה, ולכן מודעים לחשיבות הביטחון הסוציאלי.

המחיר של הקידום

כך, אנו רואים צעירים הממוקדים בהתפתחות וטיפוס במעלה הדרגות בארגונים וחברות, תוך קידום לרוחב או לאורך, התמקצעות, ועלייה בדרגה וגם בשכר, בין אם באותו מקום עבודה, ובין אם במסע העובר במקומות עבודה העונים על דרישות הקריירה. מנגד, צעירים אחרים אמנם מקפידים על חיסכון פנסיוני מספק, אבל נותנים מקום גם לשאיפות שאינן קשורות בעבודה, או לעתים מדלגים בין מקומות עבודה ואפילו תחומי עיסוק שונים. תהיה אשר תהיה הדרך בה אתם בוחרים, לדברי שלום גולן, מנהל הידע הפנסיוני בבנק הפועלים, ישנה חשיבות מכרעת לתכנון החיסכון לפנסיה כבר בשלב מוקדם ככל האפשר, ועדכון מתאים בכל אחת מתחנות החיים החשובות שלנו.

השתחררתם מצה"ל? מזל טוב, זה הזמן לפתוח חיסכון לפנסיה

"חשוב להתחיל להפקיד לפנסיה מוקדם ככל האפשר, כבר אחרי השחרור מהשירות הצבאי", אומר גולן. "אם אתם מתחילים בעבודה חדשה, המעסיק מחויב להתחיל להפקיד עבורכם, מתוקף צו הרחבה לפנסיה חובה מ-2008 – הקובע כי כל העובדים במשק זכאים לחיסכון פנסיוני".

ההפקדה מתחילה לאחר שישה חודשי עבודה, וכך נוצרת התשתית לחיסכון הפנסיוני שלכם. אם תעברו למקום עבודה אחר, גם שם המעביד יידרש להפקיד – אמנם תוך שלושה חודשים, אך רטרואקטיבית. חשוב מאוד ליצור את התשתית הזו לחיסכון הפנסיוני, ולשמור עליה גם בעת מעבר בין עבודות. גם אם תבחרו, למשל, לעזוב את העבודה ולנסוע לטיול ארוך – ניתן לעשות הארכת ביטוח, שתשמור על הביטוח הפנסיוני ועל הזכויות שלכם בו.

אף פעם לא מוקדם מדי להתחיל לחסוךצילום: Dimarik16 | Dreamstime.com

"הדבר החשוב ביותר הוא שגם בגילאים צעירים, כשהיציאה לפנסיה עוד נראית רחוקה, הכרחי לשמור על רציפות – כולל בתקופות של לימודים או טיולים", מדגיש גולן. "החיסכון הפנסיוני זול יותר בגיל צעיר, ומאפשר לכם לבחור תוכניות פנסיה במצב בריאותי תקין. שימו לב – אם אתם רווקים, הקפידו למלא הצהרת רווק, כדי להימנע מעלויות ביטוח על פנסיית שארים".

עברתם למעסיק חדש ולא קיבלתם ייעוץ? ברירת המחדל היא פתרון טוב

עבור עובדים שמתחילים את דרכם אצל מעסיק חדש ולא מקבלים ייעוץ פנסיוני, כדאי לשקול הצטרפות לקרן פנסיה במסלולי ברירות המחדל. "לאחר תקופה מסוימת של התבססות החיסכון, או לאחר שינוי סטטוס, כדאי להיפגש עם יועץ פנסיוני ולבחון את הקרן", מוסיף גולן. "בהקשר הזה, לפני שמצטרפים לקרן פנסיה במסלול ברירת מחדל, חשוב לציין את הסטטוס המשפחתי. רווקים צריכים להצהיר על כך מדי שנתיים, כדי לא לעבור למסלול של נשואים ולשלם כיסויים מיותרים".

איך תיראה הפנסיה שלך?

גיל פרישה62 מגדר
קיצבה חודשית רצויה
₪30,000 ₪0
גיל תחילת עבודה
55 18
שכר חודשי ברוטו
₪52,000 ₪0
שיעור הפקדת העובד
7% 6%
}

הבהרה:

האמור לעיל אינו מהווה יעוץ פנסיוני או יעוץ השקעות או תחליף ליעוץ כאמור המתחשב בנתונים, במאפיינים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
השימוש במחשבון זה מהווה כלי עזר המיועד להדגמה בלבד, מתבסס על הנתונים שהוזנו בו, נכון להיום, ועל בסיס הנחות כלליות קבועות מראש אשר יתכן ואינן תואמות את הנתונים האישיים שלך ובכללן -

ההפקדה הינה לפי השיעורים הקיימים בפנסיית חובה, השכר המבוטח שווה ל 80% משכר ברוטו, ההפקדה לחיסכון בלבד ללא עלויות ביטוח ובניכוי דמי ניהול מהפקדות בשיעור של 6%, הנחת תשואה שנתית בשיעור 4.26% ברוטו בניכוי דמי ניהול מהצבירה בשיעור של 0.5%, ביצוע הפקדות שוטפות ורציפות מידי חודש ללא ביצוע משיכות כספים, גיל פרישה 62 אישה ו-67 גבר

אין לראות באמור במחשבון משום חוות דעת, המלצה או הנחיה. הנתונים המוצגים במחשבון הם בגדר הערכה בלבד ואין להסתמך עליהם. בכל מקרה של סטייה באחת או יותר מההנחות שלעיל, או שוני באחד מהנתונים שהוזנו, עשויה התוצאה להיות שונה באופן מהותי ממה שמוצג. יעוץ פנסיוני ינתן בהתאם לתנאי הבנק. יעוץ פנסיוני לפרישה כרוך בעמלה כמפורט בתעריפון הבנק.

גובה הקיצבה החודשית הצפוי:
30%
הפער החודשי להשלמה רוצה להגיע לקיצבה הרצויה?

תנו למומחים שלנו לסייע לכם בבחירת המוצר המשלים המתאים ביותר לכם כדי שתוכלו להגיע לפנסיה בביטחון

מתחילים עבודה של גדולים

בשעה טובה, התקדמתם, והחיים מתחילים להתייצב, במיוחד כשאתם מתחילים לעבוד במקום עבודה רציני. גולן מציין כי "במעבר בין עבודות צריך להודיע לקרן הפנסיה שלכם. אם השכר עולה, צריך לשים לב שהמעסיק העלה בהתאם את ההפקדות לפנסיה, ובכל שינוי מהותי אחר, צריך לבחון את הדברים מחדש ולוודא שהכיסויים מתאימים למצב המשפחתי והתעסוקתי".

זה הזמן לייעוץ פנסיוני אמיתי

בשלב שבו לרובנו כבר יש עבודה קבועה עם אופק התקדמות, וזוגיות מבוססת – כדאי לפנות לייעוץ פנסיוני אובייקטיבי, במטרה לבדוק כמה כסף נקבל כשנצא לפנסיה, ומה עלינו לעשות כדי למקסם את החיסכון הפנסיוני. "צריך לבדוק, למשל, אם יש מקום לפתוח קופה עצמאית ולהפקיד אליה כדי לקבל הטבות מס, או אם מסלול הכיסוי בקרן הפנסיה הנוכחית מתאים למצב המשפחתי החדש שלנו. בנוסף, חשוב לבחון האם רמת הסיכון בהשקעה הקיימת מתאימה לנו".

כדאי לשקול הצטרפות לקרן פנסיה במסלולי ברירות המחדלצילום: ​Mooshny | Dreamstime.com

"בהיעדר ייעוץ, תמיד כדאי להמשיך להפקיד לאותה תוכנית שכבר קיימת עבורנו – וזה נכון בכל מצב, גם אם הפסקנו את החיסכון או אם המשכנו להפקיד אליו", מסביר גולן.

לסיכום, כצרכני פנסיה, יש לנו כלים ללמוד ולנהל את החיסכון הפנסיוני, אבל במרבית המקרים ייעוץ מקצועי אובייקטיבי יסייע לנו לקבל את המידע הרלוונטי ביותר, ואת ההחלטות הנכונות לעתידנו.

הבהרה: הבנק אינו יועץ מס. כל האמור לעיל מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ פנסיוני, ייעוץ השקעות או ייעוץ מס, וגם אינו תחליף לייעוץ אישי הניתן בכפוף להוראת כל דין. הייעוץ הפנסיוני יינתן בכפוף לתנאים הנהוגים בבנק.

לחצו כאן לתיאום פגישת ייעוץ פנסיוני בבנק הפועלים - ללא עלות או התחייבות >>

>> בחזרה למדור