חשבתם פעם לעשות שימוש בקרן השתלמות כמוצר פנסיוני?

שיחת יעוץ פנסיוני לגבי קרן ההשתלמות, הצליחה להגדיל את קצבת הפנסיה החודשית ולהפוך את תקופת הפנסיה לנוחה יותר

עדי בן שושן, יועץ פנסיוני בבנק הפועלים
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיסכון חכם לפרישה מוקדמתצילום: Kolinkotanya | Dreamstime.com
עדי בן שושן, יועץ פנסיוני בבנק הפועלים
תוכן מקודם

ערן (שם בדוי), 46, גרוש + שלוש ילדות צעירות, הגיע לשיחת ייעוץ פנסיונית, כשיש לו רמת ידע גבוהה מאוד בעולם החיסכון ארוך הטווח. כבר בתחילת השיחה שמתי לב כי הוא מודע לגובה ההפרשות הפנסיוניות שלו וכי הוא רואה חשיבות רבה בניהול החיסכון שלו לטובת עתידו ועתיד בנותיו.

במהלך השיחה ביקש ממני ערן להציג לו את התחזית של מערכת הייעוץ שלנו בנושא הקצבה החודשית שתעמוד לרשותו עם הגיעו לגיל פרישה, על פי גיל 67. במהלך השיחה ביצעתי ליבון צרכים בו נשאל ערן מהי רמת החיים אותה ירצה לשמר עם הגיעו לגיל פרישה. ערן ביקש שהתחזית תהיה לגיל 60, מאחר והוא מתכנן פרישה מוקדמת. לבקשתו, ביצעתי סימולציה והצגתי בפניו כי בגיל  60 תעמוד הקצבה המשוערת על כ-6,700 שקלים לעומת צורך של כ-9,500 שקלים שהציג, המתאימה לרמת החיים לה הוא רגיל היום. אחת הסיבות לפער הגדול נובעת מהעובדה שערן נכנס למעגל העבודה בגיל מאוחר, ולכן החיסכון שנחסך עבורו אינו מספיק לשמר את רמת החיים אותה תכנן לעצמו עם פרישתו מהעבודה.

עדי בן שושן, יועץ פנסיוני בבנק הפועלים

בשלב זה ציין בפני ערן כי הוא נדהם מהתוצאה ושאל אם יש משהו שביכולתו לעשות כעת. בחינת התיק הפנסיוני של ערן הראתה כי יש ברשותו קרן השתלמות בגובה של 360 אלף שקלים, אותה הקפיד לא למשוך מיום כניסתו למעגל העבודה. בהנחה של המשך הפקדות באותו שכר של היום ואי משיכה של היתרה עד הגיעו לגיל 60, הציגה מערכת הייעוץ תחזית לפיה הסכום שיצטבר בקרן עשוי לעמוד על כמעט 900 אלף שקלים (בהנחת תשואה ברוטו של 4% לשנה ודמי ניהול ללא שינוי) - סכום שהינו שווה ערך לפנסיה חודשית בגובה של כ-3,800 שקלים לכל חייו של ערן (בהנחת מקדם המרה של היום).

ערן, שהופתע ממפנה זה בשיחה, ציין כי מעולם לא חשב להשתמש בקרן ההשתלמות כמוצר פנסיוני לשם קבלת קצבה חודשית, וכי בתור כלכלן הוא יודע כי אפקט "ריבית דריבית" בשנות החיסכון הראשונות, כולל הימנעותו מביצוע משיכת כספים, השפיע באופן משמעותי על גבוה החיסכון. 

חשוב לזכור כי לקרן ההשתלמות יתרונות מיסויים ייחודיים, שאין לחלופות דומות נזילות אחרות בעולם החיסכון ארוך הטווח. בסיום שיחת הייעוץ ציין בפני ערן כי הוא אינו מתכוון למשוך את הקרן אלא להתמיד לחסוך בה, בכדי להבטיח לעצמו ולמשפחתו רווחה כלכלית בשנות הפנסיה המתארכות.

הבהרה: הבנק אינו יועץ מס. כל האמור לעיל מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ פנסיוני, ייעוץ השקעות או ייעוץ מס, וגם אינו תחליף לייעוץ אישי הניתן בכפוף להוראת כל דין. הייעוץ הפנסיוני יינתן בכפוף לתנאים הנהוגים בבנק.

למידע נוסף על ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי בבנק הפועלים >>

>> בחזרה למדור