שיחת ייעוץ פנסיוני יכולה להגדיל את הקצבה החודשית

בדיקה פשוטה שהתבצעה במסגרת ייעוץ פנסיוני בבנק הצליחה להגדיל את גודל הקצבה החודשית בשווי מהוון של כ-205,000 שקלים, ולשנות את החייה של הלקוחה

עאידה לחאם, יועצת פנסיונית בבנק הפועלים
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בדיקה פשוטה שהתבצעה במסגרת ייעוץ פנסיוני בבנק הצליחה להגדיל את גודל הקצבה החודשיתצילום: Alexander Raths | Dreamstime.com
עאידה לחאם, יועצת פנסיונית בבנק הפועלים
תוכן שיווקי

רות (שם בדוי), לקוחה ותיקה בסניף, הגיעה בגיל 60 לשיחת ייעוץ פנסיונית לקראת פרישה מתוכננת מהעבודה, בעוד שנתיים. כבר בתחילת השיחה סיפרה לי רות כי היא עובדת כבר 40 שנה בחברה גדולה וכי יש ברשותה קרן פנסיה ותיקה. לאורך השנים הקפיד המעסיק להעביר הפקדות שוטפות לקרן הפנסיה וכעת לקראת הפרישה ובמסגרת ההיערכות שלה לתהליך הפרישה מבקשת רות לברר מה תהיה הפנסיה החודשית שתעמוד לרשותה עם פרישתה מהעבודה והאם סכום זה יאפשר לה לשמר את רמת החיים אליה התרגלה במהלך שנות עבודתה. 

לקראת שיחת הייעוץ הפנסיונית, ביצעתי עבור רות איסוף מידע מהמסלקה הפנסיונית במסגרתו התקבלו נתונים על מבנה החיסכון הפנסיוני כולו לרבות מידע אודות החיסכון שנצבר בקרן הפנסיה הוותיקה בה היא חברה. עם קבלת הנתונים מהמסלקה זימנתי את רות לשיחת ייעוץ בה הוצגה לה תחזית הפנסיה הצפויה שלה שעמדה על סך של 7,200 שקלים לחודש. מניתוח ראשוני של הנתונים, נראה היה לי כי הסכום שהוצג בתחזית היה נמוך מהצפוי. לאור זאת, הצעתי לרות לפנות למוקד שירות הלקוחות של קרן הפנסיה שלה ולבקש לקבל תדפיס אישי שיציג את כל ההפקדות שבוצעו לקרן ע"י המעסיק שלה לאורך 40 שנות העבודה שלה. 

אעידה לחאם, יועצת פנסיונית בנק הפועלים

לאחר זמן קצר העבירה אלי רות את התדפיס ואני העברתי את הנתונים למומחה באגף שבחן את רצף ההפקדות החודשי וגילה כי הפנסיה הצפויה של רות אמורה להיות בשיעור גבוה יותר, של 8,200 שקלים לחודש, ולא 7,200 שקלים לחודש, כפי שנמסר לה. מיד עם קבלת ממצאי הבדיקה יצרתי קשר עם רות ועדכנתי אותה כי מהבדיקה שביצענו עולה שהיא זכאית לתוספת של 1,000 שקלים לחודש בתשלומי הפנסיה החודשיים שישולמו לה לכל אורך חייה. בהנחה שרות תפרוש בגיל 62 ותזכה באריכות ימים עפ"י תוחלת החיים לנשים שהיא כיום גיל 86, מדובר בתוספת הכנסה חודשית לתקופה של 24 שנים! (שווי מהוון של כ- 205,000 שקלים).

בנוסף, במסגרת שיחת הייעוץ בחנתי עם רות מספר סוגיות נוספות הקשורות לקרן הפנסיה שלה. סוגיה ראשונה היא נושא "מענק שנים עודפות". מאחר וקרנות הפנסיה הוותיקות מאפשרות לכל עמית לצבור מקסימום 70% זכויות (2% זכויות לשנה עד מקסימום 35 שנות חיסכון) ומאחר ובמקרה של רות כבר בוצעו הפקדות לתקופה של 40 שנה תהיה רות זכאית למענק נוסף הנקרא "מענק שנים עודפות", מענק שעליו תצטרך להתחשבן במס עם פרישתה מהעבודה. בנוסף, נבחן נושא כדאיות המשך ההפקדות לקרן פנסיה. מאחר ורות צברה כבר מקסימום זכויות בקרן הפנסיה שלה, ייתכן והפקדות נוספות לקרן לא יובילו להגדלת הפנסיה החודשית ולכן הוצע לה להעביר את ההפקדות החודשיות לקרן פנסיה חדשה. באופן זה, יצברו ההפקדות החודשיות לסכום  נוסף אותו תוכל למשוך בעתיד כפנסיה חודשית או להוון אותו ובנוסף לשמור על הכיסויים הביטוחים. 

הבהרה: הבנק אינו יועץ מס. כל האמור לעיל מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ פנסיוני, ייעוץ השקעות או ייעוץ מס, וגם אינו תחליף לייעוץ אישי הניתן בכפוף להוראת כל דין. הייעוץ הפנסיוני יינתן בכפוף לתנאים הנהוגים בבנק.

למידע נוסף על ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי בבנק הפועלים >>

>> בחזרה למדור