ALUMAX |

שנאכל בחוץ?

איך הפכו מטבחי החוץ לפופולריים, אילו חומרים עשויים להבטיח הגנה מפני מזג האוויר ומה אסור לשכוח כשמתכננים לבשל בחצר או במרפסת? יוסי אסרף, מנכ"ל Alumex, עושה סדר במטבח

לידור יעקב
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מטבח חוץ
לידור יעקב
תוכן מקודם

בשנה החולפת, שכפתה סגרים ובידודים, רבים גילו מחדש את המרחב הביתי ואת האפשרויות שמתגלות במהלך השהות בתוכו. חלק מהצורך ביצירה ובעניין כוון למטבח - לבישול ולאפייה, ולא מעט הפכו לבשלנים חובבים. התשוקה למטבח יחד עם הגינות הפרטיות, החצרות, הבתים והמרפסות שהפכו למקום בילוי ומפלט, תרמו עוד יותר לפריחתם של מטבחי החוץ, שהפכו פופולריים בשנים האחרונות. "מטבחי החוץ הם אינם עוד גריל או מעשנה שעומדים במרפסת או בחצר, אלא יחידה שלמה שמספקת את אותה חוויה ואותם הכלים כמו במטבח ביתי", כך מסביר מי שמכיר היטב את התחום, מנכ"ל Alumex, יוסי אסרף.

מכת שמש? לא בהכרח

אחד המרכיבים המרכזיים בבחירת מטבח חוץ הוא יכולת העמידות שלו בתנאי מזג אוויר משתנים. בחברת Alumex, מבית Formex, שמספקת כבר שנים מטבחי חוץ מותאמים מבחינת העיצוב, המפרט וכמובן המידות, מסבירים כי כדי לשמור על המטבח, יש לעשות שימוש בחומרים שיכולים לשרוד את תנאי החום והלחות האופייניים לישראל. "החזון שלנו הוא לאפשר לכל משפחה ליהנות ממטבח חוץ פרקטי ואיכותי, שישמש אותה לאורך שנים, ולכן ארונות המטבח שלנו עשויים מ-100 אחוז אלומיניום יצוק - חומר עמיד במיוחד שאינו מתבלה, מחליד או סופח נוזלים ושומר על מראהו לאורך שנים. תכונותיו של האלומיניום מתאימות במיוחד למזג האוויר הישראלי, שמתאפיין בשמש וחום", מסביר אסרף.

המשטח העליון ודלתות המטבח עשויים פלטות DOLOMITE, חומר דקורטיבי קשוח, עמיד בתנאי חוץ, המוצע במגוון צבעים, הדפסות וטקסטורות. כמו כן, ניתן ליישם גם משטחי פורצלן לפי בחירת הלקוח.

חוויה נעימה ונקייה מעשן

פרט לבחירת החומרים, יש לתכנן את המטבח בהתאם לגודל המשטח שעליו יורכב והשימוש העתידי המתוכנן. כך, למשל, מציע אסרף להגדיר מראש על איזה צורך עונה המטבח, ומסביר: "בעוד מטבחים לבישול בלבד מתוכננים כצמודי קיר, מטבחים המיועדים גם לאירוח כוללים אזור ישיבה, מתוכננים בצורת רי"ש או חי"ת, וההחלטה על מיקומם בחלל החוץ משתנה בהתאם". כמו כן, כדאי למקם את המטבח בשטח מוצל וחסום מפני הרוח ככל שניתן. הסיבה: הימנעות מהשמש ומריחות בישול ועשן שייכנסו הביתה. "כדאי גם לתכנן את אזור הישיבה רחוק ככל הניתן ממשטחים חמים, כמו גריל וכירת גז, על מנת לאפשר לסועדים ישיבה נעימה ובטוחה, גם בזמן שהמארחים עדיין מבשלים", אומר אסרף.

המיקום משפיע בהכרח על גודל המטבח המתוכנן. המטבח שמציעה Alumex מורכב מיחידות מודולריות, ובכך ניתן להתאימו כמעט לכל גודל, בהתחשב בתנאי המשטח שעליו יונח. "אנחנו לא מייצרים 'שטנץ', כי אנחנו לא מאמינים במטבח חוץ אחד שנכון לכולם", מציין אסרף, "חשוב לנו להתאים את מטבח החוץ למשפחה ולא את המשפחה למטבח, ולכן אנו מאפשרים גמישות מקסימלית בתכנון המטבח". לשם כך, הוא מוסיף, יועצים מטעם החברה הם אלה שמתכננים מראש יחד עם הלקוח את המטבח.

כמה זה יעלה לנו?

הביקוש הגובר למטבחי חוץ בשנים האחרונות הביא את Alumex לפתיחת סניפים נוספים, וכיום פועלים במסגרת החברה שמונה סניפים, מהגליל שבצפון ועד אילת שבדרום.

אסרף מציין כי בסניפי הרשת ניתן לקבל ייעוץ וליווי צמוד החל בשלב התכנון וכלה בשלב הקמת המטבח. "ליועצי הרשת בסניפים השונים ידע רב בכל הנוגע להתאמת מטבח החוץ לתנאי האקלים באזור שבו הם פועלים – בין שמדובר בתכנון ומיקום נכון של המטבח באזורים חמים ולחים יותר, ובין שמדובר באזורים שמועדים ליותר גשמים בחורף", הוא אומר.

התהליך נפתח במדידת השטח המיועד למטבח, במרפסת או בחצר הבית. לאחר מכן מתחיל שלב התכנון בהתאם לצרכים ולשימוש המתוכנן. כמו במטבח ביתי, גם כשמדובר ביחידה שתוצב בחוץ, יש להיערך ולהחליט מראש על מיקום החיבור לגז, חשמל ומים וכן על פתחי הניקוז. שאלת התקציב משפיעה גם היא ובאופן משמעותי על תכנון המטבח. "טווח המחירים לכל מטבח הוא רחב ומשתנה בהתאם לגודל המטבח, יחידות האחסון והמוצרים המשלימים שמשולבים בו", אומר אסרף, "המטרה שלנו היא לאפשר לכל אחד את מטבח החוץ שעליו הוא חולם, בלי שיצטרך להתפשר ובמחיר שיוכל לעמוד בו". אחרי התאמת המטבח מבחינת התקציב והגודל מתחיל תהליך הייצור, שלאחריו המטבח מגיע ומותקן על ידי אנשי מקצוע מטעם Alumex.

כבר הזמנתם אורחים?

בתום התקנת המטבח, רגע לפני שמזמינים את האורחים ומעלים "סטורי מנצח", חשוב לזכור את מה שבסופו של דבר יגרום לאוכל להתבשל: מוצרי החשמל והאלקטרוניקה שיהפכו את הפינה החדשה בבית לפרקטית.

גם את המוצרים המשלימים מציעה Alumex, הכוללים גרילים של המותגים המובילים, בהם ג'קסון גריל, נפוליאון וגרנדהול, כירות גז, מקררים, טאבונים, ברזים, כיורים ומשטחים עליונים. "המוצרים המשלימים משפיעים על הנראות של מטבח החוץ, הגודל והמיקום של היחידות השונות המרכיבות אותו וכן על העלות הכוללת", מסביר אסרף, "ולכן חשוב שכבר בשלב התכנון תתקבל החלטה בנוגע למוצרים. גם בנושא הזה היועצים שלנו מסייעים בהתאמת המוצרים בהתאם לתקציב, לגודל ולצרכים".

אולמות תצוגה

חיפה החרושת 19
טל. 053-9348460

בני ברק לח"י 28
טל. 053-9346289

ראשון לציון רוז’נסקי 10
טל. 053-9348243 

נתניה המחקר 8
מרכז הבניה הישראלי
טל. 053-8097151

ירושלים הסדנא 4
טל. 053-9415117 

אילת התמרים 2
טל. 053-9348841

053-9348243 | לאתר החברה