תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מגה מתחמים משנים את מציאות המגורים העירונית בישראל

לכתבה

כעשרה מגה מתחמי מגורים מוקמים בימים אלה במדינת ישראל, מדימונה בדרום ועד לקריות בצפון, כאשר המשותף לכל אלה הוא היקפי הבניה והתייחסות הוליסטית לכל הצרכים והשירותים לתושב.

הביקוש הקשיח לדירות חדשות עבור משפחות צעירות ומשפרי דיור, הממוקמות במתחמי מגורים מודרניים, מחייבות את גופי התכנון והעיריות לתכנן ולבנות מגה מתחמים בערים בישראל.

מתחמים אלה מאופיינים באלפי יחידות דיור הכוללים מוסדות חינוך לכל הגילאים, אזור מסחר ובילוי, פתרונות תחבורה ותנועה, וכמובן - התייחסות מעמיקה לכל הנוגע לפנאי, בילוי וספורט. אז איך בונים מתחמי מגורים?

יתרון לגודל

בנייה של מתחם מגורים חדש ובו אלפי יחידות דיור נחשב למסלול המועדף על משרד השיכון ומשרד האוצר. עדות לכך היא חתימתם של למעלה מעשרה הסכמי הגג עם הערים השונות בישראל במהלך ארבע השנים האחרונות. בכל אחד מההסכמים העירייה מתחייבת לקדם הקמתן של מגה מתחמי מגורים, תמורת תמריצים והטבות מהותיים ממשרדי הממשלה והרגולטורים. נכון להיום, למעלה מעשר מתחמים כאלו מוקמים ברחבי מדינת ישראל ובניהם: כרמי גת בקרית גת, כרמי הנדיב בקרית מלאכי, שכונת באר יעקב החדשה, שכונת גנים בגני תקווה, שכונת הציפורים במודיעין, פסגות אפק בראש העין, נווה זמר ברעננה, שכונת הפארק בחדרה, מתחם המגורים אור ים באור עקיבא ועוד.

ההערכות הן כי כלל המתחמים האלה יוסיפו, עם השלמתן למעלה מ-150 אלף יחידות דיור, באזורי הביקוש המתרחבים של ישראל.

שכונת מגורים

על פניו מדובר ברעיון מבורך הטומן בחובו יתרונות מהותיים לכל הנוגעים בדבר:

הרוכשים זוכים בכל הקופה

הרוכשים הפוטנציאליים מקבלים הזדמנות ליהנות ממבחר פתרונות דיור, במחירים אטרקטיביים ובסביבה עירונית מודרנית המאפשרת חיי קהילה נעימים ומעצימים. תכנון מתחמים אלה כולל פתרונות הוליסטיים לכל תחומי החיים: החל משילוב משמעותי של שטחים ציבוריים, פיתוח וגינון, דרך התייחסות לתנועת הולכי רגל ורוכבי אופניים ולתנועת רכבים, וכלה בהתייחסות מלאה לצורכי החינוך, התרבות והפנאי של הילדים בשכונה: מהקמת מעונות ועד לבניית בתי ספר מודרניים.

כבר בשלב המקדמי, לפני בחירת הפרויקט, יכולים הרוכשים הפוטנציאליים לקבל תמונה עדכנית ומלאה על התכנון המיועד ולהבין מבעוד מועד על איך יראה המתחם, מה יהיו דרכי הגישה אליו ומה הוא יציע לתושביו.

היזמים מקטינים סיכונים

היזמים מצידם נהנים מייזום ובניית פרויקטים גדולי היקף הנהנים מרווחיות ותורמים למוניטין שלהם, במקביל להקטנה של הסיכונים העסקיים בזכות היכולת לשווק ולבנות פרויקט רחב היקף ומגוון המאפשר הגדלה משמעותית של קהל היעד, ויכולת ליזום מבצעי מכירות ייעודיים באופן עצמאי או ביחד עם מועדוני הלקוחות הבולטים במשק.

העיריות מקבלות זריקת מרץ

מבחינתן של העיריות והרשויות המוניציפליות, בניית מתחמי הדיור הענקיים האלה טומנת בחובה הזדמנויות משמעותיות עבורן: ראשית, מדובר בגידול משמעותי של העיר ולעיתים בהכפלתה. בחלק מהמתחים הנבנים במסגרת הסכמי הגג, המדינה מתחייבת להעביר תקציבים משמעותיים לבניית ולפיתוח התשתיות, בתמורה לתהליכי אישור מהירים לפרויקטים שהיו תקועים זמן רב.

למידע נוסף על הפרויקטים העתידיים באור-ים>>

תמונת אוויר שכונת מגורים

אבל, מעל כל אלה עיריות אלה זוכות למתיחת פנים תדמיתית המאפשרות להן ליהנות ממיתוג של עיר מודרנית וצומחת.

לא הכל ירוק

כאמור, חלק גדול ממתחמי הבנייה החדשים הם תוצאה של הסכמי הגג שנחתמו בין משרדי האוצר והשיכון ובין העיריות. עם זאת, בחלק לא מבוטל של מתחמים אלה לא הושלמו תהליכי התכנון והאישור ולחלקן אין עדיין תב"ע מאושרת. דבר זה מחייב את היזמים הזוכים להתנהל באופן פרטני מול רשויות התכנון ולהתעכב עם תהליך קבלת היתרי הבניה.

יתר על כן, המציאות מראה כי העיריות ומנהלות המתחמים האלה לא תמיד מצליחות לעמוד בלוחות הזמנים לאכלוס. לאחרונה היינו עדים ללא מעט מקרים בהם חלק מהפרויקטים בשכונות אוכלסו, לפני שהתשתיות הדרושות למגורים במתחם טרם הושלמו. נושא זה גורם לקשיים מהותיים למשפחות שעברו למתחם בכל תחומי החיים: החל בהיעדרן של מדרכות ושטחים ירוקים וכלה בעובדה שבחלקם אין עדיין בתי ספר וגנים פעילים לילדים, דבר המחייב את ההורים למצוא פתרונות ארעיים לילדים ולבלות חלק ניכר משעות היום בהסעות של הילדים למוסדות הלימוד.

משפחה בירוק

אור ים – מתחם מגורים מודל 2020

מתחמי הענק החדשות שנבנים אמנם משתייכות על הנייר לרשות העירונית המסוימת בשטחה הן נבנים אך בפועל מציעים לדייריהם כמעט את כל השירותים המתקיימים במרכז העירוני הישן. על מנת לספק את צרכיהן של אלפי דיירים חדשים האמורים לפקוד את המתחמים החדשים בפרק זמן קצר יחסית יש להקים מערך שירותים מלא ומושלם שיתמוך בכל הצרכים המקובלים ויותר מכך, ייקבע סטנדרטים חדשים של איכות שיהוו מוקד משיכה לדיירים פוטנציאליים.

אור ים, היא עיר קטנה העתידה להיבנות בסמיכות לקיסריה ואור עקיבא, מהווה מופת תכנוני למודל של מגה מתחם מגורים מודרני האמור לקלוט כ-3,500 משפחות חדשות על פני שטח המשתרע על כ-1,060 דונמים.

גוף מתכנן ומבצע - החברה לפיתוח קיסריה הינה הגורם המתכנן, המפתח והמבצע של המתחם, על עבודות התשתית והפיתוח, בשיתוף עיריית אור עקיבא. מבנה ארגוני זה מבטיח כי ברגע שיתקבל האישור לאכלס את מבני המגורים יושלם למעשה הפיתוח הסביבתי והדיירים יוכלו ליהנות מכל התנאים הסביבתיים שמציע המתחם.

תב"ע מאושרת - החברה לפיתוח קיסריה השלימה את כל התהליכים הסטטוטוריים והרגולטוריים והיא מחזיקה בתכנית בניין עיר מאושרת לכל המתחם. היזמים שיזכו במרכזים לבנייה במתחם יוכלו להתקדם ישירות להוצאת היתרים מהעירייה ויוכלו להתחיל לבנות את הפרויקטים במהירות, ללא צורך להתעכב בשל תהליכי תכנון ורישוי, כבמתחמים אחרים.

תכנון - בתכנון המתחם הושם דגש על בניה הטרוגנית הכוללת בתים צמודי קרקע ובנייני מגורים שלא יעלו על 15 קומות, וזאת במטרה לייצר סביבת מגורים מרווחת ולא צפופה. לראייה, תכנית בניין העיר (תב"ע) מתוכננת לפחות מ-12 יחידות דיור לדונם נטו.

פיתוח סביבתי מהיר ויעיל - בשונה ממתחים אחרים ברחבי הארץ, הדיירים שיאכלסו את הפרויקטים באור ים ייהנו מהיום הראשון מכל התשתיות הדרושות: החל ממדרכות וכבישים, וכלה בבתי ספר מתפקדים, פיתוח סביבתי ואפילו שאטלים לתחנת הרכבת בפרדס חנה.

מתחם ירוק ומקיים - כ-60% משטח המתחם מיועדים לטובת מבני ציבור, שבילים ושטחים ירוקים. פארק מרכזי יחצה את מתחם המגורים ולכל אורכו יסללו שבילים להולכי רגל ורוכבי אופניים שיחברו בין מבני המגורים מבני הציבור ולגינות המשחק המתקדמות. בנוסף לכל אלה, ייסלל שביל מיוחד להולכי רגל, שיוביל מאור ים לחוף הים של קיסריה.

בונים תשתית לקהילה - תכנון המתחם נועד ליצור תשתית לחיי קהילה בטוחים ומעצימים שיענו על הצרכים של המשפחות שיקבעו את מושבן באור ים. גני השעשועים, פינות הישיבה, מגרשי הספורט והשטחים האקולוגיים יוצאי דופן באיכותם ומשמרים את הנוף הסביבתי המרהיב. בנוסף, ייבנה קאנטרי קלאב חדש בקרבת המתחם במטרה לשרת את תושביו ואת תושבי אור עקיבא השכנה.

מיקום ונגישות - אור ים ממוקמת בקרבת צירי תנועה מרכזיים דוגמת כביש החוף וכביש מס' 4 כמו גם לתחנת הרכבת ולפארק התעשייה בקיסריה. בנוסף תפעיל החברה לפיתוח קיסריה מערך היסעים (שאטלים) לפארק העסקים בקיסריה ולתחנת הרכבת בקיסריה-פרדס חנה.

למידע נוסף על הפרויקטים העתידיים באור-ים>>