תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם המדינה תיישם את מודל התכנון והפיתוח של אור ים?

לכתבה

תנופת הבנייה ניכרת בכל פינה ולצד עבודות תשתית ובנייה אינטנסיביות במרכזי הערים ניתן להבחין כבר בשכונות מגורים חדשות. אלו הולכות ונבנות בקצב מרשים ואמורות לאכלס אלפי משפחות האמורות ליהנות מחוויית מגורים מודרנית, בקהילות צעירות הנהנות מתשתיות המתאימות למאה ה-21.

הקמת שכונות אלה מחייבות את הרשות המקומית בהקצאת משאבים ובתכנון מפורט האמור לייצר את סביבת המגורים המובטחת עם אכלוסו של הבניין הראשון, אולם ברב המקרים המצב הפוך: בפועל, אנו עדים למקרים בהם הפרויקטים עצמם מאוכלסים טרם השלמת השכונה בכללותה, סיטואציה המייצרת מורת רוח בקרב הרוכשים.

ישנם מקרים בודדים בארץ בהם המצב הוא הפוך ושכונה נבנית אחרת, כך שתבטיח שביעות רצון מלאה של הדיירים, קליטה מהירה וחזרה נוחה לשגרת המשפחה, ולא פחות חשוב - שתבטיח את ההשקעה שביצענו ברכישת דירה.

אחת הדוגמאות לכך היא אור ים - מתחם המגורים החדש באזור קיסריה שפיתוחו כבר החל. "מעט מאוד מתחמי מגורים בישראל זוכים לתכנון קפדני ומפורט כפי שהשקענו באור ים", מספר רן אורן, סמנכ"ל תכנון, ייזום ופיתוח עסקי בחברה לפיתוח קיסריה. אחרי ארבע שנים בלבד של תכנון, משיקה בימים אלו החברה לפיתוח קיסריה, זרוע הביצוע של קרן אדמונד דה רוטשילד, את אזור המגורים החדש באזור השרון שיכלול כ-3,500 יח"ד.

אורן ציין כי "בישראל לוקח בממוצע כ-15 שנה לתכנן שכונה כזו. לנו זה נמשך כארבע שנים בלבד, כאשר ההקפדה והירידה לפרטים בתכנית  משמעותית גדולה יותר מכל תכנית אחרת שאני מכיר". הוא מספר כי במשך כארבע שנים שקדו על פרוגראמה ותכנון מיטבי שהוזן בשילובם המוקדם של גורמי הממשק התכנוניים הנדרשים. בין היתר, לשכת התכנון בראשות מתכננת מחוז חיפה, נציגי עיריית אור עקיבא, הגופים הירוקים ועוד. "השכלנו לייצר תכנון של שכונה חדשה המשתרעת על פני למעלה מ-1,000 דונם בדרום שטחה המוניציפאלי של אור עקיבא", מסביר אורן ומוסיף כי "השכונה מחוברת אינטגרטיבית לעיר הקיימת וזאת תוך שימת דגש על סביבת מגורים מודרנית וירוקה".

שכונת מגורים הדמייה

אור ים בקיסריה: אפשר גם אחרת

כ-60% אחוזים משטחי אור ים יוקדשו לציבור ולרווחת התושבים. שטחים אלו יכללו ריאות ירוקות בדמות גינות ציבוריות, גני שעשועים ומתקני ספורט מתקדמים לצד מערך דרכים ושבילים מתקדם המייצר סביבת מגורים נוחה ובטוחה. "הגדרת שיעור שטחי ציבור גבוהים כל כך נעשתה מתוך ראייה הוליסטית", מדגיש אורן, "רצינו לייצר אזור מגורים ייחודי ומרווח, בניגוד לנהוג כיום בישראל, גם אם זה פחות מובהק כלכלית כיום ועל חשבון שטחי בנייה נוספים. יכולנו לתכנן בנייה צפופה יותר ולהקטין את השצ"פים, אבל המשימה העיקרית הייתה לייצר תמהיל מיטבי של טיפוסי בינוי וסביבה ירוקה שתעניק לתושבי המקום אווירה בטוחה וידידותית למשפחות וילדים".

למידע נוסף על הפרויקטים העתידיים באור-ים>>

אורן מסביר כי כחלק מחשיבה זו תוכנן פארק העובר מצפון אזור המגורים לדרומה, ולמעשה הפארק הלינארי הוא הגורם המחבר. לדבריו, "אנחנו קוראים לו פארק הנחל כי כשמו כן - הוא מתפתל לאורכה של אור ים. בשצ"פים תוכננו גם גינות קהילתיות, פינות ישיבה מקורות, גני שעשועים שמטרתם לפתח את החשיבה והיצירה של הילדים, גינת כלבים, מגרשי ספורט הכוללים מתקני אקסטרים כמו קירות טיפוס, קירות טניס, אזורי בילוי ומשחק איכותיים, מתקני שעשועים מרחפים, אזורים אקולוגיים ואזורי לימוד בדגש על שימור הנוף והחולות".

"הערך המוסף המשמעותי של הפארק הלינארי, מלבד שהוא מייצר אזורי ישיבה ומשחק לאורכה של אור ים, טמון בכך שהילדים אשר הולכים למסגרות הלימוד בבקרים ולחוגים וחברים אחר הצהרים - לא יצטרכו לחצות כבישים ראשיים כלל", מציין אורן.

הדמיית שכונה

באור ים מתוכננות ארבע קריות חינוך עצמאיות וחדשות (יסודי ועל יסודי, גני ילדים לכל הגילאים). "שמנו דגש כך שלקריות החינוך ולגני ילדים ניתן יהיה להגיע באמצעות מערכת שבילים, כך שהמרחק המקסימלי לבתי הספר היסודיים יעמוד על כ-350 מטר בלבד. הושקעה מחשבה רבה בנושאי מיתון תנועה ויצירת סביבה מגוננת ומגוננת, אלו דברים שבדרך כלל פחות נלקחים בחשבון בתכניות אחרות", מספר אורן.

המציאות אינה מושלמת

לא כל מתחם מגורים בישראל זוכה לתכנון כה מפורט ותחילת עבודות הפיתוח והתשתית עוד בטרם הפרויקט הראשון יוצא לדרך. בממשלה השכילו להבין זאת וזיהו כי עיכוב בפיתוח השכונות החדשות מובילות בהכרח לאיטיות בבנייה למגורים, ולכן התקבלה החלטה לזרז את התכנון והפיתוח של השכונות החדשות.

על פניו, מדובר בצעד נבון האמור לספק פתרונות דיור איכותיים הן למשפחות צעירות והן למשפרי דיור, השואפים לחיות בסביבת מגורים חדשה ומודרנית. אחד היתרונות המובהקים בבניית שכונת מגורים חדשה הוא היכולת לתכנן במדויק את הפרויקט כולו ולייצר סביבת מגורים הוליסטית, הכוללת התייחסות לסוגיות כמו תנועה ותחבורה, חינוך ושירותים חברתיים, פנאי וספורט.

מדובר בפרויקט רב שלבי מורכב המתחיל בניתוח קהלי היעד וצרכיהם וממשיך בבנייה הדרגתית הן של מבני המגורים עצמם והן של השירותים הקהילתיים, הציבוריים והתשתיתיים הנדרשים. אכלוסם של מבני המגורים בדיירים, אם כן, הינו השלב האחרון בתכנית מפורטת ואמור להתבצע, בתסריט אופטימלי, רק כאשר הושלמה לחלוטין בנייתה של השכונה והיא ערוכה ונכונה לקלוט את דייריה החדשים ולספק להם החל מן הרגע הראשון את כל אותם שירותים שהובטחו במעמד הקנייה.

משפחה

מיכאל כרסנטי, מנכ"ל החברה לפיתוח קיסריה, אומר בהקשר זה כי "החברה לפיתוח קיסריה כבר הוכיחה בעבר כי ההצלחה נמדדת כבר בתכנון הפרויקט. היכולת שלנו לתכנן את המתחם במלואו, להביא להשלמת התב"ע לפני השיווק ולהתחייב לעבודות הפיתוח, מבטיחות כי היזמים שיצטרפו אלינו ייהנו מפרויקטים אטרקטיביים בקרב קהל היעד של אור ים. אני מאמין כי אור ים תהיה הסטנדרט החדש של מתחמי המגורים בישראל, בכל הנוגע לתכנון, ביצוע ועבודה מול היזמים ומול הרוכשים העתידיים".

פיתוח אור ים כבר החל

החברה לפיתוח קיסריה השיקה לאחרונה את שיווק הקרקעות באור ים, הנמצאת בשטח המוניציפלי של אור עקיבא. מתחם המגורים החדש משתרע על 1,060 דונם בשטח שבין כביש החוף, כביש מס' 4, צומת פל"ים ושכונת אורות רבין.

בשונה ממתחמי דיור חדשים בישראל, החברה לפיתוח קיסריה, נטלה אחריות כוללת הנוגעת לפיתוח התשתיות באור ים, עובדה שפירושה ניהול קפדני של תהליכי הבנייה ושל היזמים שנבחרו ליטול בו חלק.

איך היא עושה את זה? ראשית, שיווק הקרקעות החל רק לאחר שהושלמו כל שלבי האישור של התב"ע ומעתה היזמים פטורים מכל הליך סטטוטורי או רגולטורי בנוגע לתכנון הפרויקטים שלהם. נותר להם להגיש בקשה להיתר בניה ולהתחיל לבנות את הפרויקט.

במקביל לכך, החברה לפיתוח קיסריה נוטלת עליה את כל נושא הפיתוח הסביבתי והתשתיות באור ים. החברה כבר השלימה את תכנון השטחים הציבוריים, השירותים החברתיים והחינוכיים ואפילו את תכנון הפארק, השבילים וגינות המשחקים במתחם.

יתרה מכך, עבודות התשתית והפיתוח במתחם כבר החלו עוד בטרם הסתיים שלב מכרזי היזמים. פעולה זו מבטיחה כי תושבי אור ים יאכלסו את הפרויקטים וייהנו מהיום הראשון ממערכת חינוך מתפקדת במלואה, מכבישים, מדרכות וגינות ומאיכות חיים חסרת תקדים.

למידע נוסף על הפרויקטים העתידיים באור-ים>>