תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

צפון השרון מושך את תשומת הלב של המשפחות הצעירות מתל אביב, גבעתיים והרצליה

לכתבה

המשפחות הצעירות עוזבות בהמוניהן את אזור המרכז בשל המחירים המאמירים של הדירות, לטובת צפון השרון. מה מחכה להם שם ואיך המעבר השפיע על שוק הנדל"ן באזור?

מחירי הנדל"ן המאמירים באזור המרכז והיצע הקרקעות הנמוך מביאים במישרין להתפתחות והגברת הביקוש לנדל"ן למגורים באזורים שנחשבו עד לא מזמן לפריפריה. אזור השרון נחשב מזה שנים לאחד מן האזורים המבוקשים בארץ ותנופת הפיתוח המרשימה שחלה בו נובעת הן מעלייה מרשימה בהיקפי הבנייה והן מפרויקטים לאומיים בתחום התשתית ההופכים את הגישה לאזור לנוחה מאי פעם. שכונות מגורים חדשות לחלוטין נבנות באזור ומציבות סטנדרט חדש של תכנון ומייצר עניין רב בקרב משפחות צעירות המבקשות להתחיל את חיי המשפחה בקהילות צעירות ומבטיחות, לצד משפרי דיור המבקשים לשפר את איכות החיים בסביבה בעלת פוטנציאל תשואה מהותי.

צפון השרון פורח

אזור השרון נהנה מביקוש קשיח לדירות מגורים והערים המרכזיות בו - רעננה, נתניה וכפר סבא רושמות עלייה ניכרת במחירי הנכסים באופן עקבי וכיום הם אינם נופלים מן המחירים באזור תל אביב. "אזור השרון הצפוני מרכז עניין רב בשנים האחרונות", אומרת שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין, "המחסור בעתודות קרקע לבנייה באזור גוש דן ובאזור השרון המרכזי מוביל לפיתוחו המואץ של האזור, המהווה אלטרנטיבה מעניינת למשפחות המעוניינות ליהנות מהסביבה הכפרית אותה הוא מציע. הסמיכות לערים המרכזיות בשרון מעניקה אפשרויות תעסוקה ראויות שרק הולכות ומתפתחות כתוצאה מן העניין ההולך וגובר".פרמטר חשוב נוסף שבוגין מעלה הינו השקעה מאסיבית בתחום תשתיות התחבורה באזור. לדבריה, "הנגישות לאזור כולו נמצאת בסימן שיפור ומקצרת את טווחי הנסיעה באופן משמעותי".

כדי להבין מה רמת הביקושים לשכונות חדשות בצפון השרון, בוגין מציעה להסתכל על שכונת עין הים (אולגה לשעבר) בחדרה. "השכונה שהושקה בשנת 2009 הפכה לכתובת המועדפת של זוגות צעירים ומשפחות ממרכז הארץ ומהשרון. המחירים בשכונה הכפילו את עצמם בשמונה השנים שחלפו מאז השקתה, מרמה של 880 אלף שקלים ב- 2009 לרמה ממוצעת של 1.7 מיליון שקלים נכון להיום. סביר להניח כי שכונות חדשות המתוכננות באזור יזכו לביקושים דומים בקרב קהלי יעד אלה".

מגמת המחירים המאמירים אינה ייחודית לשכונת עין הים בלבד. בדיקה באתר מדל"ן מראה כי המחירים בפרדס חנה ובאור עקיבא עלו בעשור האחרון פי ארבע, מרמה ממוצעת של 330-300 אלף שקלים לדירה בשנת 2007, לרמה של 1.35-1.3מיליון שקלים בינואר 2017. בחדרה המחירים עלו באותה תקופה בפי שלוש ויותר.

שכונת אור ים

 *הנתונים המופיעים בתרשים ובכתבה נלקחו מאתר מדל"ן ומהווים ממוצע מחירים הכולל דירות חדשות ודירות יד שניה, כפי שדווחו לרשות המיסים.

מודל לתכנון סביבתי פורץ דרך

כעת יוצא לדרך מתחם מגורים חדש ומבטיח במיוחד בצפון השרון שצפוי לרכז את עיקר תשומת הלב של אותם זוגות ממרכז הארץ. במסגרת פעילותה של קרן רוטשילד קיסריה, האמונה על המשך פיתוחו האזור, החלה החברה לפיתוח קיסריה בהקמת מתחם המגורים החדש אור-ים. המתחם יוקם בשטח שבין שכונת אורות רבין, כביש החוף, צומת פלי"ם וכביש מס' 4. הוא ישתרע על שטח של למעלה מ-1000 דונם, מתוכננת בעבור כ-3,500 משפחות תוך שימת דגש על יצירתה של סביבת מגורים מודרנית וירוקה.

המשפחות הצעירות עוזבות בהמוניהן את אזור המרכז לטובת צפון השרון
Dreamstime

למידע נוסף על הפרויקטים העתידיים באור-ים>>

על פי התכנון, ובניגוד למה שהיו מקבלים אותם זוגות במרכז הארץ, כ-60% אחוזים משטחה של אור ים יוקדשו לשטחי ציבור לרווחת התושבים ויכללו ריאות ירוקות בדמות גינות ציבוריות, גני שעשועים ומתקני ספורט מתקדמים לצד מערך דרכים ושבילים מתקדם המייצר סביבת מגורים נוחה ובטוחה. פארק מרכזי יחצה את אזור המגורים וסביבו ייבנה מערך שירותים ציבורי מתקדם ונגיש. תכנונה המוקפד של אור ים יסייע ביצירת קהילה מלוכדת ובטוחה להורים ולילדים. יתרון מהותי נוסף המייחד את המתחם ביחס לפרויקטים חדשים נוספים נעוץ בעובדה כי תכנית בניין העיר (תב"ע) שאושרה מציינת כי לא ייבנו למעלה מ-12 יחידות דיור לדונם נטו, תכנון המבטיח סביבת מגורים נינוחה שאינה מייצרת צפיפות מכל סוג.

בניית אור ים, המופקדת בידיהם של החברה לפיתוח קיסריה ועיריית אור עקיבא, תתבצע באופן בו בנייתם של מבני המגורים תיערך במקביל להקמתם של השטחים הציבוריים המתוכננים. עובדה זו מבטיחה כי ברגע בו יחל תהליך האכלוס, יוכלו הדיירים ליהנות באופן מידי מכל אותם השירותים שהוזכרו ללא המתנה להשלמתם של אלו.

שכונת אור ים

השרון - צומת של יתרונות

איכות החיים הגבוהה לצד הקרבה היחסית למרכז הארץ מייצרים עניין תמידי באזור, המביא גם לפריחתן של ערים הנמצאות בצפון השרון דוגמת אור עקיבא, חדרה ופרדס חנה. הביקושים באזור זה נמצאים במגמת עלייה מתמדת ונובעים משילוב של פרמטרים מרכזיים, המהווים שיקול מרכזי בבחירת אזור המגורים:

■ תחבורה ונגישות למרכז: פתיחת צירי תחבורה מרכזיים דוגמת כביש 6 הוותיק וכביש 531 לצד בנייתו של קו הרכבת החדש "מסילות השרון" כמו גם הקמתם של מחלפים חדשים משפרים באופן מהותי את הנגישות לאזור המרכז והצפון ומקצרים את טווחי הנסיעה באופן משמעותי.
■ תחבורה ציבורית אמינה: רכבת ישראל מפעילה תחנות כמעט בכל ערי השרון: מחדרה, דרך קיסריה, נתניה ועד למרכז. הרכבת הפכה לאמצעי התחבורה המועדף בקרב תושבי האזור העובדים בתל אביב וככל שעובר הזמן יותר ויותר תושבים מעדיפים להשאיר את הרכב בבית ולעלות על הרכבת בדרך לעבודה. ככל שהעבודות על הרכבת הקלה בתל אביב יתקדמו, סביר להניח שהאטרקטיביות של רכבת ישראל תעלה בשל הפתרון הכולל לתנועה מאזור השרון ועד לתל אביב לעבודה, ללימודים או לבילוי.
■ אפשר לקנות דירה: מחירן של דירות חמישה חדרים בערים דוגמת חולון וראשון לציון עומד כיום על 2.3 מיליון שקל בקירוב. בחדרה, באור עקיבא ובפרדס חנה, שחוו גם הן זינוק חד במחירים, מחירן של דירות אלו נע סביב 1.5-1.75 מיליון שקלים בממוצע. מחירים אלה דוחפים את המשפחות הצעירות צפונה, בשל הרצון הברור לרכוש דירה חדשה בסביבה צעירה, במחירים שפויים, תוך שימור האפשרות ליהנות מתשואה על ההון.
■ שכונות מגורים חדשות: שלא כמו במרכז הארץ, בו כמעט ולא קיימים שטחים פנויים לבנייה של שכונות חדשות, צפון השרון מציע לרוכשים דירה בשכונות חדשות, המצטיינות ברמת תכנון גבוהה, הלוקחת בחשבון את כל התשתיות הדרושות: חינוך, קהילה, נוף ותחבורה. יתר על כן, המשפחות הצעירות מכירות בערכה של קהילה ההולכת ונבנית ולכן, הן רוצות לקחת חלק פעיל בגיבושן של הקהילות והשכונות החדשות בישראל.
■ סביבה ירוקה ונעימה: צפון השרון נחשב לאחד מן האזורים היפים והנעימים בארץ. הפרויקטים החדשים ההולכים ונבנים באזור משמרים את חווית המגורים האיכותית ומצטיינים באחוז גבוה של שטחים ירוקים בשטחם. יתר על כן, המגורים בקרבה לחופים היפים של השרון ממערב ולשרון המוריק ממזרח יוצרים סביבת מגורים נדירה ביופיה, שאינה מתאפשרת באזורים אחרים על קו החוף של ישראל.
■ משפחות צעירות נותנות את הטון: בחינה של תמהיל התושבים באזור מגלה כי מספר המשפחות הצעירות הבוחרות באזור נמצא בעלייה מתמדת. עובדה זו מפיחה בישובים אלו רוח רעננה של התחדשות ולהתפתחותו של מערך שירותים משופר הנובע מן הצרכים של אוכלוסייה זו, כמו גם של קהילה מודרנית ומעצימה עבור אותן משפחות.
 פיתוח שטחי מסחר ותעסוקה: חלק בלתי נפרד מהתפתחותו של אזור מגורים הינו פיתוח מקביל ונכון של היקף שטחי התעשייה והמסחר בשטחו. אזור התעסוקה בקיסריה, שמתפתח ומתרחב ללא הרף, כמו גם של אזור התעשיה בעמק חפר, משפרים את היצע התעסוקה באזור ומגוונים אותו. במקביל לאלה, מוקמים מרכזי מסחר קמעונאיים האמורים לשרת את כמות התושבים ההולכת וגדלה בהדרגה.

למידע נוסף על הפרויקטים העתידיים באור-ים>>