תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"התכונה החשובה ביותר היא לקיחת אחריות"

לכתבה
בנימין אדם

הוא לוקח חלק במהפכת התחבורה הציבורית בישראל ובאוטובוסים תחת ניהולו נוסעים יותר מ-60 מיליון נוסעים בשנה ושי מלכה, סמנכ"ל השירות והפיתוח העסקי של אפיקים, עונה על השאלון של ניסאן אלטימה | פרויקט מיוחד

שי מלכה בן 47 , תושב קיסריה, סמנכ"ל שירות ופיתוח עסקי בחברת התחבורה הציבורית אפיקים

משהו שכדאי לדעת עליי:
"מאז השירות הצבאי במחלקת היסטוריה של צה"ל אני פריק של מלחמות. אני קורא ולומד המון על תחקור קרבות צבאיים ועימותים בין מדינות".

איך התחלת את הדרך המקצועית שלך?
"לאחר שחרורי מהצבא התגייסתי לשירות המדינה. תפקיד עם השפעה על אוכלוסייה שלמה קסם לי מאוד. במשרד התחבורה ביצעתי שורה של תפקידים מעניינים במסגרתם צברתי ניסיון בעשייה ציבורית בעלת משמעות רבה. בשנות התשעים סבל ענף התחבורה הציבורית מירידה משמעותית ועקבית בכמות הנוסעים בעקבות גל הפיגועים שפקד את הארץ. כדי להתמודד עם בריחת הנוסעים מהאוטובוסים הבנו כי נדרש שינוי רדיקלי ועל כן הוחלט לצאת במהלך היסטורי של הפרטת פעילות התחבורה הציבורית מידיהם של אגד ודן למפעילות פרטיות. כך יצא שהתמזל מזלי לעמוד במרכזו של שינוי היסטורי בפעילות ענף התחבורה הציבורית במדינת ישראל".

שי מלכה בתוך הרכב דלת נוסע פתוחה
בנימין אדם

איך נראה יום עבודה שלך?
"אני מגיע למשרד בכל יום עד תשע, עובר על מיילים ואחר כך מתפנה לישיבות. בערב עושה שיחות עם המנהלים שכפופים אליי לצורך סגירת מעגלים ועדכון לגבי המשימות. יש ימים של נסיעות וישיבות מחוץ למשרד ובעיקר משתדל להיות כל הזמן עם האצבע על הדופק".

מה הכי חשוב לך ברכב שלך?
"כיוון שאפיקים היא חברה בפריסה ארצית ואני מבלה הרבה שעות בכבישים, חשוב לי מאד להינות מחוויית הנסיעה ולהרגיש בטוח ברכב שלי".

איך אתה מנצל את שעות הנסיעה?
"שיחות עבודה שלא הספקתי במהלך היום, חזרה לטלפונים וסגירת מעגלים בנוגע למשימות"

שי מלכה בתוך הרכב נוסע
בנימין אדם

איך מתגברים על אתגרים בעבודה?
"לאחר סיום שירותי הציבורי, בחרתי מטבע הדברים לעבוד בחברת תחבורה ציבורית. אפיקים, שמאפייניה הייחודיים: חברה צעירה וקטנה שרוצה לפרוץ בעוצמה, התאימה לי מאוד וסיפקה עבורי אתגר גדול. אחרי שלוש שנים גדלה החברה ביותר מפי 10 מ- 80 אוטובוסים ליותר מ- 800 אוטובוסים הגומעים יותר מחמישים מיליוני ק"מ ומסיעים יותר מ-60 מיליוני נוסעים בשנה בפריסה ארצית. בתוך התהליך הזה למדתי שאחת הטעויות הגדולות והמשמעותיות ביותר בחייו המקצועיים של מנהל הוא הפחד. פחד מלקבל החלטות ופחד מכישלונות בהכרח מביא לכישלון"

מה התכונה הכי חשובה למנהל?
"בעוד ההיבטים החיוביים של מעבר לתפקידי ניהול ידועים, הרי שבתוך זמן קצר מתגלים קשיים ואתגרים לא פשוטים. למדתי להבין כי מנהיגות, חריצות, חשיבה ותפיסה מרחבית חיוניות לתפקוד של מנהל. אבל יותר מכך למדתי שלקיחת אחריות הינה התכונה החשובה ביותר להצלחה של מנהל לאורך זמן, היות ומאפשרת לו יותר מכל ללמוד כיצד לשפר את יכולת הניהול, קבלת ההחלטות ודרכי הפעולה ליישומן. לקיחת אחריות נתפסת בקרב העובדים שלך כתכונה אנושית שהם יכולים להזדהות אתה ומחייבת גם אותם לקחת אחריות על טעויות במטרה לתקן ולשפר ובעיקר מסירה את הפחד מלפעול"

מה האתגר הניהולי הכי גדול שהיה לך עד היום?
"האתגר הניהולי הגדול שלי הוא הנעת העובדים, ובמידה מסוימת גם הנעת קולגות. אלה לא מסתיימים לאורך כל הקריירה הניהולית שלך. כמנהל אתה עסוק בעיקר בתעדוף משימות, הטלתן על העובדים הרלוונטיים וסגירת מעגלים בנוגע לביצוע ואיכותו. הגורמים הכפופים אליך אחראים במידה רבה על העשייה ולמידת הצלחתך כמנהל. לכן האתגרים המרכזיים הם לעורר, לכוון ולשמר את המוטיבציה בקרב העובדים שלך והדגש כאן הוא על השימור שכן מדובר באתגר מתמשך ומשתנה מעובד לעובד"

שי מלכה מתיישב בתוך הרכב כשהדלת פתוחה
בנימין אדם

איך אתה מפנק את עצמך לאורך היום?
"לשמחתי, אני מאוד נהנה בעבודה ומוצא בה סיפוק רב כך שאיני מרגיש צורך קריטי לפיצוי עצמי. עם זאת, סיכום היום עם בת הזוג שלי על חצי כוס יין בהחלט משמשים פיצוי הולם. את סוף השבוע אני מנצל לניתוק מהעבודה וחיבור לטבע במסגרת טיולי שטח המשלבים נהיגת שטח אתגרית וזמן איכות עם בני יונתן"

מה הדבר הכי חיובי שלקחת מימי הקורונה?
"בתקופה זו נאלצנו כחברת תחבורה ציבורית לפעול במציאות שמשתנה ללא הרף. תכיפות השינויים בהקפי ובאופן פעילות הקווים דחקה אותנו אל מחוץ לגבולות שהכרנו. תקופה זו לימדה אותי שיעור מעניין בניהול בתנאי אי ודאות שחידדה את יכולות הניהול הקיימות וחייבה בשימוש בסגנונות ניהול שלא הרבתי להשתמש בהם"

שי מלכה עומד מחוץ לרכב מול בניין
בנימין אדם

במסגרת פרויקט "מסלול מנהלים: עולים על אלטימה, הבחירה של הבכירים" איתרנו חמישה מנהלים בכירים שאוהבים לעשות הכל בגדול, לא מתפשרים על הפרטים הקטנים ואת הביצועים שלהם אי אפשר לפספס. זה מה שהופך אותם למנהלים האולטימטיבים. אז הוצאנו אותם ליום צילומים עם רכב המנהלים האולטימטיבי, ניסאן אלטימה. על הדרך ניסינו לגלות מה באמת מניע את גלגלי ההצלחה.

רוצים לגלות עוד על ניסאן אלטימה? לחצו כאן

לפרויקט המלא היכנסו כאן >>