רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מיישרים קו עם המערב

"החקיקה בתחום הפורקס מיישרת קו עם הסטנדרטים המערביים ונועדה להגן על המשקיעים", אומר רו"ח איציק שורקי מרשות ניירות ערך, עם סיום שלב הגשת בקשות הרישיון ע"י זירות המסחר. עם זאת הוא מבהיר, כי בצד החובה של הזירות להבטיח מסחר הוגן ושקוף, מוטלת גם על הציבור האחריות לפעול בזהירות

"אנו מקווים שבעקבות ההסדרה ייווצר שוק הון תחרותי יותר, שיוביל גם להוזלת מחירים. זירות הפורקס יפעלו לצד המערכת הבנקאית ויבטיחו גיוון בשוק". 

ב 26.05.14- נפל דבר בשוק ההון המקומיכאשר 21 זירות מסחר הגישו בקשה לקבלת רישיון מרשות ניירות ערך לניהול זירות למסחר אלקטרוני במכשירים פיננסים. מועד זה ציין שלב מתקדם בתהליך הארוך של הסדרת שוק זירות המסחר, שהחל עם אישור החקיקה בכנסת בנושא ב 2010- , בעקבות הצעת החוק הממשלתית, שהונחה על שולחן המחוקקים שנה קודם לכן, ואימוץ התקנות לאחר דיון בוועדת הכספים של הכנסת, אותה הוביל בשעתו ח"כ דאז בועז טופורובסקי. "החברות הפעילות, שהגישו בקשה לרישיון, יוכלו להמשיך ולפעול עד להחלטת הרשות אם לתת להן רישיון קבוע, או שייאלצו לסגור את פעילותן", מבהיר רו"ח איציק שורקי, מנהל מחלקת הפיקוח על הבורסה וזירות המסחר ברשות ניירות ערך. "על אף שההסדרה נכנסת לתוקף, בפועל, עדיין מדובר בתחום שאינו מפוקח וזאת כל עוד לא ניתן הרישיון לחברות".

את התשובה לשאלה, מדוע תהליך ההסדרה ארך למעלה מחמש שנים, מנמק שורקי בקבועי הזמן הנדרשים לחקיקה מסוג זה בישראל והעיכובים שנוצרו בגלל שתי מערכות הבחירות לכנסת. בראיון מיוחד הוא מציג את הרציונל שעומד מאחורי החקיקה החדשה, את הדרישות שמוטלות על זירות המסחר השונות ומבהיר מהן התקוות שהרשות תולה בהסדרה החדשהמדוע נדרשה בכלל חקיקה ספציפית לגבי זירות המסחר האלקטרוניות?

"קודם כל, צריך לזכור שהופעתן של זירות אלה היא פועל יוצא של התפתחות האינטרנט והאפשרות לקיים מסחר אלקטרוני באמצעותו. עד לכניסת התקנות לתוקף, פעלו עשרות זירות ללא הסדרה, בשל העובדה שבישראל אין חקיקה המסדירה את פעילותם של יחידים וחברות כברוקר-דילר, בניגוד למצב בארצות הברית ובאירופה.

"לזירות המסחר יש מספר מאפיינים שמחייבים פיקוח - נגישות גבוהה שלהן לקהלים רחבים באמצעות האינטרנט, המסחר בהן מאפשר השקעה בסכומי כסף קטנים ובמינוף גבוה והיצע של מכשירים פיננסיים מורכבים ברמת סיכון גבוהה. הציבור מפקיד את כספו בידי מנהלי הזירות ועל הרגולציה לוודא כי אלה מתנהלים בהגינות מסחרית מקובלת. יותר מזה, לסוחר ולמשקיע נדרש ידע ומיומנות בתמחור מכשירים פיננסיים ולמי שלא מיומן עשויים להיווצר הפסדים גדולים. וכן, הממשק בין הזירה ללקוח דורש פיקוח כדי לוודא את התאמת הפעילות בזירה ללקוח.

"הייתה גם תופעה של פרסום מטעה שיצא מידיהן של חלק מהזירות והאופן בו משכנעים משקיעים לסחור בזירות. נושא חשוב נוסף שדרש הסדרה הוא ניגוד העניינים המובנה, כי הרי כאשר המשקיע מרוויח זה ההפסד של הזירה ולהיפך. הזירה נמצאת בפוזיציה נגדית ולכן אסרנו על עיסוק בפעילויות בניגוד עניינים של מתן ייעוץ, ניהול תיקים והגבלות על מתן אנליזות".

מה נועד להבטיח תהליך הרישוי?

"כמה דברים. בראש ובראשונה, איתנות פיננסית. מרבית החברות שמנהלות זירות סוחר אינן מתחייבות להתכסות בעסקאות נגדיות כנגד פעילות המתבצעת מול הזירה ובשל כך עלולות לקחת על עצמן סיכונים העשויים להוביל למצב שבו לא יוכלו לעמוד בהתחייבויותיהן כלפי לקוחות. כדי להגן על הציבור מפני חשיפה לנזקים מצד גופים שאינם אחראים מבחינה פיננסית קבענו כללים לאיתנותן הפיננסית של החברות שינהלו את זירות הסוחר. כל זירה נדרשת לעמוד בדרישות הון עצמי, נכסים נזילים, פיקדון וביטוח בנוסף על דרישות נוספות, בדומה להוראות הקיימות לגבי גורמים אחרים בשוק ההון, כגון קרנות נאמנות, מנהלי תיקים ויועצי השקעות. "אנו גם נבחן את מהימנות הזירה, לרבות את נושאי המשרה ובעלי השליטה שלה. נוודא שיש לכל זירה תקנון מסודר, שהיא מפרטת בפני הציבור הרחב את מגוון המכשירים שהיא מציעה, שהתקנון מעגן כללי מסחר ומסדיר ניגודי עניינים, תוך גילוי נאות ללקוח של כל מרכיבי הפעילות שלה. בקצרה, המטרה היא להבטיח יציבות, מהימנות ואמינות של הזירות".

מה לגבי התשתית הטכנולוגית?

"כל זירה נדרשת להציג חוות דעת של גורם חיצוני ובה תיאור של המערכת הטכנולוגית, וכן דוחות נוספים של רואי חשבון. זה כולל מיומנות טכנית מספקת כדי להבטיח את פעילות הזירה, קיום מערכות מחשב ותקשורת וכוח אדם מקצועי המאפשרים את פעילותה התקינה של הזירה ומילוי חובותיה כלפי לקוחותיה, לרבות כללים לאבטחת מידע ושרידות מערכת המחשב". לוודא התאמת הפעילות ללקוח דיברת על נושא היציבות הפיננסית.

"קבענו מודל יציבות שמעלה מספר דרישות הון שעל הזירה לקיים כדי שתוכל להתמודד מול סיכונים שונים, כגון סיכוני תפעוליים, סיכוני אשראי, סיכוני נזילות סיכוני שוק וכדומה. קבענו מספר דרגות של הון עצמי מזערי, תלוי בסוג הזירה ואופי פעילותה. המדרגה הנפוצה שמיועדת לזירה שנוטלת סיכונים מלאים תעמוד על ארבעה מיליון שקלים הון עצמי. על הזירה חל איסור על מתן אשראי ללקוח, קיימת החובה להשיב ללקוח את כספו במועד ללא דיחוי ועליה להפריד בין כספי הלקוחות לבין כספי. אחת הבעיות שהוצפו בעבר בנוגע לזירות הייתה רמת המינוף הגבוהה. לכן קבענו מגבלות ברורות על רמת המינוף האפשריתקבענו שלוש דרגות מינוף - 1:100 , 1:40 ו 1:20- ".

דיברת קודם על התאמת הפעילות למאפייני הלקוח. כיצד זה אמור לבוא לידי ביטוי?

"יש חובה על הזירה לבחון את התאמת הפעילות ללקוח. זה צריך להיעשות באמצעות שאלונים, שבודקים את המיומנות של הלקוח ביחס לשירות שהזירה מציעה לו, תוך ביצוע מהלך של בירור והתאמה מלאההתהליך כולו חייב להיות מתועד, עם הערכה לגבי מידת הבנת הסיכונים על-ידי הלקוח, לאחר שהללו הובהרו לו. אם לא נמצאה התאמה חייבים להזהיר את הלקוחאם הוא מתעקש גם אז הזירה חייבת להתחשב בכך ולשקול האם לאפשר לו לפעול. אסור להפעיל לחץ או להטעות את הלקוח. על מנהלי הזירה מוטלת אחריות רבה בעניין זה".

מה לגבי כל נושא שיווק הזירות?

"כל נושא הפרסום והשיווק טופל על-ידינו במסגרת התקנות. פעלנו כדי למנוע תופעות שליליות, כמו הבטחות לרווחים קלים, שחלק מהזירות נהגו לפרסם, פרסום מטעה ולא אמין, חלוקת מתנות והטבות, פיתויים שונים וכדומה. כל זה ייאסר". אילו כלים יש בידיכם כדי לאכוף את החקיקה? הרי חלק מהזירות כלל לא פועלות בתחומי ישראל? מנגד, יש גם טענה כי בעקבות החקיקה הלקוחות הישראליים פשוט ייפנו לעבוד עם זירות חו"ליות.

"אין ספק שיהיו קשיי אכיפה טריטוריאליים", מודה שורקי ומסביר כי יש כלים לפעול כנגד מי שמפר את החוק כולל מחו"ל. "אסור לשכוח שמדובר בעבירה פלילית. יש לנו שיתוף פעולה עם רשויות זרות ואני בטוח שנוכל לעמוד באתגר. אני גם לא מאמין שלקוחות ישראליים רבים ייפנו לחו"ל. ברגע שאין אפשרות לשדל בישראל ולקיים זירות מסחר ללא רישיון, היקף הפנייה העצמאית של לקוחות לחו"ל תהיה קטנה, להערכתי".

ממי שאבתם את הכללים שנקבעו בתקנות לגבי הפעלת הזירות?

"בעיקר מאירופה ומארה"ב. מודל ההון והיציבות נשאב בעיקר מאירופה. נושא הגבלת המינוף לא קיים בכל העולם אך אומץ במסגרת האסדרה הצפויה. החקיקה החדשה למעשה מיישרת קו עם מה שמקובל במדינות המערב".

לסיכום, אילו תקוות הרשות תולה ברגולציה החדשה?

"אנו פועלים להסדיר ענף שלא היה מוסדר וצריך היה להגן על המשקיעים, משום שמדובר בפעילות פיננסית שכרוכה בנטילת סיכונים. המטרה היא לוודא שההתנהלות של הזירות מול הלקוחות תהיה הוגנת ושקופה, תוך עמידה בכללי החקיקה והתקנות. אנו שמחים על התהליך ומקווים שבעקבות ההסדרה ייווצר שוק הון תחרותי יותר, שיוביל גם להוזלת מחירים. זירות הפורקס יפעלו לצד המערכת הבנקאית ויבטיחו גיוון בשוק. יש כאן נטל על הזירות, אבל בסוף מוטלת גם אחריות על הלקוחות לפעול בזהירות".

כתבות שאולי פיספסתם

*#