למרות הבירוקרטיה: כך מייצרות חברות טכנולוגיות אנרגיה נקייה באפריקה

בארץ יש חברות קלינטק שמפתחות טכנולוגיות מדהימות, אבל הן נתקלות באותה בעיה: להגיע לשווקים הרלוונטיים, להתמודד עם הבירוקרטיה המקומית ולפתח מעטפת עסקית. אבל יש מענה לאתגר

תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן מקודם
תוכן מקודם

מיגור רעב, הנגשת מים נקיים ואנרגיה נקייה וזמינה לאיזורים מנותקי רשת. אלה הן מטרות הפיתוח המקיים של האו"ם, מטרות חשובות שלא נועדו דווקא להביא לאפריקה קידמה, אלא טכנולוגיות בסיסיות, טכנולוגיות 'מנותקות רשת' לשיפור איכות חייהם של התושבים תוך שימור המשאבים הטבעיים. 

בישראל יש חברות קלינטק שמפתחות טכנולוגיות מדהימות, אבל הן נתקלות באותה בעיה: להגיע לשווקים הרלוונטיים, להתמודד עם הבירוקרטיה המקומית ולפתח מעטפת עסקית – מימונית ולוגיסטית.

כדי לענות לאתגר, מקודם מיזם של חברת אילת-אילות, להקמה של מרכז פיתוח בערבה של טכנולוגיות אנרגיה ירוקה. במקביל, יוקמו בקניה ובהמשך במדינות נוספות באפריקה מרכזי הדרכה, הטמעה, מכירה והתקנה של אותן הטכנולוגיות. השילוב בין המרכזים מאפשר הליך מתמיד של מו"פ בצד אחד של המפה, הבנת צרכי התושבים והתאמת הפתרונות, למשל, מיכל קירור נוזלים מבוסס אנרגיה סולארית ומתקן בישול שמפיק גז מפסולת אורגנית ויצירת שוק לטכנולוגיות בצד השני.  

מלבד ההיבט הטכנולוגי והסביבתי, נבנתה מעטפת עסקית הוליסטית. נוצרו קשרים עם הקואופרטיבים המקומיים המאפשרים נגישות לשוק המקומי, לחקלאים ולגופים שהינם צרכני הטכנולוגיות, וכן קשרים עם גורמים מממנים מקומיים המספקים מיקרופייננס לחקלאים על מנת ליצור כוח קניה של המוצרים. גם המעטפת הלוגיסטית והשיווקית נעשית דרך המרכזים, מה שמאפשר לעשות Impact investment שיש לו אימפקט אמיתי: טכנולוגי, סביבתי ובעיקר אנושי. 

>> ייעוץ ומידע נוסף מהמומחים של שבלת
>> בחזרה למדור