תלמדו מהדבורים: פתרון מתקדם לתעשיית ההנדסה הכימית

עם מבנה עמיד במיוחד, בידוד תרמי ומשקל נמוך, בניית מיכלי אחסון לחומרים כימיים מעולם לא הייתה פשוטה יותר. הפתרון ההנדסי החדשני מגרמניה הגיע לישראל וצפוי לקצר זמנים ולחסוך בעלויות הבנייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קרדיט: נקודת מפנה
תוכן מקודם
תוכן מקודם

מה מהנדסי פיתוח וייצור של הנדסה כימית יכולים ללמוד מדבורים? כוורות טבעיות נבנות בצורות גאומטריות ייחודיות המקנות עמידות וחוזק מבני גבוה ביחס לצפיפות החומר ובכך מפחיתה את כמות השימוש בחומר. היצרן הגרמני " ROCHLING" לקח את התובנה הפשוטה הזאת ויישם אותה בעולם התכנון והבנייה של מכלים לאחסנת חומרים בתעשייה הכימית. 

הפתרון נקרא CUBX וכדי לתת כבוד לדבורים גם הוא בצבע "טבעי". החלק הפנימי בין לוחות החיפוי בנוי על פי מבנה ייחודי של רשת קוביות קטנות – מה שמאפשר לבנות מכל חזק במיוחד וחסכוני בחומר. בזכות החוזק המכאני הגבוה של מבנה הכוורת - אין צורך בחיבור של פרופיל מתכתי שיתמוך במיכל, זאת בנוסף לתכונותיו של חומר הפוליפרופילן המקנים התנגדות כימית גבוהה ובידוד תרמי מעולה המאפשר לטמפרטורת הנוזל המאוחסן להישמר. 

דיברנו על עמידות ועכשיו נדבר על תפעול. בזכות משקלן הנמוך במיוחד של לוחות ה- CUBX– בניית המכלים נעשית במהירות וביעלות גבוהה. כבר אין את הצורך להתמודד עם אתגר הבנייה ההנדסי הכולל חיזוקים מתכתיים מיותרים מתוך החשש לקריסה או היבקעות המוצר. זמן האספקה של לוחות "הCUBX" הוא מידי - מה שמאפשר לבנות ביעילות, לשנע ולחסוך בזמן ועלויות בניית המוצר. לדבורים בטבע זה עובד מעולה.

>> לחידושים נוספים בעולם המתכות
>> בחזרה למדור