תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כאשר מכשירים שטח גדול לשימוש חדש אסור להתעלם ממה שמסתתר מתחת לפני השטח

כמות השטחים לבנייה בישראל היא מצומצמת, אך עדיין נשארו קרקעות רבות שהשימוש הקודם שלהן לא ידוע. לא פעם, לאחר תחילת הבנייה מתגלות חביות, נפלים, חומצות ועוד "הפתעות" שעלולות לסכן את עתיד הפרויקט והכדאיות הכלכלית שלו. כיצד מגלים את סודות הקרקעות עוד לפני התחלת הפרוייקט?

זהר ארליך מהמכון הגיאופיסי עם שאלה חשובה-כיצד מגלים את סודות הקרקעות עוד לפני התחלת הפרוייקט? - דלג
נקודת מפנה

כשבונים על פני שטח גדול, משקמים שטח מזוהם, או מסבים קרקע תעשייתית למטרות מגורים - חובה לנקוט בצעדי שיקום לפני שהאתר יהיה מוכן לשימושו החדש. הבעיה היא, שבמקרים רבים השימוש הקודם בקרקע אינו ידוע. לעתים, קיימת בארץ תרבות של טלאי על טלאי - אך בנושאים הקשורים לבריאות הציבור אסור לעגל פינות. אם נתחיל פרויקט בנייה ובמהלכו יתגלו "הפתעות" שהוטמנו בעבר בקרקע, כמו חביות, נפלים ואף חומצות באתרים מסויימים - כל תהליך הכשרת הקרקע יצטרך לחשב מסלול מחדש. 

מיפוי הקרקע צריך להיות השלב הראשון בהכשרתה לבנייה, אחרת ייתכנו עיכובים והוצאות. איך עושים את זה? בעזרת שילוב שיטות בדיקה גיאופיסיות מקיפות – "קלאסיות" וחדשניות. רק בעזרת שילוב שיטות של בדיקות מגנטיות, מיקרו-גרבימטריות וגיאו-חשמליות, ניתן לקבל 'תמונת מצב' מלאה של כל האלמנטים בקרקע, מה שימנע התייקרות לא צפויה של הפרויקט או אף את הפסקתו. בפועל הבדיקות מספקות לקבלן מפה של אלמנטים זרים והפרות קרקע.

בישראל הצפופה כמות השטחים לבנייה היא מצומצמת וגם אם לקרקע לא היה ייעוד קודם, השלכת פסולת פיראטית היא דבר נפוץ. חשוב לא להתעלם ממה שמסתתר מתחת לפני השטח. שילוב שיטות בדיקה גיאופיסיות הוא כלי לתכנון נכון, שיקום יסודי והסבה מלאה של הקרקע לייעודה החדש. 

>> לפרטים נוספים אודות המכון הגיאופיסי לישראל
contact@gii.co.il | 08-9785800
>> בחזרה למדור

כתבות שאולי פיספסתם

*#