תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ישראל במירוץ לבניית תשתיות - חשוב שקודם נבדוק את הקרקע עליה אנחנו בונים

תנועה של העתק גיאולוגי בתת-הקרקע עלולה לגרום לנזקי ענק ולפגוע בכל סוגי התשתיות במדינה. רק בעזרת שילוב שיטות בדיקה גיאופיסיות ניתן לקבל תמונת מצב מדויקת של תת-הקרקע. מה הן אותן בדיקות ומדוע חשוב לקחת אותן בחשבון בזמן תכנון תשתיות?

זהר ארליך מהמכון הגיאופיסי בישראל בנושא המפתח לתכנון תשתיות נכון בישראל-שימוש בגיאופיסיקה בתת-הקרקע! - דלג
נקודת מפנה

ישראל נמצאת במירוץ אחר הקמת תשתיות מתקדמות ואיכותיות. בתכנון פרויקטי ענק נעשית התחשבות בגורמים ומשתנים רבים - שמירה על חיי אדם, על הסביבה הטבעית, עלויות, ומכשולים גיאוגרפים מעל פני השטח. אבל לא פחות חשוב לדעת מה קורה מתחת לפני השטח. תשתית הבנויה על גבי העתק או שבר גיאולוגי פעיל, יכולה להוביל לפגיעה כלכלית ואף לגבות חיי אדם. 

תנועה של העתק גיאולוגי בתת-הקרקע עלולה לקרוע מבנה לחלקים, לחצות קוי גז או נפט לשניים, לגרום לזיהום ולקטיעה באספקה הרציפה. גם לפגיעות בקו מים או בפסי רכבת  עלולות להיות השלכות עצומות. בתכנון נכון מאתרים העתקים בתת-הקרקע עוד לפני שהפרויקט התחיל. במהלך האיתור חשוב לשלב בין כמה שיטות גיאופיסיות ולא להסתפק באחת. רק בעזרת שילוב שיטות סייסמיות שונות, יחד עם גיאו-חשמל ומגנטיות, ניתן למפות שטחים באופן מלא וברמת דיוק גבוהה – וכך למנוע טעויות תכנון קשות. 

בעת תכנון תשתיות יש ערך גדול מאוד לאיתור העתקים פעילים, במיוחד במדינה כמו שלנו. מקבלי החלטות ברשויות, אדריכלי ערים, ועדות תכנון אזוריות ולאומיות ואף קונסטרוקטורים חייבים להיות מודעים למה שקורה מתחת לפני השטח – כי רק ככה אפשר לתכנן תשתית עמידה במקום תקני, כפי שעושים במדינות רבות המועדות לפעילות סייסמית. 

>> לפרטים נוספים אודות המכון הגיאופיסי לישראל
contact@gii.co.il | 08-9785800
>> בחזרה למדור

כתבות שאולי פיספסתם

*#