תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הבדיקות לתכנון נכון של מבנים נגד רעידות אדמה

המומחים מתריעים שרעידת אדמה בישראל היא לא שאלה של "אם" אלא שאלה של "מתי?". המיקום של ישראל על השבר הסורי-אפריקאי מחייבת כל מהנדס ויזם להכיר לעומק את הקרקע עליה הוא מתכנן לבנות. מהו סקר תגובות אתר ומדוע הוא חייב להתבצע בשטח ולא רק ע"י חישובים מתמטיים?

זהר ארליך מהמכון הגיאופיסי בישראל עם בשורה למהנדסים ויזמים: כך תיערכו לרעידת האדמה הצפויה בישראל - דלג
נקודת מפנה

רובנו יודעים שבכל רגע נתון יכולה להתרחש רעידת אדמה בישראל. מתוך אי-הוודאות הזו, רוב היזמים עושים הערכות לא מבוססות. לעתים זה גורם להפרזה באמצעי מיגון, מה שמייקר את עלות ומשך הבנייה, או לחילופין, להערכת חסר וחושף את האוכלוסיה לסכנה בעת רעידת אדמה. לפעמים, מקוצר זמן או ידע, מתעלמים מהעובדה שהמבנה הגיאולוגי של הקרקע בכל אתר הוא ייחודי ולכן מגיב באופן מיוחד לרעידה, עקב תופעה פיזיקלית הנקראת הגברה סייסמית. בארץ, קיים תקן המתייחס לתופעת הגברה זו, אבל הוא אזורי ולכן מתעלם מהייחודיות של כל אתר.   

אז איך נדע להיערך? סקר תגובת אתר המבוצע ע"י המכון הגיאופיסי מספק תמונת מצב על האופן שבו הקרקע מגיבה לרעידות באתר הסקר. סקר כזה מתחיל בשטח ע"י מדידות ואיסוף נתונים אמיתיים ולא מתבסס על חישוב תיאורטי המרוחק מאתר הבנייה. חשוב: סקר תגובת אתר חייב להתבצע באתר עצמו. על בסיס נתוני האמת - נבנה מודל הגברת רעידות ייעודי לאתר,כלומר איך תגיב הקרקע בזמן רעידת אדמה. השילוב עם סקר לאיתור העתקים ושברים בקרקע מכפיל את האפקטיביות והתובנות מהממצאים.  

סקר תגובת אתר מאפשר לתכנן בצורה נכונה ויעילה את דרגות החוזק הנדרשות מהמבנה, החל מעומק הביסוס ועד סוגי וכמויות החומרים ועוד פקטורים רבים המושפעים מהממצאים. עם תכנון נכון שמבוסס על נתוני אמת, ניתן להיערך לרעידה שתבוא. 

>> לפרטים נוספים אודות המכון הגיאופיסי לישראל
contact@gii.co.il | 08-9785800
>> בחזרה למדור

כתבות שאולי פיספסתם

*#