תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כשעיכוב ביום יכול לגרום להפסד כספי אדיר: הצצה לאתגרי שרשרת האספקה בהקמת תחנת הכוח צפית

כאשר רק לחברות גדולות אשר מייבאות בסדרי גודל יוצאי דופן, ניתנת האפשרות לפתוח "תיק מזכירות" שמבטיח שכל הפריטים יעברו במסלול המהיר של התרה ממכס. כל תקלה במכס עלולה לעכב את הפרויקט וכתוצאה מכך לגרום להפסדים כספיים גדולים

מוטי בן שבת מנהל פרויקטים FRITZ לוגיסטיקה בנושא פרויקט תשתית, תחנת כוח צפית - דלג
נקודת מפנה

בשנת 2015 יצאה לדרך בנייתה של תחנת הכוח צפית - תחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל. כמו בכל אתר בסדר גודל כזה, לעתים הדבר שהכי מסקרן לדעת זה איך כל כך הרבה אלמנטים חריגים בגודלם עשו את הדרך לשם? התשובה? ב- 400 קונטיינרים מלאים, 9  צ'ארטרים ימיים, וחלקים רבים במשקל כולל של 14 מיליון ק"ג, ומבחינה בירוקרטית -מאות רבים של תיקי יבוא מול המכס. אז רגע לפני שנסביר כיצד זה נעשה, נתחיל במעט רקע. 

>> בחזרה למדור

מדינת ישראל נמצאת כיום תחת פיתוח מואץ של הקמת פרויקטים תשתיתיים בתחום האנרגיה, תחבורה, מים, איכות הסביבה וכדומה. חלקים נרחבים מפעילויות אלו מוגדרים כפרויקטים לאומיים וזאת מפאת חשיבותם ותרומתם הרבה לשיפור רמת החיים של תושבי מדינת ישראל. הקמתם של פרויקטים כדוגמת תחנות כוח, מתקני התפלה, רכבות, מכוני טיהור שפכים וכדומה, אורכת מספר שנים וברמת מורכבות גבוהה מאוד. אחד ההיבטים המשמעותיים ביותר בפרויקטים מסוג זה הוא היבט על הפעילות הלוגיסטית. הלוגיסטיקה וניהול שרשרת האספקה מהווים נדבך חשוב ביותר בתהליך ההקמה, כאשר ניהול נכון של תהליך שרשרת האספקה יסייעו רבות הן ליזם והן לקבלן המבצע לעמוד באבני הדרך המרכזיים, ותוביל להשלמתו בזמן שהוגדר. 

פעילות לוגיסטית בפרויקטים גדולים מאופיינת בקשיים ובאילוצים המופיעים לכל אורך שרשרת האספקה, כאשר ישנם חסמים רבים העשויים למנוע את השגת יעדי הפרויקט, כאשר ניהול נכון וממוקד של כל השרשרת הינו תנאי מרכזי להצלחתו. תהליך זרימת החומרים לאתר הינו קריטי להצלחתו שכן צוותים רבים פועלים באתר ומשימות הביצוע היום יומיות הם פועל יוצא של זמינות החלקים באתר. על מנת לאפשר זאת ניהול שרשרת האספקה חייב להיות בידיים מקצועיות ומיומנות. בואו נראה בעזרת דוגמא אחת קטנה, איך היתרון לגודל של החברה שמנהלת עבור הפרויקט את שרשרת האספקה יכול לעשות הבדל גדול?

באחד המקרים, היה צורך להוביל 2 טורבינות במשקל 400 טון כל אחת. הטורבינות הגיעו לנמל אשדוד עם אנייה ייעודית שם חיכה המוביל. הדרך מאשדוד לאתר צפית היא כ- 30 ק"מ והמסע הזה ארך יומיים! והתכנון של המסע, הרבה יותר. לפני שמוביל עם משקלים כאלה עולה על הכביש, יש לבחון את הכבישים והעומסים שהם מסוגלים לשאת, לבחור נתיבים, לארגן חסימות בתיאום עם המשטרה ועוד – בקיצור? משימה לוגיסטית מורכבת. כדי לעמוד במשימה, יש חשיבות מכרעת לבחירה של ספק לוגיסטי אחד לאורך כל שרשרת האספקה. רק כך, ניתן לשלוט על כל התהליך, לתאם בין כל הגורמים ולספק שקיפות מלאה לגבי מיקום וזמני האספקה של הפריטים.

במבחן התוצאה, הניהול היעיל, המחויבות לפרויקט ומתן פתרונות בזמן קצר אפשרו ליזם לעמוד בלוח הזמנים של הפרויקט. דרך נוספת לייעל את הפרויקט היא הסדרה מיוחדת מול המכס ; רק לחברות גדולות אשר מייבאות בסדרי גודל יוצאי דופן, ניתנת האפשרות לפתוח "תיק מזכירות" שמבטיח שכל הפריטים יעברו במסלול המהיר עם התרה ממכס. כל תקלה במכס עלולה לעכב את הפרויקט וכתוצאה מכך לגרום להפסדים כספיים גדולים. הפרויקט נעשה בשיתוף של מספר רב של חברות מתמחות מתחומים שונים והיכולת של ספק הלוגיסטיקה להתחבר לכל אחת בכל שלב בשרשרת האספקה – הוא אחד מהמפתחות להצלחה.

>> לסיפורי הצלחה נוספים בתחום ניהול שרשרת אספקה

כתבות שאולי פיספסתם

*#