כיצד נבנו 40,000 יחידות דיור באנגולה תוך שנתיים?

האתגר ההנדסי שעמד בראש הפרויקט היה למצוא גרסה יצירתית לשיטת בנייה מתועשת ומוכרת – בנייה נושאת בשימוש לוחות בטרום. ההבנה הראשונה הייתה כי יש לתכנן מבנה מודולרי חוזר שניתן ליישם בקלות בשטח, אך זה לא הכל

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שמעון מויאל, מנכ"ל פאר משה, שמעון מויאל ושות' מהנדסים-יועצים בנושא פרויקט ייחודי באנגולה!קרדיט: נקודת מפנה
תוכן שיווקי

כיצד נבנו 40,000 יחידות דיור באנגולה תוך שנתיים? נתחיל ברקע. לפני כמה שנים החליטה ממשלת אנגולה להעביר תושבים למתחמים עירוניים במחירים ברי השגה במושגים מקומיים. אם תרצו, מחיר למשתכן בגרסת אנגולה. מצד אחד, על המתחם העירוני החדש לכלול תשתיות, שטחים ירוקים, שירותי חינוך, תרבות ופנאי. אך מצד שני, המתחם העירוני החדש צריך לקום תוך זמן קצר ובהשקעה של 92 מיליון דולר – סכום נמוך ביחס למטרות הפרויקט.

>> בחזרה למדור

החברה שזכתה במכרז היא 'קורה אנגולה' והאתגר המשמעותי ביותר שלהם היה כיצד לבנות בזול במדינה שאין בה תשתיות ותעשייה של בטון ופלדה? לכן, האתגר ההנדסי אליו נדרשנו עם קבלת הפרויקט היה למצוא גרסה יצירתית לשיטת בנייה מתועשת ומוכרת – בנייה נושאת בשימוש לוחות בטרום. ההבנה הראשונה הייתה כי יש לתכנן מבנה מודולרי חוזר שניתן ליישם בקלות בשטח, אך בשימוש של אלמנטים, במקרה זה לוחות בטרום, בגדלים שניתן לייבא לאנגולה בקונטיינרים.

במבחן התוצאה, השיטה אותה יישמנו בשילוב התכנון ההנדסי אפשרו לפרויקט לרקום "יסודות וקירות" ולצאת לפועל תוך זמן קצר עד השלמתו לאחר שנתיים בלבד. עלות הבנייה וחומרי הגלם הייתה נמוכה, אך עדיין מדובר בבתים עמידים ובאיכות בנייה גבוהה באופן יחסי הודות לתכנון אשר מאפשר לקחת פתרון קיים ולבצע בו שינויים והתאמות לפי דרישות הפרויקט.

>> לפתרונות יצרתיים בתחום הנדסה ותשתיות