תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רילוקיישן ומיסוי: כל הדרכים למנוע תאונות מס

בעת ביצוע רילוקיישן לחו"ל או בעת חזרה לארץ מרילוקיישן, חשוב להיוועץ במומחה בתחום המיסים שיבחן את כל היבטי המס ובמידת הצורך - גם ינהל את ניתוק התושבות

ד"ר אריה ליבוביץ, עו"ד ונוטריון בנושא רילוקיישן - דלג
נקודת מפנה

רילוקיישן - העתקת מקום מגורים - הינה תופעה שכיחה אצל עובדים במיוחד בקרב עובדי היי טק. אחד ההיבטים המרכזיים שיש לבחון כאשר שוקלים ביצוע רילוקיישן או חזרה ממנו הינו היבט המס ובפרט אופן הטיפול במיסוי אופציות ומניעת תאונות מס, לרבות תשלום כפל מס, ואפילו תשלומי ביטוח לאומי. הפוטנציאל לכך קיים בשל השוני בשיטות המס בין המדינות ובשל ניתוק תושבות באופן שאינו מיטבי הגורם למחלוקת.

במקרה של אופציות הניתנות לעובד מסוים, לרוב הן תהיינה של חברת האם שבדרך כלל יושבת במדינה אליה מבצע העובד רילוקיישן. למשל עובד שקיבל אופציות בישראל ועשה רילוקיישן לארה"ב, ומימש את האופציה אך לא את המניה. בישראל טרם התרחש אירוע מס, ובארה"ב אירוע המס כבר התרחש. 

כמו כן הוראות בדבר חלוקת רווח באופן לינארי הקיימות בישראל, לא קיימות בכל המדינות בנוגע למס המדינתי. אם אותו עובד חזר לישראל ונוצר כפל מס, הוא יוכל תיאורטית לפנות בבקשה לקבלת החזר מארה"ב אלא שבארה"ב הדו"חות מתיישנים מהר מבישראל והעובד עשוי לאבד את זכאותו לתיקון הדו"חות.

חשוב לבדוק גם את תקופת הווסטינג של מיסוי האופציות ולהכיר את המנגנון המאפשר את דחיית תשלום המס למועד בו מוכר הנישום את נכסיו בפועל. בכל מקרה, בעת ביצוע רילוקיישן לחו"ל או חזרה לארץ מרילוקיישן, יש להיוועץ במומחה בתחום המיסים שיבחן את כל היבטי המס, יבחן את האפשרויות למכירת או מימוש האופציות, יבחן קבלת רולינג - החלטה מקדמית מרשות מיסים - ובמידת הצורך גם ינהל את ניתוק התושבות.

לאתר הרישמי של ד"ר אריה ליבוביץ' >>

לעמוד גילוי מרצון >>

ספריו של ד"ר אריה ליבוביץ' >>

לצפייה בדירוג שקבע חברת Dun & Bradsheet לשנת 2017 >>