תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מחוץ לקופסה: מה התועלת במערכת הסולרית הייחודית של מאגר המים עמק חפר?

מתוך צורך ממשי, נולדה המערכת הסולארית הראשונה בעולם שממוקמת על דופן מאגר המים שמייצרת מיליון קילו ואט שעה בשנה, לא קונסטרוקציה נושאת ועם פנלים סולריים ייחודיים

שי פורת, מנכ"ל ענבר אנרגיה סולרית בנושא אנרגיה סולרית במאגרי מים - דלג
שי פורת, מנכ"ל ענבר אנרגיה סולריתנקודת מפנה

הוצאות החשמל הן מרכיב משמעותי בעלויות התפעול של מאגרי המים לחקלאות. מאגרי המים תופסים שטחי קרקע נרחבים, ואגודות המים האזוריות בישראל עוסקות שנים בחיפוש אחר פתרון טכנו-כלכלי להקמת מערכות סולריות בשטחי מאגרי המים. עד עתה לא נמצאו פתרונות כלכליים.

אגודת המים של עמק חפר הרימה את הכפפה, והייתה מוכנה לקחת חלק בפיתוח שיטות חדשות להקמת מערכת סולרית בשטח המאגר. לאחר הבנת הקושי בהקמת מערכות צפות הגיעה נקודת המפנה, והוחלט להקים את המערכת על דופן המאגר. מדובר באתגר קונסטרוקטיבי שהצריך מצדנו חשיבה מחוץ לקופסה. בשיתוף עם אגודת המים, פיתחנו פתרון טכנולוגי ייחודי לתכנון והקמה של מערכת על סוללת העפר המשופעת המקיפה את המאגר, במקום על גבי המים. הקמנו עבורם את המערכת הסולרית הראשונה בעולם אשר ממוקמת על דופן מאגר מים, ללא קונסטרוקציה נושאת ועם פנלים סולריים ייחודיים.

המערכת מייצרת מיליון קילו ואט שעה בשנה, שהם שליש מהחשמל הנדרש עבור משאבות המים של המאגר, וחוסכת לאיגוד המים כחצי מיליון שקל בשנה. למערכת אין נגיעה במים, היא חיצונית למאגר. בנוסף, חשוב היה לאיגוד לעשות שימוש בחשמל ירוק אשר אינו מזהם את האוויר ושומר על איכות הסביבה. ובאמצעות ניצול שטח שלא היה בשימוש הושגו שני יעדים - גם חיסכון משמעותי בחשבון החשמל וגם שמירה על איכות הסביבה.

לפרטים נוספים אודות ענבר אנרגיה סולרית >>

חזרה למדור >>