תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מחנה רמון

כיצד מערכת סולרית מספקת מענה לצרכי הצבא ולצרכי הסביבה בו זמנית?

ההתחממות הגלובלית והזיהום הסביבתי קשורים ברמה התודעתית כבר שנים ארוכות. הביטוי הכי חם בהתמודדות שלנו עם שתי התופעות הוא אנרגיה ירוקה, או אנרגיה מתחדשת. זה מתחיל מצרכנים פרטיים, דרך צרכני חשמל עסקיים ועד מוסדות מדינה. אפילו צבאות, שאמורים לדאוג לדבר אחד בלבד - ביטחון - חרטו היום על דגלם את הדאגה לאדמה עליה הם מגינים. 

גם בצה"ל מגינים לא רק על ישראל אלא גם על הסביבה. מחנות ובסיסים רבים נמצאים באזורי ספר מבודדים וברשותם שטחים גדולים שאינם מנוצלים. מחנה רמון שבדרום הארץ נבחר כנקודת המפנה הראשונה בפרויקט  של צה"ל להתייעלות אנרגטית והפחתת פליטת מזהמים. המערכת הסולרית שהקמנו בבסיס, בהספק של חמישה מגה וואט, מנצלת את עתודות הקרקע הגדולות ומפחיתה בצורה משמעותית את הוצאות החשמל של הבסיס.  זו המערכת הראשונה בישראל שחוברה לרשת החשמל במתח גבוה בהסדרת "מונה נטו", והיא חוסכת לצבא כ-3.5 מיליון שקל מדי שנה בהוצאות החשמל.

מסתבר שגם גופים ביטחוניים יכולים להרוויח מהתייעלות אנרגטית. ברמה  האסטרטגית לפרויקט שכזה יתרון עצום, שכן בשעת חירום, במידה שהמחנה ינותק מרשת החשמל, תוכל המערכת, בגיבוי גנרטורים, לספק חשמל לבסיס שיוכל להמשיך בפעילות הביטחון השוטף.