תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הטוב, הרע והמוכשר - שלוש נקודות מבט על דודו טופז

הוא היה מלך הרייטינג והראשון בבידור, אבל גם היה לו אגו עמוס וצד אלים. הוא כתב שירה והמציא תכניות שהסעירו את המדינה, אבל את ימיו האחרונים הוא העביר בתא מעצר קטן ובדיונים בבתי משפט. שלושה סיפורים על טופז שמנסים לצייר יחד תמונה שלמה של אישיות מורכבת

צילום מסך מתוך הראשון בבידור
"צילום מסך מתוך "הראשון בבידור

1. הטוב: תכנס כבר לאוטו, וניסע

הימים היו ימי "עופרת יצוקה". הדרום בער, הוחלט לשחזר את ימי מלחמת לבנון השנייה ולהוריד את האמנים אל השטח. יחד עם אנשי "אמנות לעם" נעשתה פנייה למיטב אמני ישראל שהתבקשו להתגייס ולנסוע לשמח את התושבים המבוהלים במקלטים. רבים הסכימו (דיוויד ברוזה, כמובן, היה הראשון לתפוס גיטרה). חלק היו זקוקים לקצת מאמצעי שכנוע ואחרים נכנסו למכוניות עוד לפני שהשיחה התנתקה.

הדיל היה פשוט: "אמנות לעם" (במימון משרד התרבות, עם קופון של קרדיט לשרה) נותנים הסעות והגברה, היישובים שולחים בקשות ואנשי ההפקה עוזרים בסגירת כל הקצוות וגיוס השמות הגדולים.

לאמנים רבים היו דרישות – אמני "רימון" ובוגרי להקות הרוק של שנות ה-90 ביקשו ישובים אשכנזיים, כאלה שיכירו אותם ואת השירים שלהם, כדי שלא יתבזו מול מקלט משועמם. אמנים מזרחיים ביקשו מקלטים אוהדים, גדולים, היו גם כאלה שביקשו סיקור מוגבר והתחייבות לכיתוב תמונה בעמודי החדשות של העיתונים תמורת הופעה של שעה במקלט.

דודו טופז אינסטגרם - דלג

אחרי שסיימו לעבור על כולם, פתאום נזכרו אנשי ההפקה בשמו של טופז. באותם ימים שיאו כבר היה מאחוריו ובכל זאת מדובר היה בדמות מיתולוגית בתרבות הישראלית. אחרי דקה של התלבטות הוחלט לצלצל אליו – הוא הסכים מיד.

אחרי כמה דקות הוא חזר עם רשימת דרישות. "אני מבקש לא לארגן לי הסעה, אני אבוא לשם עם הרכב הפרטי שלי, תנסו לסדר לי שניים-שלושה מקומות שהכי צריכים קצת בידור ובבקשה, לא צריך לפרסם את זה. אני עושה את זה באמת מכוונה טובה, אני לא מחפש כאן פרסום".

אחרי עוד כמה פרטים טכניים שנסגרו הוא יצא לדרך. שני מקלטים, אחד בקיבוץ ואחד בעיר גדולה, שמחו לקבל אותו אצלם, דודו התמלא באושר. "אני רוצה להציג להם קטעים ממופע היחיד שלי", אמר, "מקווה מאוד שזה יעשה להם קצת טוב, שאני לא אעיק עליהם".

מי שהציץ מקצה האולם ראה את טופז מספר במשך שעה על חייו, על הלקחים שלמד, על אבא שלו שהעריץ וגם על משה והאורנג'דה. בסוף הוא זכה למחיאות כפיים סוערות ויצא משם עם חיוך. "הם אהבו אותי?", הוא שאל רגע לפני שנכנס לאוטו ונסע למקלט הבא. "כשהייתי בטלוויזיה זה היה נורא ברור אם אוהבים אותי או לא, הגיע רייטינג והמספרים דיברו. היום אני צריך ממש לשאול אותם אחד אחד, ולקוות שיגידו שכן. אבל מחאו כפיים, זה אומר שאהבו, לא?".

2. הרע: החליפה של האיומים

את יום העצמאות של שנת 2008 בחרו לחגוג ב"ידיעות אחרונות" עם מוסף מיוחד שסקר את תולדות ההומור הישראלי.

גיף משה והאורנג'דה - דלג
via GIPHY

בשלב מסוים הוחלט לפנות למיטב הקומיקאים הישראלים שהתבקשו לבחור את הבדיחה האהובה עליהם, בחלק אחר של המוסף נבחרו המערכונים הישראליים הגדולים בכל הזמנים. וכן, גם דודו טופז מצא מקום של כבוד בשני הפרויקטים. הכתב ביקש לדבר אתו בטלפון, הוא סרב. "אני מגיע תכף למגדלי 'יו' בתל-אביב", אמר לו, "בוא לשם, ניפגש, נדבר, יהיו לי כמה דקות פנויות".

הוא הגיע. כעבור דקות המתנה ארוכות הג'יפ שלו הופיע בקצה הרחוב, התקרב באיטיות ונעמד בצד. מדלת אחת הגיח דודו, מהדלת השנייה בנו הקטן יהונתן. אחרי לחיצת יד קצרה הוא שלף מהמושב האחורי עותק של ספרו האוטוביוגרפי "החיים זה לא מה שהבטיחו לי", שרבט הקדשה קצרה ופלט: "יש פה בפנים את כל מה שצריך, כתבתי את כל התשובות כבר, קח משם וזהו".

רגע לפני שנכנס בחזרה לרכב הכתב תפס בידו, ביקש שיחכה עוד דקה, שבכל זאת יגיד משהו שלא כתוב בספר. "הבדיחה הכי טובה שיש על זוגיות זה מוסד הנישואין", אמר וחייך, הגניב לעברו מבט ילדותי. "אחד שואל את חבר שלו 'איך אשתך במיטה?', אז החבר ענה: 'יש כאלה שחושבים שהיא טובה ויש כאלה שחושבים שהיא פחות'". הוא זרק בו עוד מבט, בדק שיש מולו קהל אוהד. "אני חייב להתוודות ש'סיינפלד' לא ממש מצחיק אותי, אבל אני מאמין שגם דודו טופז לא היה מצחיק את האמריקאים. למזלי, או לחוסר מזלי, גדלתי פה, פיתחתי פה את ההומור שמתאים לארץ הזאת ואני מתפרנס כאן יפה מאוד. בינתיים אני כותב את ההצגה הבאה שלי, שבה יהיה גם המשך למשה והאורנג'דה".

כאן הוא כבר איבד את הסבלנות, הציץ בשעון ואמר: "אני חייב ללכת פה לראות דירה, אני רוצה לקנות ליהונתן, תהיה לי בריא ותקרא את הספר". תוך שניות הוא נכנס למכונית ונעלם.

יום העצמאות הגיע, המוסף יצא לאור, שעת צהריים, הטלפון מצלצל. "אני מדבר עם הכתב?", נשמע קול מעברו השני של הקו, "זה דודו טופז".

שלום דודו, חג שמח.

"אתה מבין מה עשית?"

לא.

"אתה הסתבכת עם דודו טופז, אתה לא יודע מה עשית לעצמך".

אבל למה דודו? ממש פרגנו לך.

"אתם כתבתם שאני מטרידן סדרתי, מי אתה שתכתוב כזה דבר? אני הייתי כוכב עוד לפני שנולדת, אני אחד הגיבורים של המדינה הזאת".

תקשיב דודו, אולי השתרבבה לשם בדיחה לא מוצלחת...

"תקשיב לי ותקשיב לי טוב פישר מושתן. אם אני אפגוש אותך ברחוב אני אנפץ לך אבן על הראש, אני אשבור אותך, אתה והעורך של המוסף הזה תצטערו על היום שנולדתם. אתה לא יודע למה אני מסוגל".

תקשיב דודו, אני באמת מצטער אם נפגעת, זו לא הייתה הכוונה.

"איך אתם מעזים, אני פשוט לא מבין איך העזתם לכתוב כזה דבר. לא כדאי לכם להיתקל בי. אני הייתי האדם הכי גדול בטלוויזיה הישראלית אי פעם, אתם לא תכתבו עליי מילה רעה אחת. תשלמו על זה".

ניתוק.

דודו טופז
דודו בכר

3. והמוכשר:

לאורך השנים היו לטופז לא מעט רעיונות, מיזמים ופעולות יצירתיות במגוון תחומי האומנות. הוא הוציא ספרים, העלה הופעות יחיד, הפיק וכיכב בסדרת הילדים "דודו מספר לגולו", שיחק בסרטים, היה תסריטאי ב"רגע עם דודלי" וכמובן הגיש תכניות טלוויזיה רבות בהם "הראשון בבידור", "סופשבוע", "זה מה יש" ועוד.

והיה בו גם צד נוסף, של כתיבת שירה למגירה. בשנותיו האחרונות הוא כתב שירים רבים שלא פורסמו. לבקשתנו, בחרו ילדיו של טופז להעביר לנו את אחד מהשירים – "אדם אוהב" – ונדמה שהבחירה בו לא מקרית. מי שיתעמק במילים, יראה בהן הרבה מהאישיות שלו, מהסערות שעבר וגם מהנסיבות שהובילו לסוף הטראגי. אין הצדקה למעשים הקשים שעשה, אבל גם אם לא מסכימים – אפשר לנסות ולהבין מה הוביל לשם. השיר הזה, אולי, יכול לנסות ולספק את ההסבר של טופז לחייו. וגם למותו.

אדם אוהב – דודו טופז

אדם אוהב –
מוותר על אהבה
על אהבה לעצמו
על אהבה לאחרות
מוותר על שינויים
אדם אוהב
מוותר על החיים

אדם חולם –
מוותר על היום-יום
על הקניות בשוק
על משפחה וילדים
על להיות כמו כולם
אדם חולם
מוותר על העולם

ואין יודע
אם זה טוב או רע
ואין שופט
אשר ייתן את הגזירה
היות אדם אוהב
היות אדם חולם
אינה בחירה

בחזרה למנטור – מתחם הגברים החדש של TheMarker Labels >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#