"הגישה הרובוטית הפכה לסטנדרט בניתוחים המבוצעים בכירורגיה כללית ואורולוגית"

מיליוני אנשים לא טועים בבחירתם לעבור ניתוח רובוטי. בזכות השימוש ברובוט דה-וינצ'י, הרופא מבצע את הניתוח באופן מדויק יותר תוך מזעור חתכים וצלקות, דבר המביא לקיצור זמן ההחלמה והפחתה משמעותית בכאבים. השיטה הרובוטית קיימת במגוון תחומים כגון: גניקולוגיה, אורולוגיה, חזה, אף אוזן גרון וכירורגיה כללית. על יתרונות השימוש ברובוט בניתוחי בקע והסרת ערמונית

יובל בן משה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
יובל בן משה
תוכן שיווקי

בין המצבים הרפואיים המיוחדים לגברים, בולטים סרטן הערמונית ובקעים מפשעתיים. הטיפול במצבים אלה הוא טיפול כירורגי - ניתוחי. בעבר בוצעו ניתוחים אלה בשיטות פתוחות, עד הגעתה של גישה נוספת, ניתוח רובוטי זעיר-פולשני, בו הרופא משתמש ברובוט דה-וינצ׳י המאפשר לו ביצוע פעולות מדויקות הרבה יותר.

ד"ר שי גולן, מומחה בכירורגיה אונקולוגית זעיר-פולשנית ומנהל השירות האורו-אונקולוגי במרכז רפואי רבין, בית החולים בלינסון, משתמש בדה-וינצ'י בניתוחים להסרת הערמונית, שנמצאה ממאירה. במקרים כאלו, ניתוח רובוטי הוא השיטה המדויקת והאפקטיבית ביותר לטיפול.

ד"ר שי גולןצילום: Dover Medical & Scientific

מי האוכלוסייה שנמצאת בסיכון לסרטן הערמונית?

"גברים בשנות ה-60 וה-70 לחייהם נמצאים יותר בסיכון לסרטן הערמונית. למעשה, החל מגיל 55 מומלץ לנהל שיחה עם רופא המשפחה או אורולוג על היתרונות והחסרונות לביצוע בדיקת PSA לסרטן הערמונית. בשנות ה-90 החלו לבצע את בדיקת הסקר PSA לסרטן הערמונית, ונמצאה ירידה בתמותה מהמחלה בכ-50%. כיום, עם הירידה בבדיקות ה-PSA רואים עלייה בסרטן ערמונית מתקדם יותר לעומת בעבר. לכן חשוב שהמטופלים יקבלו הסבר לגבי הבירור לסרטן הערמונית", מדגיש ד"ר גולן.

מהן הדרכים לטיפול בסרטן הערמונית?

"ניתן לבחור בין כמה אופציות טיפוליות. רמת הסיכון של המחלה היא שמנחה את הטיפול, ולעיתים מספיק מעקב בלבד. עבור גברים שצריכים טיפול בסרטן הערמונית, הטיפולים שיעילותם הוכחה הם: ניתוח כריתה רדיקלית של הערמונית או קרינה. ישנם גם טיפולים מקומיים שיעילותם עדיין נבדקת במחקרים".

מהם היתרונות בניתוחים רובוטיים?

"הניתוח הרובוטי הוא הניתוח המיטבי לכריתה רדיקלית של הערמונית. היתרונות הם פחות דימום וכאב והחלמה מהירה יותר. יש גם דיווחים על תוצאות תפקודיות טובות יותר".

רובוט דה וינצ'י צילום: Dover Medical & Scientific

האם ישנם מצבים נוספים בהם תעדיף לנתח עם הרובוט?

"בהחלט, הגישה הרובוטית הפכה לגישה המועדפת במספר ניתוחים שמבצעים בכירורגיה כללית ואורולוגית. למשל, ניתוח כריתה חלקית של הכליה. בניתוח כזה מדובר בשינוי משמעותי ביותר בצלקת שנשארת, אשר בעבר הייתה צלקת נרחבת שהשפיעה גם על הנשימה (מכיוון שהיא ממוקמת מתחת לבית החזה). כיום הראייה התלת ממדית ברובוט והשליטה הגבוהה בזרועותיו, מאפשרות חופש תנועה ובטיחות ניתוחית גבוהה לביצוע פרוצדורות כליה מורכבות בגישה רובוטית. בשנה האחרונה ביצעתי מספר ניתוחים, שבוצעו לראשונה בישראל בגישה רובוטית זעיר-פולשנית. למשל: כריתה רדיקלית של הערמונית בחולה מושתל כליה, וכריתת כליה עם קריש דם שמערב את הוריד הראשי בגוף (וונה קאווה). ניתוחים אלו מבוצעים בדרך כלל בגישה פתוחה עם חתך גדול. כיום הטכנולוגיה הרובוטית מאפשרת לבצע אותם בהצלחה מרובה, עם פחות כאב והחלמה מהירה יותר למנותחים".

ד״ר דוד חזן - ניתוח בקע באמצעות רובוט דה-וינצ׳יקרדיט: Admin Dover

מי מתאים לעבור ניתוח רובוטי?

"רוב המטופלים יכולים לעבור ניתוח בסיוע דה-וינצ׳י למעט מקרים נקודתיים״.

היכן ניתן לאבחן ולעבור ניתוח כזה?

"המערכת הרובוטית מצויה בבתי החולים הציבוריים בישראל וברוב בתי החולים הפרטיים. חשוב להיבדק אצל אורולוג שהשתלם בתחום ולקבל ממנו הסבר מפורט ויעוץ בנושא".

ניתן לפנות: urology@drshaygolan.com

טלפון זימון תורים מרפאת שר״פ פלוס: 073-3700700

על בקעים וטיפול ברובוט דה-וינצ׳י

מצב רפואי נוסף השכיח לא פחות בקרב אוכלוסיית הגברים הוא בקע מפשעתי, הידוע גם כהרניה. בקע זהו מצב של בלט לא תקין של איבר מחוץ לגבולות הגזרה שלו, כשהשכיח ביותר הוא בקע מפשעתי, והטיפול היחידי במקרים של בקעים הוא באמצעות ניתוח.

ד"ר דוד חזן, מומחה לכירורגיה כללית ומנהל היחידה לכירורגיה רובוטית וזעיר-פולשנית במרכז הרפואי שיבא, עושה שימוש ברובוט דה-וינצ'י בניתוחי בקע.

ד"ר דוד חזן צילום: בית החולים רפאל

מהי השכיחות של בקע (הרניה) בקרב גברים?

"הרניה היא מחלה די שכיחה באוכלוסייה בכלל, בעיקר אצל גברים. הניתוח השכיח ביותר בתחום בקעים הוא בקעים במפשעות, לרוב אצל הגברים. המחלה אצל הגברים שכיחה יותר בבקע במפשעה הימנית מאשר בשמאלית אך יכולה להופיע גם בשתי המפשעות בכ-20-30 אחוז מהמקרים", מסביר ד"ר חזן.

מי האוכלוסייה שסובלת מתופעה זאת בעיקר?

"בקע מפשעתי הוא מחלה שמופיעה לעיתים מילדות אצל תינוקות וילדים ופעמים רבות התופעה מתגברת בקרב נערים בגיל 20-30, לרוב בעקבות פעילות גופנית מאומצת ושכיח גם אצל חיילים. פיק נוסף הוא באוכלוסיית הגברים מעל גיל 45-50, אצלם הבקע מופיע כתוצאה מעלייה בלחץ התוך בטני, שעולה בעיקר כתוצאה מהגדלת הערמונית. בנוסף לחץ תוך בטני עלול להיגרם גם כתוצאה ממאמץ יתר בהוצאת שתן, וגם אצל גברים שמעשנים וכתוצאה מכך משתעלים הרבה״.

מהם היתרונות לניתוח בקע עם הרובוט ולמי מתאים?

"הטיפול היחיד בבקע מפשעתי הוא טיפול כירורגי. ניתוחי בקע ניתנים לביצוע בגישה הפתוחה, בגישה הלפרוסקופית ובגישה הרובוטית - הגישה המדויקת יותר. לא כל מטופל ייהנה מניתוח רובוטי במפשעה, הדבר תלוי במצב ובהתאמה.

האוכלוסייה שתהנה מניתוח רובוטי בעיקר היא:

  • מטופלים עם בקעים חוזרים - בעזרת הרובוט ניתן יהיה לבצע את הניתוח באופן מדויק יותר.
  • מטופלים בהם צריך להוציא רשתות מבקעים כתוצאה מזיהום או כאב כרוני - יש יתרון חד משמעי לשיטה הרובוטית בעת הוצאתם.
  • מטופלים עם בקעים גדולים במפשעות - בבקעים אלו קשה לטפל בשיטה הלפרוסקופית, לכן בגישה הרובוטית ישנם יתרונות רבים המפחיתים כאבים, זיהומי פצע ואשפוז ארוך.
  • מטופלים עם בקעים אחרי כריתת הערמונית - במקרים אלו בשיטה הלפרוסקופית קשה להגיע בצורה בטוחה לבקע, לכן בשיטה הרובוטית הניתוח יעשה בצורה מדויקת ובטוחה יותר".

היכן ניתן לעבור ניתוח רובוטי?

"ניתוח רובוטי לטיפול בבקעים, מתבצע במרכז הרפואי הציבורי שיבא או בבית החולים רפאל, בתל אביב", מציין ד"ר חזן.

יתרונות השימוש ברובוט בניתוחים

  • חתכים מזעריים - בזכות מבנה זרועות הרובוט שמגיע ביתר קלות לאזורים השונים, לא נדרשים חתכים גדולים ומורכבים, ולכן יש פחות צלקות, זיהומים וכאבים.
  • ימי אשפוז מועטים - חזרה מהירה לשגרה.
  • הפחתת הסיכון לסיבוכים הקשורים בהחלמת פצעים.
  • דיוק - בעזרת הראייה התלת ממדית וההגדלה הדיוק הניתוחי רב יותר.

לפניות: www.drhazzanrobotics.co.il | זימון תורים בית חולים רפאל: 050-5690636 | זימון תורים מרכז רפואי שיבא: 03-5305000