"בניתוח HoLEP ניתן לטפל בכל גודל של ערמונית דרך השופכה ללא צורך בפתיחת הבטן"

כריתת ערמונית מוגדלת שפירה בשיטה חדשה ובאמצעות לייזר, חוסכת ניתוח בגישה פתוחה וחתך גדול באזור הבטן. הטכניקה נקראת HoLEP ובמהלכה מפרידים את רקמת הערמונית החוסמת מהקליפה. ראיון מיוחד עם ד"ר אהוד גנסין, מומחה בכירורגיה אורולוגית באסותא מרכזים רפואיים, שהביא את שיטת HoLEP לישראל

אורנה יצחקי בירבך
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בניתוח HoLEP משתמשים בלייזר מדוייק  לקלף את החלק הבלוטי של הערמונית, כפי שמקלפים תפוז מתוך הקליפה
בניתוח HoLEP משתמשים בלייזר מדוייק לקלף את החלק הבלוטי של הערמונית, כפי שמקלפים תפוז מתוך הקליפה

בלוטת הערמונית היא בלוטה בגודל של אגוז מלך, שנמצאת במיקום אסטרטגי במוצא שלפוחית השתן. תפקידה לייצר אנזימים וחלבונים שתומכים בנוזל הזרע, ויש לה חלק חשוב בתהליך הרבייה.

"כשאנחנו הגברים גדלים ומתבגרים, או כשסיימנו את תכנון המשפחה אין לבלוטה זו תפקיד. הגדלה שפירה של הערמונית המכונה גם - BPH- Benign Prostatic Hyperplasia, היא תהליך טבעי המתרחש אצל רוב הגברים. בתהליך הגדילה הטבעי מתרחשת גדילה של הבלוטה על ידי ייצור עודף של תאי ערמונית (היפרפלזיה). הגדילה שכיחה, אינה סרטנית ולא מדובר בסרטן ערמונית. בקרב 40% מהגברים בגיל 50 מתקיים תהליך הגדלה, ובגיל 60 כמחצית מהגברים סובלים מהפרעות בהשתנה כתוצאה מהערמונית המוגדלת. קרוב ל -20% ידרשו לניתוח ערמונית במהלך חייהם", מסביר ד"ר אהוד גנסין, מומחה בכירורגיה אורולוגית באסותא מרכזים רפואיים.

ד"ר אהוד גנסיןצילום: אסותא מרכזים רפואיים

מהן ההשלכות של ערמונית גדולה?

"כאשר הערמונית גדלה היא לוחצת על צינור השתן העובר במרכז הערמונית וכתוצאה מכך זרימת השתן הופכת חלשה, ויש צורך ללחוץ כדי להתרוקן. שלפוחית השתן נאלצת לעבוד קשה יותר כדי לרוקן את השתן, וכתוצאה מכך יש שינוי בשריר השלפוחית שגורם לתכיפות, צורך לילי לקום לתת שתן ונוצרת דחיפות בהשתנה".

למעט תחושת אי הנוחות, האם נוצרות בעיות כתוצאה מערמונית מוגדלת?

"מאחר וצינור השתן עובר בתוך בלוטת הערמונית, כאשר הבלוטה גדלה היא לוחצת על הצינורית ועל כן זרימת השתן פוחתת ויש צורך ללחוץ על מנת להתחיל בהשתנה ועל מנת ליצור זרימת שתן ראויה. בנוסף השריר של שלפוחית השתן מגיב לתנגודת במוצא השלפוחית ונוצר עיבוי של שריר השלפוחית. כאשר האורולוג מבצע ציסטוסקופיה (הסתכלות ישירה בעזרת ציסטוסקופ דרך השופכה לתוך שלפוחית השתן), שכיח מאוד לראות ביטוי לעיבוי שריר השלפוחית בצורת קפלים של רירית השלפוחית כתוצאה מעיבוי השריר. עיבוי שריר השלפוחית יוצר במשך הזמן מעין 'הפרעות קצב' והיעדר תיאום בין תאי שריר השלפוחית. תוצאת היעדר התיאום היא התכווצויות בלתי רצוניות של שלפוחית השתן ותלונות של תכיפות ודחיפות בהשתנה. תלונה שכיחה של צורך לקום בלילה להתרוקן נוצרת כתוצאה מעיבוי שריר השלפוחית. תלונות הקשורות לעיבוי ושינוי בשריר השלפוחית נקראות תסמיני 'אגירה', תלונות הקשורות ללחץ על השופכה נקראות תלונות 'חסימתיות'".

מה מרגיש גבר שסובל מערמונית מוגדלת?

"תחושה של דחיפות ותכיפות במן שתן, תחושה של חוסר התרוקנות גם לאחר מתן שתן, גברים רבים מתלוננים על הצורך להשתנה שמעיר אותם משנת לילה".

כיצד מטפלים בתסמינים אלו?

"השלב הראשון למי שהתסמינים מפריעים לו, הוא טיפול תרופתי אשר מרחיב את צינור השופכה. כשהתרופות נכשלות ואינן מקלות עוד על התסמינים או שגורמות לתופעות לוואי פונים להתערבות כירורגית. הסיבה השכיחה ביותר להזדקקות לניתוח ערמונית היא חומרה של תלונות ההשתנה, זאת לנוכח סיבוכים אפשריים כמו אצירת שתן, זיהום בשתן, דימום בשתן או אבנים בשלפוחית השתן".

מהו ניתוח ערמונית?

"המטרה של ניתוח ערמונית הוא לפתוח את החסימה כתוצאה מהגדלה של בלוטת הערמונית. קיימות גישות ניתוחיות שונות לטיפול בערמונית החוסמת. הרוב המכריע של הניתוחים מתבצעים דרך השופכה ללא צורך בחתך או בפתיחת הבטן. בניתוח מכניסים ציסטוסקופ, מכשיר עם עדשה ובאמצעותו ניתן לצפות בשופכה ובערמונית מבפנים, ובעזרתו מטפלים בחסימה באמצעים ובאנרגיות שונים. בשיטות TURP ואידוי ערמונית עם כדורית TUVP, נעזרים בסכין חשמלית החותכת או מאדה את הרקמה החוסמת. אחד החסרונות בשימוש בחשמל הוא שחלק מהזרם החשמלי עלול לזלוג ולפגוע בעצבים העוברים בסמוך לערמונית וחשובים לזקפה. שיעור הפרעות בזקפה בעקבות ניתוח TURP/TUVP הוא בשיעור של כ- 6%. ניתוחי לייזר אינם קשורים ואינם פוגעים בזקפה כמו גם ניתוח פתוח להגדלה שפירה שאינו גורם לפגיעה בזקפה מאחר ואין מעורבות של עצבי הזקפה בניתוח עצמו".

מהי הבשורה החדשה בתחום הניתוחי במקרים של ערמונית שפירה מוגדלת?

"אחת הבשורות בתחום זה היא ניתוח HoLEP, אשר מהווה שינוי פרדיגמה בטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית. אם בניתוחים אחרים דרך השופכה מגרדים או מאדים את הרקמה החוסמת וההסרה היא חלקית, הרי שבניתוח HoLEP מוציאים את כל הרקמה החוסמת דרך השופכה. עובדים במישור הפרדה שונה מהניתוחים האחרים".

מה מיוחד בניתוח זה?

"הניתוח הוא אנטומי ובו מפרידים את כל הרקמה החוסמת מהקליפה. אפשר להתייחס לניתוח כאילו מקלפים את הערמונית כמו תפוז אבל מבפנים. בניתוח משתמשים בלייזר הולמיום. השימוש בלייזר נעשה תחת ראייה ישירה. בעזרת הלייזר ובראיה ישירה ומדוקדקת מזהים את מישור ההפרדה בין הקליפה של הערמונית ובין הרקמה החוסמת. לייזר ההולמיום נספג במגע עם מדיום מימי. כאשר הוא נוגע במים הוא משחרר אנרגיה מייד ונספג, ועל כן עומק החדירה לרקמה של הלייזר הוא 0.4 מ"מ בלבד ואין חדירה עמוקה לקליפת הערמונית אלא רק שטחית. כמי שהתמחה בשיטה זו באינדיאינה, ארה"ב וכחלוץ השיטה בישראל, אני יכול להעיד בוודאות שהלייזר אינו משפיע על עצבי הזקפה העוברים מחוץ לקליפה ועל כן אין עדות במחקרים לפגיעה כלשהיא בזקפה לאחר הניתוח".

האם בניתוח HoLEP קיימת מגבלה לגודלה של הערמונית?

"ממש לא, ניתן לבצע את הניתוח בכל גודל של ערמונית והתוצאות מצוינות. קילוף הרקמה גורם להוצאה מלאה של הרקמה, ומכאן שהסיכוי לניתוח חוזר עקב גדילה חוזרת או חסימה חוזרת קרוב לאפס. במחקר הגדול ביותר על HoLEP רק מטופל אחד מתוך אלף היה זקוק לניתוח חוזר עקב חזרה של החסימה".

למי מתאים ניתוח HoLEP?

"ניתוח בשיטה זו מתאים לגברים הזקוקים לניתוח ערמונית עקב הגדלה שפירה של הערמונית בעיקר כשמדובר בערמונית גדולה כתחליף לניתוח פתוח. עד כה, ניתנו פתרונות שונים להגדלה של הערמונית, מטיפול תרופתי או פתרונות ניתוחיים שונים, אך כשהערמונית הייתה גדולה מ-80 סמ"ק, נהוג היה לנתח בשיטה הפתוחה כלומר בחתך לפתיחת הבטן".

מהם יתרונות ניתוח HoLEP?

"כאמור אין צורך בפתיחת בטן, איבוד דם מופחת, האשפוז הוא ללילה אחד בלבד, השחרור מבית החולים הוא ללא קטטר, כעבור 24 שעות והחזרה לשגרה מהירה", מסכם ד"ר גנסין.