"עם התקדמות רפואת העור, יותר גברים מתעניינים בטיפולים אסתטיים לעור הפנים והגוף"

הפופולריות של טיפולים אסתטיים בלייזר ובמכשירים מבוססי אנרגיה בקרב גברים כחלופה להליכים כירורגיים פולשניים הולכת וגוברת

ד"ר אופיר ארצי
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock

כולנו מזדקנים. גברים ונשים כאחד. תהליך ההזדקנות הדרגתי, מתמשך ומושפע רבות מגורמים אישיים כמו נטייה גנטית, הורמונים, ורדיקלים חופשיים ומגורמים סביבתיים כגון חשיפה לשמש, האחראית על כ- 90% מהזדקנות העור.

העור הגברי עבה יותר מהעור הנשי, בעל צפיפות גבוהה יותר של זקיקי שיער, עם נטייה מוגברת לייצור חלב וזיעה. החל מהעשור השלישי, פוחת שיעור הטסטוסטרון בכ-1% לשנה. ירידה זו, עומדת ביחס ישיר עם הירידה בעובי עור הגבר, ובשילוב גורמים נוספים, להתרופפות של סיבי אלסטין וקולגן והופעתם של קמטים ורפיון בעור.

ד"ר אופיר ארצי צילום: דוברות איכילוב

עם התקדמות רפואת העור, יותר גברים מתעניינים בשנים האחרונות בקבלת טיפול אסתטי לעור הפנים והגוף. מחקרים מהעולם מראים כי בין הנושאים האסתטיים המטרידים ביותר את הגברים הינם: קמטים - 48%, הופעת שקיות מתחת לעיניים - 44%, כהויות באזור העיניים - 34%, התקרחות - 40%, רפיון רקמה- 29%, נזקי שמש, שיעור יתר (בגב) ועוד.

כמו כן, סקרים רבים מדגימים כי כ-40% מהגברים היו מעוניינים לעבור הליך אסתטי, ומעדיפים הליכים לא כירורגיים. בין חמשת החסמים של גברים להימנעות מטיפול אסתטי יופיעו: דחיינות וההרגשה כי טרם "הגיעה העת", חשש מתופעות לוואי ומבטיחות הטיפול, חשש ממראה לא טבעי או נשי וכן עלויות נלוות.

הטיפול בגברים דורש מיומנות וטכניקות שונות מאלה המשמשות לטיפול בנשים תוך התחשבות במינוני החומרים, בבחירת הטכנולוגיות הנדרשות ועוד. בהשוואה לנשים העוברות את אותה פרוצדורה אסתטית, קיימות השלכות מעשיות על אופן בחירת הטיפול. מאפיינים נוספים כגון: סבילות נמוכה יותר לכאב או אי נוחות במהלך טיפול הלייזר ולאחריו, יצריכו התחשבות ושיקול דעת רפואי במתן חומרים מרדימים או התווית תרופות נוגדות חרדה וכאב.

גברים וטיפולים

ההליך השכיח בגברים הוא הזרקת בוטולינום טוקסין לטשטוש קמטי הבעה בעיקר באזור המצח, הנוטה ראשון להזדקנות, זאת לצד טיפול בתלמי פנים עמוקים. עומק הקמטים נובע מסוג העור, מנטייה שלא לאמץ התנהגויות מגנות מפני השמש, כמו גם ממסה ותנועת שרירים גדולה יותר של הפנים בהשוואה לנשים. בהקשר זה, גבר ידרוש מינון מוגבר של בוטולינום טוקסין, לעיתים עד פי 5 יותר בהשוואה לנשים!

בהזרקת חומרי מילוי להחזרת אובדן נפח הפנים, הלחי היא האזור הנפוץ לטיפול. גברים מעדיפים לשמר מראה צעיר כאשר יש להקפיד ולהימנע מהזרקה רוחבית המשווה מראה מעוגל ונשי שאינו רצוי. הזרקת חומרי מילוי תשמש גם לטיפול בכהויות מתחת לעין ולטיפול בשקיות.

סקרים מראים כי כ- 20% מהמטופלים בשיטות השונות לתיקון/ פיסול לא ניתוחי של הגוף (באמצעות אולטרה סאונד, קריוליפוליזיס, RF, לייזרים), הינם גברים המעוניינים ל"היפטר" ממצבורי שומן, בעיקר במותניים ולקבל מראה גברי של פלג גוף עליון בצורת V: כתפיים רחבות ומותניים צרות. מחקרים מצביעים על יתרון הטיפולים בטכנולוגית אולטרה סאונד ממוקד (HIFU) או בטכנולוגית גלי רדיו (סיב המחדיר גלי רדיו פנימיים), להידוק ושיפור איכות העור באזורי הצוואר, הסנטר וקו הלסת.

סיבות הפנייה לטיפולי לייזר אצל גברים יהיו לרוב צלקות (כתוצאה מתאונה או פציעה) וצלקות אקנה בהן מטפלים במגוון מכשירי לייזר ובשילוב עם הזרקת חומרים המעודדים יצירת קולגן דוגמת קלציום הידרוקסיל אפטיט. יש לתת את הדעת לכך שעל אף שגברים שואפים בבירור לטיפולים בודדים "חד פעמיים" ומעוניינים בזמן החלמה קצר, הליך הטיפול בצלקות יצריך, על פי רוב, מספר מפגשים, כל 4-8 שבועות.

הימצאות נימי דם מורחבים בעור הפנים ובצידי האף היא בעיה נפוצה מאוד אצל גברים המטופלת בלייזר בהצלחה גדולה. עיבוי רקמת האף, מכונה רינופימה ושכיח יותר אצל גברים. המחלה תטופל על ידי שיוף רקמת העור העודפת על האף באמצעות לייזר Co2.

הזעת יתר ראשונית המערבת בדרך כלל אזורי גוף מסוימים ובעיקר בתי שחי (כ -50% מהמקרים), כפות ידיים ורגליים (35% מהמקרים) או פנים (15% מהמקרים), מטרידה גברים רבים, בעיקר בעונות אביב-קיץ. גם במקרה זה יעשה שימוש בהזרקת בוטוליניום טוקסין המוחדר לאזור המזיע ומביא לחסימת מעברו של הגירוי העצבי מהעצב אל בלוטת ההזעה. לאחר טיפול בודד רמת ההזעה תפחת באופן משמעותי למשך עד שנה.

בעיות פיגמנטציה שכיחות כתמים עוריים שטוחים בגוון בהיר עד חום כהה המופיעים בעיקר באזורים חשופים לשמש: פנים ומפתח החזה ונגרמים עקב ריבוי מלנין בתאי העור יטופלו בלייזר Intense Pulsed Light – IPL המסיר את הפיגמנט השטחי ומייצר גוון עור אחיד. חימום השכבות העמוקות של העור מגרה ייצור עור חדש, בריא ורענן.

ד"ר אופיר ארצי הוא רופא עור ומנהל המרכז המשולב לאסתטיקה, מערך העור המרכז הרפואי תל אביב