תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חוזרים להפקיד לקופות הגמל: הכירו את מהפכת החיסכון בישראל

לא תמיד פשוט למצוא אפיק חיסכון אטרקטיבי ובטוח, ובסביבת הריבית הנמוכה, חיסכון המופקד בבנק מניב תשואה כמעט אפסית. לכן, יצרה המדינה מוצר חדש: קופת גמל להשקעה, אשר משלבת בין אפיק חיסכון להטבות מס משתלמות

חסכון מניב תשואה
Dreamstime

השנים האחרונות מאתגרות במיוחד את מי שרוצה לחסוך וגם ליהנות מתשואה על הדרך. לא תמיד פשוט למצוא אפיק חיסכון אטרקטיבי ובטוח, ובסביבת הריבית הנמוכה, חיסכון המופקד בבנק מניב תשואה כמעט אפסית. לכן, החליט משרד האוצר על השקת מוצר חיסכון חדש ומשתלם קופת גמל להשקעה אשר משלבת בין אופציית חיסכון אטרקטיבית להטבות מס אשר חשוב להכיר.

אם נדפדף לרגע אחורה בהיסטוריה של העולם הפיננסי, רבים זוכרים את החיסכון בקופות הגמל - אופציה שבעבר הייתה אטרקטיבית במיוחד, ושימשה, למשל, הורים רבים לצורך חיסכון לילדים. כעת, לאחר שנים רבות בהן ניתן היה לחסוך בקופת גמל לפנסיה בלבד, מאפשר משרד האוצר לחזור ולחסוך בקופת הגמל להשקעה, במטרה לעודד את הציבור הישראלי לחסוך ולהציע לו חיסכון אטרקטיבי ביחס להיצע הקיים בשוק.

איתי יעקב, משנה למנכ"ל, מנהל אגף גמל במנורה מבטחים מציין כי ניתן להפקיד אל קופת גמל להשקעה עד 70 אלף שקלים בשנה (באופן חד פעמי או בהפקדות קבועות), והיא מאפשרת צבירת תשואה באמצעות השקעה בשוק ההון, ובמקביל, משאירה לחוסך את האפשרות לבחור, בכל שלב, מתי למשוך את הכסף.

"קופת גמל להשקעה, או כמו שאנחנו קוראים לה אצלנו: חיסכון טופ, יצרה מהפכה אמיתית בעולם החיסכון הפנסיוני, וזאת בעקבות האפשרות ליהנות מחיסכון בטוח המנוהל בחברת הביטוח מוסדי, הטבות מס משמעותיות וחשיפה להשקעות ריאליות ולא סחירות, לצד שמירה על נזילות והשארת הבחירה באשר למועד המשיכה בידי החוסך. בהקשר לכך נציין כי חוסכים שיבחרו להשאיר את הכסף הנוסף שיחסכו עד לגיל הפרישה, ייהנו מתוספת משמעותית לפנסיה ומהטבות מס", אומר יעקב.

אכזבה לחוסכים בפברואר 2018
Dreamstime

מגוון מסלולי השקעה לבחירה

קופת גמל להשקעה מאפשרת לחוסך לבחור במסלול ההשקעה המתאים לו ביותר, ולשנותו בכל שלב, תוך שמירה על הפטור ממס במוצר, כך שרמת הסיכון מותאמת לאופיו וטווח ההשקעה שלו.

העובדה שמשרד האוצר מאפשר לחסוך בקופת גמל להשקעה, פותחת למעשה בפני החוסכים מגוון רחב של אפשרויות חיסכון אשר שונות מהותית מאלו שמציעים הבנקים, ומאפשרת להם לבחור מבין מגוון רחב של מכשירי חיסכון, המציעים תנאים ואפיקי השקעה שונים.

יעקב מציין יתרון משמעותי נוסף במכשירי החיסכון החדשים האפשרות להצטרף לקופת גמל באופן דיגיטלי, מבלי לגשת לסניף או לחתום על טפסים רבים. "תוכניות החיסכון מותאמות לא רק לעולם החיסכון החדש, כי אם גם לעולם הדיגיטל ולסגנון החיים המהיר והאינטנסיבי של החוסך. מרבית האנשים לא מתפנים לפתיחת חיסכון בעיקר בגלל שהם חושבים שמדובר בהליך מסורבל וארוך, בעוד שכעת, ניתן לפנות לחברה באופן ישיר, ולהפקיד בקלות ובמהירות, ועל ידי כך להגדיל את החיסכון הנצבר לאורך השנים באופן משמעותי".

חיסכון המופקד בבנק מניב תשואה כמעט אפסית
Dreamstime

לסיכום, מספק יעקב חמישה טיפים שיאפשרו לכם לחסוך יותר:

  1. אל תחפשו הרפתקאות. כיום, מי שמחפש תשואה נאה כבר לא צריך לבחור באפיקי השקעה הרפתקניים, שסיכון גבוה בצדם. יש אפשרויות השקעה רבות, חלקן סולידיות יותר, ואחרות מאפשרות גם לקבוע את רמת הסיכון המתאימה לכם, כמו קופת הגמל החדשה. מוצרי חיסכון גמישים מציעים גם אפשרות לשנות את המסלול לאורך תקופת ההשקעה, ללא עלות, בהתאם לצרכי החוסך.

  2. בצעו בדיקה מקדימה. כדי להבטיח ניהול מקצועי ואחראי של כספכם, העדיפו חברה יציבה עם ותק בתחום. בדקו את הביצועים שלה בשנים האחרונות, וכן את מגוון המוצרים שלה כדי לוודא שתוכלו למצוא מוצר העונה במדויק על הצרכים שלכם.

  3. חסכו כפי יכולתכם. בבואכם לפתוח חיסכון, בצעו קודם כל הערכה מקיפה של מצבכם הכספי, וערכו תחזית לגבי השינויים העתידיים הצפויים. כך תדעו כמה כסף ביכולתכם להעביר לחיסכון מדי חודש, ומה היעדים שאליהם אתם שואפים בעתיד.

  4. הפרידו בין החסכונות. אם יש לכם כמה מטרות לחיסכון למשל, גם לממן לימודים של הילדים באוניברסיטה, גם לקנות דירה חדשה וגם לשמור כסף בצד לעת הצורך העדיפו לפתוח תוכנית נפרדת לכל מטרה, כדי שלא תמצאו את עצמכם מכרסמים את החיסכון לאוניברסיטה כדי להחליף דירה.

  5. בדקו את תנאי החיסכון. חשוב מאוד שתדעו עוד לפני פתיחת התוכנית מתי תוכלו למשוך את הכסף שתחסכו בה. האם בכל שלב, כמו בקופת גמל לחיסכון, או רק לאחר תקופה שנקבעה מראש, כמו בפיקדונות בנקאיים רבים. בנוסף, חשוב לבדוק מה גובה דמי הניהול ומה הטבות המס המוצעות במסגרת החיסכון. מי שחוסך עד הפנסיה בקופת גמל להשקעה, למשל, ייהנה מפטור ממס רווח הון וכן מפטור ממס על הקצבה. 

אל תחפשו הרפתקאות. כיום, מי שמחפש תשואה נאה כבר לא צריך לבחור באפיקי השקעה הרפתקניים, שסיכון גבוה בצדם. יש אפשרויות השקעה רבות, חלקן סולידיות יותר, ואחרות מאפשרות גם לקבוע את רמת הסיכון המתאימה לכם, כמו קופת הגמל החדשה. מוצרי חיסכון גמישים מציעים גם אפשרות לשנות את המסלול לאורך תקופת ההשקעה, ללא עלות, בהתאם לצרכי החוסך.

בצעו בדיקה מקדימה. כדי להבטיח ניהול מקצועי ואחראי של כספכם, העדיפו חברה יציבה עם ותק בתחום. בדקו את הביצועים שלה בשנים האחרונות, וכן את מגוון המוצרים שלה כדי לוודא שתוכלו למצוא מוצר העונה במדויק על הצרכים שלכם.

חסכו כפי יכולתכם. בבואכם לפתוח חיסכון, בצעו קודם כל הערכה מקיפה של מצבכם הכספי, וערכו תחזית לגבי השינויים העתידיים הצפויים. כך תדעו כמה כסף ביכולתכם להעביר לחיסכון מדי חודש, ומה היעדים שאליהם אתם שואפים בעתיד.

הפרידו בין החסכונות. אם יש לכם כמה מטרות לחיסכון למשל, גם לממן לימודים של הילדים באוניברסיטה, גם לקנות דירה חדשה וגם לשמור כסף בצד לעת הצורך העדיפו לפתוח תוכנית נפרדת לכל מטרה, כדי שלא תמצאו את עצמכם מכרסמים את החיסכון לאוניברסיטה כדי להחליף דירה.

בדקו את תנאי החיסכון. חשוב מאוד שתדעו עוד לפני פתיחת התוכנית מתי תוכלו למשוך את הכסף שתחסכו בה. האם בכל שלב, כמו בקופת גמל לחיסכון, או רק לאחר תקופה שנקבעה מראש, כמו בפיקדונות בנקאיים רבים. בנוסף, חשוב לבדוק מה גובה דמי הניהול ומה הטבות המס המוצעות במסגרת החיסכון. מי שחוסך עד הפנסיה בקופת גמל להשקעה, למשל, ייהנה מפטור ממס רווח הון וכן מפטור ממס על הקצבה. 

לפרטים נוספים אודות קופת גמל להשקעה>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#